25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Lönnå, Kjell, färglitografi, "Kristallen klara", signerad och numrerad 252/360, synlig pappersstorlek 34 x 33 cm_36628a_lg.jpeg
Lönnå, Kjell, färglitografi, "Kristallen klara", signerad och numrerad 252/360, synlig pappersstorlek 34 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mörner, Stellan, färglito, "Landskap, Torekov", signerad och numrerad 284/350, 28 x 35 cm_36248a_8dc23e8962ddd7a_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, "Landskap, Torekov", signerad och numrerad 284/350, 28 x 35 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stougaard, Nis, olja, hamnen i Rönne, Bornholm, signerad, 55 x 65 cm_36253a_8dc23e92323b238_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ragnar, olja, landskap, signerad och daterad 76, 30 x 37 cm_36254a_8dc23e90e24efaa_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, landskap, signerad och daterad 76, 30 x 37 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rosengren, Jean, olja, skånegård, signerad, 64 x 100 cm_36255a_8dc23f1f265f64c_lg.jpeg
Rosengren, Jean, olja, skånegård, signerad, 64 x 100 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ullberg, Jean, olja, motiv från Bornholm, signerad och daterad -83, 52 x 122 cm_36256a_8dc23f1e0e6f85d_lg.jpeg
Ullberg, Jean, olja, motiv från Bornholm, signerad och daterad -83, 52 x 122 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rosenfeldt, A, sekelskiftet 1900, olja, katt och kycklingar, signerad, 20 x 32 cm_36632a_lg.jpeg
Rosenfeldt, A, sekelskiftet 1900, olja, katt och kycklingar, signerad, 20 x 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk_36633a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lind, Folke, olja, "Kummel och prick II", signerad och daterad 1985, 49 x 57 cm_36634a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador_36631a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, marinmålning, otydligt signerad, 48 x 80 cm_36298a_8dc27e9e1bf5107_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Kronberg, Julius, akvarellerad teckning, mytologisk scen, sannolikt skiss till takmålning, osignerad, mått inklusive ram 46 x 46 cm_36308a_8dc27e9a2d6e549_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Kronberg, Julius, tuschteckning, stilleben, daterad 1880, osignerad, mått inklusive ram 35 x 39 cm_36309a_8dc27e9adc74838_lg.jpeg
Kronberg, Julius, tuschteckning, stilleben, daterad 1880, osignerad, mått inklusive ram 35 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Mekanisk leksak med ljud, trä, 1900-talets början, hönshus, l 19 cm, smärre defekter_36304a_8dc27e10f5d21eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Månsson, Carl, olja, skånskt landskap, signerad, 56 x 74 cm_36249a_8dc23e96fdc1e9f_lg.jpeg
Månsson, Carl, olja, skånskt landskap, signerad, 56 x 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd italiensk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, flicka i folkdräkt, 32 x 24 cm_36638a_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, flicka i folkdräkt, 32 x 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och brännlackerad metall, justerbar höjd_36640a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm_36639a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm_36642a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador_36643a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Julin, Johan Fredrik, akvarell, 1800-talets 1 hälft, herrgårdsbyggnad vid vatten, signerad, 25 x 32 cm_36641a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Akvatint (?), handkolorerad, "The Fox Chase", sekelskiftet 1900, i samtida ram, denna med små defekter, synlig pappersstorlek 48 x 54 cm_36637a_lg.jpeg
Akvatint (?), handkolorerad, "The Fox Chase", sekelskiftet 1900, i samtida ram, denna med små defekter, synlig pappersstorlek 48 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Duka, glasservisdelar, munblåst glas med handslipad dekor, "Blåklocka", 13 delar, höjd 17 - 18 cm_36547a_8dc2e3eb641fdc7_lg.jpeg
Okänd designer för Duka, glasservisdelar, munblåst glas med handslipad dekor, "Blåklocka", 13 delar, höjd 17 - 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ove, olja, Träd med löv, signerad och daterad -97, 71 x 34 cm_36250a_8dc23e8ce923b64_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rosén, Kjell, olja, Fjällsjö, signerad och daterad -46, 33 x 41 cm_36251a_8dc23e94a4c8594_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Levi, Vasili, olja, landskap, signerad och daterad -44, 64 x 80 cm_36257a_8dc23f1b83ad4b8_lg.jpeg
Levi, Vasili, olja, landskap, signerad och daterad -44, 64 x 80 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, vinterlandskap, signerad Edling, 72 x 88 cm_36259a_8dc23f184039322_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, vinterlandskap, signerad Edling, 72 x 88 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Friberg, Roj, färglito, ravin, signerad, daterad -74 och numrerad 138/180, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm_36260a_8dc23f112c0920d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm_36648a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm_36649a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Afshar, 235 x 160 cm_36650a_lg.jpeg
Matta, semiantik Afshar, 235 x 160 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka_36651a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färgoffset, "No, Nein, Njet", utförd till Nordiska Fredsrörelsens säkerhets-och nedrustningskonferens i Stockholm 1983, ed Carlsson & Browman, Stockholm 1983, 65 x 50 cm_36652a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, stolar, 1 par, bok med flätad sits, modell snarlik Kaare Klints "Kirkestolen"_36653a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för  Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm_36654a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm_36655a_lg.jpeg
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Börje, Gideon, olja, "Cypresser i solnedgång", signerad, 58 x 66 cm_36261a_8dc23e8fdc76408_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad Leblanc, 69 x 54 cm_36262a_8dc23e8e4c49277_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, akvarell, felucca på Nilen, motiv från Luxor, sign IMG och otydligt daterad, synlig pappersstorlek 24 x 43 cm_36264a_8dc23f6eac4819b_lg.jpeg
Okänd engelsk (?) konstnär, akvarell, felucca på Nilen, motiv från Luxor, sign IMG och otydligt daterad, synlig pappersstorlek 24 x 43 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård, signerad och daterad -69, synlig pappersstorlek 31 x 23 cm_36266a_8dc24055a4331ff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Svenson, Arne, olja, stilleben, signerad, 55 x 76 cm_36267a_8dc2405aadbe154_lg.jpeg
Svenson, Arne, olja, stilleben, signerad, 55 x 76 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, litografi, " Hummertinor i Cassis", signerad och numrerad 19/260, synlig pappersstorlek 50 x 44 cm_36656a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm, batteriadapter saknas._36657a_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm, batteriadapter saknas.
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brosch, 14 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, i form av fartygsratt, ostämplad men testar på 14 karat, dia 27 mm, vikt 4,6 gram_36659a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, serveringsvagn/brickbord, björk med laminatplattor, längd 69 cm_36660a_lg.jpeg
Okänd designer, serveringsvagn/brickbord, björk med laminatplattor, längd 69 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test_36658a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm_36661a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början_36662a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK