25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm_36663a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ekbom, Ann Marie, olja, "Tidig vår", signerad och daterad 67, 44 x 63 cm_36268a_8dc2405ecd69710_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Osswald, Hans, gouache, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 31 x 47 cm_36270a_8dc240662d44dc9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad, K Oswald, 16 x 23 cm_36271a_8dc2406b0297a35_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, signerad och daterad -61, 25 x 61 cm_36273a_8dc240730f525e7_lg.jpeg
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, signerad och daterad -61, 25 x 61 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm_36275a_8dc27bf51c1213a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning_36666a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, "An old wise woman", otydligt signerad, totalt 59 x 49 cm_36667a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Capodimonte, pokalglas, majolika, reliefdekor av mytologiska motiv, höjd 17 cm_36668a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Miró, Juan, färglito, komposition 1965, ur Derrière le Miroir nr 151-152, synlig pappersstorlek 37 x 27 cm, litteratur: Mourlot 368_36669a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm_36671a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador_36670a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Longobardi, Nino, blandteknik, erotisk komposition, a tergo signerad och daterad -85, på bakstycke intygad av Anders Tornberg, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm, _36674a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta_36675a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat och glaserat lergods, ur de så kallade "Korta serierna", dekor av fabeldjur mm, signerad och numrerad 67/100, h 15 cm_36676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor_36678a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage_36677a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Utrillo, Maurice, litografi, handkolorerad, "Moulin de la Galette" (1924), signerad i stenen, synlig pappersstorlek 28 x 22 cm_36252a_8dc23e9377e328b_lg.jpeg
Utrillo, Maurice, litografi, handkolorerad, "Moulin de la Galette" (1924), signerad i stenen, synlig pappersstorlek 28 x 22 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm_36277a_8dc27bf40271d6e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figurin, porslin, Schaubachkunst, Wallendorf, sittande dansös, polykrom bemålning, höjd 17 cm_36278a_8dc27be72f0be37_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm_36279a_8dc27bee6fa7d84_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm_36280a_8dc27c0be1ffb4e_lg.jpeg
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_36681a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm_36683a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram_36682a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm_36687a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 600 SEK
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm_36684a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm_36685a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm_36686a_lg.jpeg
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Blixt, Yngve, Höganäs, delvis glaserat stengods, 4 delar, bl.a bordslampa, vas mm, signerade, höjd 5 - 21 cm_36688a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm_36689a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Riget, Karl Åge, metall med collage, komposition, signerad, daterad 1973 och numrerad 1/10, totalt mått 72 x 69 cm_36690a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta_36691a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 46 x 61 cm_36692a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm_36694a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stort parti grafik: litografier, posters mm_36695a_lg.jpeg
Stort parti grafik: litografier, posters mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm_36696a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm_36693a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg_36697a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm_36281a_8dc27c0d96c53f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Aftershaveflaskor, 2 st, glas med plastlock, Avon, Corvette Stingray respektive Porsche, medföljer skulptur, klarglas, Porsche, längd 13-17 cm_36285a_8dc27bef835a1b2_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt, _36294a_8dc27d3d1201ab5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 3 lådor, bukig front, längd 88 cm_36292a_8dc27d3b08f73e5_lg.jpeg
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 3 lådor, bukig front, längd 88 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 889 SEK
Friberg, Roy, litografi, "Det underjordiska", signerad, daterad -85 och numrerad 45/225, synlig pappersstorlek 44 x 60 cm_36699a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm_36700a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor av blommor i polykrom underfångsglasyr, höjd inklusive lamphållare 33 cm_36702a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm_36703a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Dryckeshorn, horn med delvis niellerade silverbeslag, otydliga stämplar, 1920-tal, l 25 cm_36701a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK