25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, innerdiameter 18 mm, vikt 3,2 gram_36530a_8dc2e27ef109037_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 17-1800, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 55 (!) cm_36542a_8dc2e33d8577821_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Firma W A Bolin, skålar, 4 st, silver, slät modell, stämplade Stockholm 1945 (1 1949), dia 12 cm, total vikt 475 gram_36571a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Parti 18 karat rödguld, 2 ringar samt 2 hängen, delvis med stenar eller pärla, total vikt 5,3 gram_36572a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram_36573a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram_36574a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, svart läderklädsel på kromat underrede, etikettmärkt, framstår i i nyskick_36505a_8dc2e2ae19a57e1_lg.jpeg
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, svart läderklädsel på kromat underrede, etikettmärkt, framstår i i nyskick
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj med fotpall, svart läderklädsel på kromat underrede, etikettmärkt, framstår i i nyskick_36506a_8dc2e2b3eb173c0_lg.jpeg
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj med fotpall, svart läderklädsel på kromat underrede, etikettmärkt, framstår i i nyskick
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Sockerlådor, 3 st, SSA, 1900-talets mitt, l 68 respektive 78 cm, medföljer låda l 38 cm_36539a_8dc2e33b987cb93_lg.jpeg
Sockerlådor, 3 st, SSA, 1900-talets mitt, l 68 respektive 78 cm, medföljer låda l 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 12,7 gram, l 50 cm, lås defekt_36524a_8dc2e1aa6a0f73d_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 12,7 gram, l 50 cm, lås defekt
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Dario Fo Teater", signerad, daterad 1986 samt numrerad 155/200, synlig pappersstorlek 58 x 75 cm, Zwick var gift med Jörgen Nash_36534a_8dc2e2defd23ebb_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Dario Fo Teater", signerad, daterad 1986 samt numrerad 155/200, synlig pappersstorlek 58 x 75 cm, Zwick var gift med Jörgen Nash
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Nattens broar II", signerad, daterad 1988 samt numrerad 87/150, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm, Zwick var gift med Jörgen Nash_36535a_8dc2e2d9936b893_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Nattens broar II", signerad, daterad 1988 samt numrerad 87/150, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm, Zwick var gift med Jörgen Nash
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Nattens broar I", signerad, daterad 1988 samt numrerad 87/150, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm, Zwick var gift med Jörgen Nash_36536a_8dc2e2d30376ce7_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Nattens broar I", signerad, daterad 1988 samt numrerad 87/150, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm, Zwick var gift med Jörgen Nash
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram_36575a_lg.jpeg
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål,  ljusstakar mm_36578a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm_36580a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, trädgårdsmöblemang, bord samt 2 stolar, blålackerad metall, bord diameter 59 cm, slitage_36576a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Liljedahl, Gösta, olja, Sydfranskt kustlandskap, signerad och daterad 1935, 46 x 55 cm, fransk spännram_36577a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik_36581a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage_36579a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm_36582a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm_36365a_8dc2be29f7fafdf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning_36364a_8dc2be2c3a3245b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trofé, jämn 12-taggars älgtjur, monterad, b 92 cm, lackerad_36363a_8dc2be2de9cdafe_lg.jpeg
Trofé, jämn 12-taggars älgtjur, monterad, b 92 cm, lackerad
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm_36192a_8dc225b8c914212_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, fallskärmsjägare, gjuten metall monterad på träsockel, given till organisatörerna till 20-års återföreningen av 1965-66 års rekryter, höjd 12 cm_36193a_8dc225ba895e7ec_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Aspelin, Arne, olja, "Grissleholm", signerad, 50 x 61 cm_36194a_8dc225bb544e01b_lg.jpeg
Aspelin, Arne, olja, "Grissleholm", signerad, 50 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, Pakistan, 185 x 130 cm_36584a_lg.jpeg
Matta, Pakistan, 185 x 130 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm_36585a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Turkiet Zaff, 185 x 95 cm_36586a_lg.jpeg
Matta, semiantik Turkiet Zaff, 185 x 95 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm_36583a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter_36587a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm_36588a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Taklampa, mässing med prismor, höjd 57 cm_36450a_8dc2e340c100f0f_lg.jpeg
Taklampa, mässing med prismor, höjd 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen_36449a_8dc2e33a6bb2e57_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fickursställ, metall och glas, sekelskiftet 1900, medförljer damfickur, silver, total h 10 cm_36223a_8dc231296fbb9a8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, modellnummer 2324, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm_36224a_8dc227475192c2b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnummer 1567, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm_36225a_8dc2274525d516e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille gentlemannen, modellnummer 2312, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm _36227a_8dc22743a92e01f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mann, Gunilla, färglitografi, "Kolmården", signerad och numrerad 102/290, pappersstorlek 42 x 29 cm_36590a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm_36589a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka_36592a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm_36594a_lg.jpeg
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lockskål, så kallad ägghöna, vitopak glasmassa, 1900-tal, i form av höna i korg, l 22 cm_36593a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet_36591a_lg.jpeg
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, pingvin, modellnummer 1821, polykrom underglasyrdekor, höjd 8 cm_36231a_8dc23136cdecfc5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, h 6-10 cm_36226a_8dc2274214bb194_lg.jpeg
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, h 6-10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olje/vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 20 cm_36228a_8dc2312765a95c4_lg.jpeg
Olje/vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK