25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sparvar, modellnummer 1670, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm_36232a_8dc231549915bd3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herold, Peter för Royal Copenhagen, finkar, modellnummer 1189, längd 10 cm_36233a_8dc23196ebf8e2b_lg.jpeg
Herold, Peter för Royal Copenhagen, finkar, modellnummer 1189, längd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm_36236a_8dc23274003a34e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar_36595a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm_36596a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bracque, Georges, efter honom, färglito, stilleben med citroner, tryckt signatur, pappersstorlek 40 x 56 cm_36598a_lg.jpeg
Bracque, Georges, efter honom, färglito, stilleben med citroner, tryckt signatur, pappersstorlek 40 x 56 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm_36597a_lg.jpeg
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st_36599a_lg.jpeg
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm_36600a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, äppelsnattare, a tergo betecknad T E Richardson Battersea 1868, 51 x 41 cm, smärre dukhål_36601a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal, olja på plåt, Kristus, mått inklusive ram 20 x 14 cm_36310a_8dc27de75233f34_lg.jpeg
Okänd konstnär, 16-1700-tal, olja på plåt, Kristus, mått inklusive ram 20 x 14 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld, svårtydda svenska stämplar, innerdiameter 19 mm, vikt 6,4 gram_36525a_8dc2e1ab92e2cd9_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, svårtydda svenska stämplar, innerdiameter 19 mm, vikt 6,4 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tillberg, Kerstin, egen verkstad, thekoppar, 1 par, stengods, dekor i kobolt och guld, signerade, diameter 14 cm_36239a_8dc2332d1016738_lg.jpeg
Tillberg, Kerstin, egen verkstad, thekoppar, 1 par, stengods, dekor i kobolt och guld, signerade, diameter 14 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffekanna  med lock, porslin, Koka Blå, design 1953, h 18 cm_36242a_8dc2326ccfb9764_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, kaffeservisdelar, porslin, Composition Gold, 1960-tal, 15 delar_36548a_8dc2e3ea8b2072a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vilfåtölj, svarvad valnöt med blommig klädsel, 1800-talets slut_36604a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning_36606a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm_36608a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm_36605a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm_36607a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Ikea, modell T0319,  taklampa, grålackerad metall och glas, 5 ljuspunkter, höjd 50 cm_36609a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm_36610a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar_36314a_8dc27de5c6dc561_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg_36313a_8dc27e15be8b19c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Quénvil, Henri, vas, delvis emaljerat glas, art-déco, 1920-tal, cylindrisk med stiliserad blomdekor, signerad, h 13 cm_36303a_8dc27e18c6e141e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grützner,Édourad von, efter honom, bemålat tryck, sekelskiftet 1900, munkar i vinkällare, 46 x 57 cm, dukskada_36297a_8dc27e9c8d045c1_lg.jpeg
Grützner,Édourad von, efter honom, bemålat tryck, sekelskiftet 1900, munkar i vinkällare, 46 x 57 cm, dukskada
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm_36311a_8dc2ee5a8ff0847_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900_36614a_lg.jpeg
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm_36613a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning_36615a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm_36616a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Milles, Carl för GAB, efter honom, askfat, silver och bakelit, "Vindarnas lek", stämplat Stockholm, diameter 12 cm, vikt 115 gram_36618a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 11 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm_36617a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, hermelin, signerad, längd 23 cm, medföljer sockel_36619a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brosch/hänge med kedja, 18 karat rödguld med kaméslipad snäcka, dekor av kvinnoprofil, 35 x 30 mm, kedja l 49 cm, italienska stämplar, total vikt 10,6 gram_36526a_8dc2e1b3cbb81df_lg.jpeg
Brosch/hänge med kedja, 18 karat rödguld med kaméslipad snäcka, dekor av kvinnoprofil, 35 x 30 mm, kedja l 49 cm, italienska stämplar, total vikt 10,6 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Örhängen,1 par, 18 karat rödguld, droppformade, total vikt 2 gram_36527a_8dc2e28351c2d83_lg.jpeg
Örhängen,1 par, 18 karat rödguld, droppformade, total vikt 2 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med motordrivet stativ, Beovision 6-26, design 2004, medföljer fjärrkontroll samt Motorola tv-box VIP1003, ej testad_36540a_8dc2e3ee92be27e_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med motordrivet stativ, Beovision 6-26, design 2004, medföljer fjärrkontroll samt Motorola tv-box VIP1003, ej testad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, lingonburk med trälock, porslin, signerad, h 10 cm_36243a_8dc2326b980b86b_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, lingonburk med trälock, porslin, signerad, h 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, grötskål med lock samt okänd designer för Rörstrand, skålfat, dekor av tomtar,  skålens diameter 22 cm, slitage, missfärgningar_36244a_8dc2332a8e339cd_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, grötskål med lock samt okänd designer för Rörstrand, skålfat, dekor av tomtar, skålens diameter 22 cm, slitage, missfärgningar
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar porslin, Royal Copenhagen, figurin Ada Bonfils, pojke med strumpa, cigarettburk Musselmalet Helblonde samt vas, höjd 6-14 cm_36287a_8dc27c11990494d_lg.jpeg
3 delar porslin, Royal Copenhagen, figurin Ada Bonfils, pojke med strumpa, cigarettburk Musselmalet Helblonde samt vas, höjd 6-14 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm_36622a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för H Aynsleys & co, mat- och kaffeservisdelar, England_36621a_lg.jpeg
Okänd designer för H Aynsleys & co, mat- och kaffeservisdelar, England
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 11 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning_36623a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm_36620a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lönnå, Kjell, färglitografi, "Soluppgång", signerad och numrerad 138/360, synlig pappersstorlek 34 x 33 cm_36626a_lg.jpeg
Lönnå, Kjell, färglitografi, "Soluppgång", signerad och numrerad 138/360, synlig pappersstorlek 34 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering_36627a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, 2 st, diameter 13 respektive 25 cm_36625a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster", desogn 1936, signerad, diameter 21 cm, minimal nagg_36624a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK