25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Bonnaud Magnussen, Dominique, olja, komposition, signerad, 46 x 38 cm_36486a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm_36301a_8dc27e0c1420c28_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm_36302a_8dc27e0d9513f47_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 6 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, h 16,5 cm, i originalförpackningar_36445a_8dc2d5991a0b019_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 6 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, h 16,5 cm, i originalförpackningar
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Disney, Walt för Brio, efter honom, leksak, ledat och lackerat trä, Musse Pigg, 1950-tal, höjd 26 cm, öron saknas_36446a_8dc2ca3adb28fff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods,  jugend, 1900-talets början, "Daldansen", h 25 cm_36237a_8dc23273220e84f_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods, jugend, 1900-talets början, "Daldansen", h 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage_36489a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, grön glasmassa, signerad, höjd 32,5 cm_36492a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm_36490a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 400 SEK
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm_36494a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm_36491a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Martin, Johan Fredrik efter Elias,  etsning "Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm", ur "Svenska Vuer" Stockholm, 1805-12, senare avdrag, synlig pappersstorlek  58 x 83 cm_36493a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Andersson, Ingvar för EFFKÅ, soffa, teak med grönbrun klädsel i skai, 1960-tal, etikettmärkt, l 225 cm_36245a_8dc23fd55e28835_lg.jpeg
Andersson, Ingvar för EFFKÅ, soffa, teak med grönbrun klädsel i skai, 1960-tal, etikettmärkt, l 225 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm_36429a_8dc2c7d2e160442_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mazzone, Domingo, olja, ballerina, signerad och daterad 43, 50 x 40 cm_36269a_8dc24062cb46c85_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Sandström, Yngvar för Säffle möbelfabrik, soffbord, palisander, stämpelsignerat, längd 120 cm_36191a_8dc23fd022250b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm_36496a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Barnekow, Elisabeth, olja, komposition med gullregn, signerad, 56 x 66 cm_36497a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm_36495a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skyttegravskikare, så kallad "Rabbit Ears Periscope", grönlackerad metall, WWI, märkt MG (Ministère de la Guerre), SRPI (Société de Recherches et de Perfectionnements industriels) Puteaux, _36499a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för San Pacific International, Californien, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Dolphins Rising", total h 74 cm_36498a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm_36432a_8dc2be0622ea522_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm_36431a_8dc2c7df1b8df4c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, helstoppad, rosa ylleklädsel, klädsel med omfattande fläckar_36436a_8dc2c82bafa78f8_lg.jpeg
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, helstoppad, rosa ylleklädsel, klädsel med omfattande fläckar
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, helstoppad, rosa ylleklädsel, klädsel med omfattande fläckar_36437a_8dc2c811d949b58_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hirschfänger, smide, ebenholtz och silver (?), klinga 16-1700-tal, fäste 17-1800-tal, total l 75 cm_36433a_8dc2c7c20efe650_lg.jpeg
Hirschfänger, smide, ebenholtz och silver (?), klinga 16-1700-tal, fäste 17-1800-tal, total l 75 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm_36500a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm_36501a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien_36502a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm_36503a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm, _36504a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, svenska stämplar, innerdiameter 19 respektive 20 cm, total vikt 7,9 gram_36230a_8dc231246ebd402_lg.jpeg
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, svenska stämplar, innerdiameter 19 respektive 20 cm, total vikt 7,9 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Carstens Tönnieshof, vas, glaserad keramik, "Lava", 1960-tal, numrerad, h 26 cm_36430a_8dc2c89a8d5457a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 28 cm_36426a_8dc2c7d64c5564b_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 28 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, "Virvel 3", signerad och etikettmärkt, h 19 cm_36427a_8dc2c7da6e9db0a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för NAO, figurin, porslin, vilande kvinna med hatt, polykrom underglasyrdekor, l 36 cm_36428a_8dc2c83a54b6d1d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm_36507a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm_36509a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning_36508a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "_36510a_lg.jpeg
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vapenlåda för hagelgevär, svart konstläder, Winchester, l 80 cm_36511a_lg.jpeg
Vapenlåda för hagelgevär, svart konstläder, Winchester, l 80 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm_36276a_8dc27bf0db78a9a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Svensson, Håkan, ring, silver, organisk form, stämplad Julius Svensson Halmstad 1870, innerdiameter 17 mm, vikt 25 gram_36349a_8dc29760bce118d_lg.jpeg
Svensson, Håkan, ring, silver, organisk form, stämplad Julius Svensson Halmstad 1870, innerdiameter 17 mm, vikt 25 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brosch/hänge, kameskuren snäcka och förgylld metall, Italien, 1800-talets slut, dekor av minerva, i samtida etui, 50 x 37 mm_36348a_8dc29686b1e738d_lg.jpeg
Brosch/hänge, kameskuren snäcka och förgylld metall, Italien, 1800-talets slut, dekor av minerva, i samtida etui, 50 x 37 mm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Varley, Mary, olja, caféscen, signerad, 50 x 61 cm_36241a_8dc2327245c5e66_lg.jpeg
Varley, Mary, olja, caféscen, signerad, 50 x 61 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ytterfoder, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, diameter 10,5 cm_36234a_8dc231a6234d64b_lg.jpeg
Ytterfoder, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, diameter 10,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._36512a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._36513a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK