25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Kaminur, skuret, förgyllt och bemålat trä, antagligen Italien, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av stående Kronos_36312a_8dc27e278d39bfb_lg.jpeg
Kaminur, skuret, förgyllt och bemålat trä, antagligen Italien, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av stående Kronos
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Kedja med petschaft, 18 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, petschaft med monterad heliotrop, dekor av kvinna och hundvalp, Lars Larsson & Co Göteborg, kedja l 38 cm, vikt 19,5 gram_36346a_8dc296841cb3d32_lg.jpeg
Kedja med petschaft, 18 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, petschaft med monterad heliotrop, dekor av kvinna och hundvalp, Lars Larsson & Co Göteborg, kedja l 38 cm, vikt 19,5 gram
Slutpris7 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Svärd i baja, smide och läderimitation, Tyska Orden-stil, klinga med etsad devis Si Dues Pro Nobis, Qui Contra Nos, total l 104 cm_36342a_8dc295f331149c5_lg.jpeg
Svärd i baja, smide och läderimitation, Tyska Orden-stil, klinga med etsad devis Si Dues Pro Nobis, Qui Contra Nos, total l 104 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Svärd, stål med mässingsfäste, vendltidsstil, Spanien modern tillverkning, l 94 cm_36341a_8dc295f1b56d1a5_lg.jpeg
Svärd, stål med mässingsfäste, vendltidsstil, Spanien modern tillverkning, l 94 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sabel i balja, delvis förgylld metall med steninkrusteringar, kosackmodell, Ukraina, 1900-talets 2 hälft, total l 90 cm_36340a_8dc295efad45c8a_lg.jpeg
Sabel i balja, delvis förgylld metall med steninkrusteringar, kosackmodell, Ukraina, 1900-talets 2 hälft, total l 90 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hjälm, smide och mässing, så kallad Great Helm, 11-1300-talsmodell, modern tillverkning, h 29 cm_36339a_8dc295ebf598bc0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Un soir au café", signerad och numrerad 298/310, synlig pappersstorlek 49 x 63 cm_36389a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm_36390a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm_36391a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, antagligen England, 16-1700-tal, h 53 cm_36393a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm_36394a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm_36392a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med gammalslipad diamant om cirka 0,2 carat, svenska stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2 gram_36289a_8dc27be9d06fc17_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med gammalslipad diamant om cirka 0,2 carat, svenska stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, Queen Anne-stil, stämplad George Unite Birmingham 1901, höjd 8,5 cm, vikt 65 gram_36205a_8dc23236c7a1d13_lg.jpeg
Gräddkanna, sterlingsilver, Queen Anne-stil, stämplad George Unite Birmingham 1901, höjd 8,5 cm, vikt 65 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, lockask, glaserat lergods, dekor av fartyg, signerad, h 20 cm_36212a_8dc231c1024994c_lg.jpeg
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, lockask, glaserat lergods, dekor av fartyg, signerad, h 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gräddkanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), polykrom och förgylld dekor av personer i palats, h 10 cm_36213a_8dc231853203b8f_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ostkupa med fat, rödglaserat flintgods på teakplatta, Gratina, 1950-tal, l 20 cm_36214a_8dc23161590ba75_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm_36395a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953_36396a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd ungersk konstnär, 1920-30-tal, olja, interiör med sittande dam, otydlig signatur, 80 x 60 cm_36397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydlig signatur, a tergo betecknad JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm_36398a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, champagnestrutar 3 st samt champagne/martiniglas, delvis grön glasmassa, "Accent", h 15 respektive 29 cm_36399a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm_36400a_lg.jpeg
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, blåglaserat flintgods med slipad dekor, "Sgrafitto", dekor av stiliserade växter, signerad och daterad 1923, h 8 cm_36215a_8dc231d0c9a4a1d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Trygg,  Carl Johan, träfigurer, 2 st, monterade på platta, stående gubbe och gumma, signerad och daterad 1925, h 18 cm _36216a_8dc2318176155b0_lg.jpeg
Trygg, Carl Johan, träfigurer, 2 st, monterade på platta, stående gubbe och gumma, signerad och daterad 1925, h 18 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljuslykta, mässing med grön glaskupa, signerad, h 24,5 cm_36217a_8dc23160478abf9_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljuslykta, mässing med grön glaskupa, signerad, h 24,5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide och grönt glas, h 32,5 cm_36219a_8dc23189c0b5e35_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide och grönt glas, h 32,5 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Figuriner, 3 st, porslin, B&G samt Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 13- 20 cm  _36218a_8dc231c3a4e9c63_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar 2 st, svartlackerad metall med blått glas, 1 Gunnar Ander för Ystad Metall, 1 Harry N Boström för Bo-Svensk, h 10,5 respektive 60 cm_36220a_8dc23188957be9c_lg.jpeg
Ljusstakar 2 st, svartlackerad metall med blått glas, 1 Gunnar Ander för Ystad Metall, 1 Harry N Boström för Bo-Svensk, h 10,5 respektive 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,  dia 50 cm_36402a_lg.jpeg
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm_36403a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher_36404a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sörensen, Wilhelm, akvarell, porträtt av Greta Garbo, signerad och daterad 1924, a tergo dedikation, Garbo och Sörensen hade en flerårig relation såväl i Sverige som i Hollywood, _36401a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm_36406a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900, _36405a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, bord, palisander och poppelrot på bonade ben i björk, plakettsignerat Jonasons Landsvägsgatan 9 Göteborg samt daterat 10 1940,, dia 75 cm_36221a_8dc23fd3937211c_lg.jpeg
Okänd designer, bord, palisander och poppelrot på bonade ben i björk, plakettsignerat Jonasons Landsvägsgatan 9 Göteborg samt daterat 10 1940,, dia 75 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, 21 x 23 cm, någon fläck_36247a_8dc23e8c13e0222_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition, signerad, 54 x 65 cm_36188a_8dc225b6494b10b_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition, signerad, 54 x 65 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lundahl, Mats, färglitografi, kvinna med clownnäsa, signerad och numrerad 198/390, 44 x 32 cm_36189a_8dc225b705374d6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö, bordslampor, 1 par, mässing med gulgröna glaskupor, etikettsignerade, h 45 cm_36263a_8dc23f6d489a88e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Högfeldt, Robert, blandteknik, Slottsherrskap, signerad, synlig pappersstorlek 24 x 30 cm_36265a_8dc23f6fbb84cec_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wrede-Boëthius, Renata, olja, motiv från Garda-Verona, signerad och daterad 1970-71, 41 x 33 cm_36295a_8dc27d91685eb55_lg.jpeg
Wrede-Boëthius, Renata, olja, motiv från Garda-Verona, signerad och daterad 1970-71, 41 x 33 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben, signerad och daterad -58, 60 x 90 cm_36286a_8dc2639c32aae83_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben, signerad och daterad -58, 60 x 90 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cederberg, Erik, olja, stilleben med päron och citron, signerad, 17 x 39 cm_36272a_8dc2406ea91f040_lg.jpeg
Cederberg, Erik, olja, stilleben med päron och citron, signerad, 17 x 39 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jonson, Sven, kaseintempera, "Vinter", signerad, 72 x 50 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj_36407a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm_36409a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage_36408a_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Barnekow, Elisabeth, olja på pannå, självporträtt, sannolikt tillkommet under konstnärens vistelse i Frankrike 1895-1900, 30 x 22 cm, proveniens: i arv inom familjen_36410a_lg.jpeg
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK