25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm_36300a_8dc27e0ac471c7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat" (modell 90556), ur serien "Catwalk", signerad, höjd 20 cm_36240a_8dc2326a7d2008e_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Brosch/hänge, 23 karat rödguld, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, stämplad JLP Stockholm 1885, h 7 cm, vikt 8,8 gram_36350a_8dc296893a4d910_lg.jpeg
Brosch/hänge, 23 karat rödguld, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, stämplad JLP Stockholm 1885, h 7 cm, vikt 8,8 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, oscariansk, sekelskiftet 1900, otydliga svenska stämplar, 4,5 x 4,5 cm, vikt 14,5 gram_36347a_8dc2968b16015e7_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld, oscariansk, sekelskiftet 1900, otydliga svenska stämplar, 4,5 x 4,5 cm, vikt 14,5 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Herrfickur, silver, Zenith, sekelskiftet 1900, medföljer skyddsfodral, metall och läder samt klockkedja i förgylld mässing med petschaft med facettslipad citrin_36453a_8dc2ca3d97705c4_lg.jpeg
Herrfickur, silver, Zenith, sekelskiftet 1900, medföljer skyddsfodral, metall och läder samt klockkedja i förgylld mässing med petschaft med facettslipad citrin
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, telefonhylla, teakfaner och bemålad metall, stringliknande modell, bredd 26 cm_36452a_8dc2ca3be6b08e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm_36461a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Orrefors, champagnekupor, 15 st, glas, "Solliden", slipad dekor, h 12 cm_36463a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm_36464a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Kosta, vinglas, 15 st, "Modell no 75" omkring 1930, medföljer 7 likörglas, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 13 respektive 8,5 cm, någon smärre nagg_36462a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Volther, Poul M för FDB, pinnstolar, 4 st, svarvad och blålackerad bok, modell J46, design 1956, stämpelsignerade, 1 2:a sortering_36460a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar_36465a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Kraschan, silver, Kommendör 1 klassen av Kungliga Nordstjärneorden, modell 1871, 8 x 8 cm_36434a_8dc2c7d004c6492_lg.jpeg
Kraschan, silver, Kommendör 1 klassen av Kungliga Nordstjärneorden, modell 1871, 8 x 8 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 3 st, massiv ek med teakskivor, modell AT-40, omkring 1960, brännstämplade, l 52 cm_36435a_8dc2c7c9fac3708_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 3 st, massiv ek med teakskivor, modell AT-40, omkring 1960, brännstämplade, l 52 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick_36412a_8dc2be3820638e3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord, vit laminat och björk på 4 stålben, "Superellips", licenstillverkat av Mathsson International, 180 x 100 cm, _36420a_8dc2c8b78f8c509_lg.jpeg
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord, vit laminat och björk på 4 stålben, "Superellips", licenstillverkat av Mathsson International, 180 x 100 cm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ahlström, Stig & Kock, Claes för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Skarabé", design 1983, h 120-180 cm, framstår i närmast nyskick_36413a_8dc2c82695dd25a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ahlström, Stig & Kock, Claes för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Skarabé", design 1983, h 120-180 cm, framstår i närmast nyskick_36414a_8dc2c825464e7b6_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm_36469a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade_36471a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm_36473a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm_36472a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen_36470a_lg.jpeg
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Relief, skuret elfenben (?) i träram, 18-1900-tal, dekor av scen från 30-åriga kriget, totalt mått 13 x 16 cm_36296a_8dc27de3bfc2adf_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm_36305a_8dc27debb9214f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Olsson, Johannes, färglito med collage, "Betjänten", signerad och numrerad 117/170, synlig pappersstorlek 86 x 60 cm_36187a_8dc225b5615fe39_lg.jpeg
Olsson, Johannes, färglito med collage, "Betjänten", signerad och numrerad 117/170, synlig pappersstorlek 86 x 60 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, ålandskap med bro, otydligt signerad Westgren(?), 50 x 61 cm_36186a_8dc225b3e178470_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, ålandskap med bro, otydligt signerad Westgren(?), 50 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", höjd 39 cm, framstår oanvända i originalförpackningar_36238a_8dc2332ef0350c0_lg.jpeg
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", höjd 39 cm, framstår oanvända i originalförpackningar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor och blå stol, signerad och numrerad 88/175, synlig pappersstorlek 38 x 34 cm_36235a_8dc2327596e5b77_lg.jpeg
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor och blå stol, signerad och numrerad 88/175, synlig pappersstorlek 38 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm_36474a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm_36475a_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis grön glasmassa, signerad, höjd 20,5 cm_36477a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), färgetsning, "L'Academie de Paris" 1971, ed Léon Amiel, utförd med anledning av Dalís inträde i Akademien, bär signatur EA, 42,5 x 59,5 cm, pappersstorlek 57 x 76 cm, _36478a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155, _36480a_lg.jpeg
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Saltkar, 1 par, sterlingsilver, George III, 1800-talets början, runda på 3 volutben, stämplade ES Birmingham 1803, dia 6,5 cm, total vikt 100 gram, medföljer 2 saltskedar vitmetall, initialer_36476a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Cirkus Noak", signerad och numrerad 52/100, 56 x 66 cm_36479a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 21 cm_36415a_8dc2be3263d3a09_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 21 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, vas, delvis glaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 13 cm_36416a_8dc2be369ba6cc1_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand, vas, delvis glaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 13 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, lockask, gul- och blåglaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 13 cm_36417a_8dc2be336287d42_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand, lockask, gul- och blåglaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 13 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, porslin, så kallad Kronskål, h 14 cm_36418a_8dc2be344173bac_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, porslin, så kallad Kronskål, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm_36419c_8dc2be2f6330a6e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Dyrlund, tantalus, teak, 1900-talets 2 hälft, uttag för 3 flaskor, l 34 cm_36481a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm_36482a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm_36483a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm_36487a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm_36485a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Englund, Eva för Pukeberg, skålfat, Malakit, signerad och daterad -91, diameter 36 cm_36484a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_36488a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK