25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._36514a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._36515a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm_36516a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man, signerad, 76 x 60 cm_36274a_8dc240771ccffbc_lg.jpeg
Rossander, Armand, olja, sittande man, signerad, 76 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Svensson, Roland, färglitografi, "Kallt", signerad och numrerad 261/350, synlig pappersstorlek 33 x 44 cm_36190a_8dc225b7fbc6d84_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, kvinna med fiol, signerad L Fizesi (?), 61 x 50 cm_36258a_8dc23f1948f5898_lg.jpeg
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, kvinna med fiol, signerad L Fizesi (?), 61 x 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, stämplad Bernt Erlandsson Kristianstad 1891, innerdiameter 20 mm, vikt 7.9 gram, _36229a_8dc23125cd3ff64_lg.jpeg
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, stämplad Bernt Erlandsson Kristianstad 1891, innerdiameter 20 mm, vikt 7.9 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrambandsur, 18 karat rödguld med länk i förgylld metall, Omega, diameter 35 mm_36368a_8dc2c7a6a7ca80c_lg.jpeg
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Lyskær, taklampor, 1 par, vit glasmassa, modell 4793, etikettsignerade, h 22 cm_36344a_8dc2984bb20a08f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm_36448a_8dc2e33f3253678_lg.jpeg
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Råsaftpress/centrifug, Ide Line, framstår oanvänd_36411a_8dc2c82d5351075_lg.jpeg
Råsaftpress/centrifug, Ide Line, framstår oanvänd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dreutler, Hannelore för Ateljé Lyktan Åhus, bordslampor, 1 par, glas, etikettsignerade, total h 62 cm_36421a_8dc2c89d1e934db_lg.jpeg
Dreutler, Hannelore för Ateljé Lyktan Åhus, bordslampor, 1 par, glas, etikettsignerade, total h 62 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lewis, David för B&O, Beosound Century, design 1993, medföljer fjärrkontroll och väggfäste, ej funktionstestad_36422a_8dc2c8992a67870_lg.jpeg
Lewis, David för B&O, Beosound Century, design 1993, medföljer fjärrkontroll och väggfäste, ej funktionstestad
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindau, Börge för Blå Station, barstol, krom och björk med laminatsits, "Oblado"_36423a_8dc2be35503d28e_lg.jpeg
Lindau, Börge för Blå Station, barstol, krom och björk med laminatsits, "Oblado"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrivbordsuppsats, 10 delar, tenn, art-déco/funkis, slät med dekor av lejon, stämplad Ernst Svedbom Vetlanda 1934, uppsats l 27 cm_36549a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm_36551a_lg.jpeg
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lynd, Jackie för Rörstrand, theservisdelar, Pomona/Diamant, 2 koppar, 5 underfat_36550a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm_36552a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador_36553a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti kaffe- och theservisdelar, Arabia och Gefle, _36554a_lg.jpeg
Parti kaffe- och theservisdelar, Arabia och Gefle,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm_36555a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,_36556a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med rökkvarts, stämplad Hedbergs Dalsjöfors 1969, innerdiameter cirka 19 mm, vikt 3 gram_36528a_8dc2e278b388486_lg.jpeg
Klackring, 18 karat rödguld med rökkvarts, stämplad Hedbergs Dalsjöfors 1969, innerdiameter cirka 19 mm, vikt 3 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer (Elis Kauppi?), örhängen, 1 par, 14 karat rödguld med facettslipade ametister, h 4 cm, total vikt 2,2 gram_36523a_8dc2e1b20097619_lg.jpeg
Okänd designer (Elis Kauppi?), örhängen, 1 par, 14 karat rödguld med facettslipade ametister, h 4 cm, total vikt 2,2 gram
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 1,3 gram_36531a_8dc2e2724afe359_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 1,3 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Atelje Stigbert/Heribert Engelbert, brosch, 18 karat rödguld med 3 cabochonslipade ametister, i form av blomma, stämplad Stockholm 1952, h 4 cm, vikt 6,3 cm_36521a_8dc2e1bc227b474_lg.jpeg
Atelje Stigbert/Heribert Engelbert, brosch, 18 karat rödguld med 3 cabochonslipade ametister, i form av blomma, stämplad Stockholm 1952, h 4 cm, vikt 6,3 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystadbrons, skulptur, balettdansös, signerad och numrerad 456, h 29 cm_36544a_8dc2e343e6368e7_lg.jpeg
Borgström, Carl Einar för Ystadbrons, skulptur, balettdansös, signerad och numrerad 456, h 29 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Larson, Lisa för Galerie Scandia, skulptur, brons, ”Tonåring”, signerad och numrerad No 502, h 27 cm_36543a_8dc2e3429fca0d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm_36559a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Picasso, Pablo Ruíz, scarf, serigrafi på silke, sjal, "Colombe de la Paix" framställd för Internationella Ungdomskongressen för fred i Moskva 1957, _36560a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm_36561a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm_36562a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, berglandskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 43 x 52 cm_36558a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt_36557a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm_36563a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lundgren, Eric, olja, Göteborgs hamn_36454a_8dc2e2e47ff27aa_lg.jpeg
Lundgren, Eric, olja, Göteborgs hamn
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Beer, Dick, olja, landskap, signerad och a tergo med dödsbostämpel, 63 x 51 cm_36425a_8dc2c833b6e2191_lg.jpeg
Beer, Dick, olja, landskap, signerad och a tergo med dödsbostämpel, 63 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Harbeck, Wilhelm, hänge, 18 karat rödguld med akvamarin (?) samt kedja, 18 karat rödguld, stämplad Stockholm 1948, h 5 cm, kedja l 59 cm, total vikt 12,2 gram_36522a_8dc2e1be50f1391_lg.jpeg
Harbeck, Wilhelm, hänge, 18 karat rödguld med akvamarin (?) samt kedja, 18 karat rödguld, stämplad Stockholm 1948, h 5 cm, kedja l 59 cm, total vikt 12,2 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Schou, Werner för Coronell Electro A/S, fönsterlampor, 3 st, "Droppen", koppar och svartlackerad plåt, dekor av iriserande prismor, h 19 cm_36293a_8dc27d3c4fa69bb_lg.jpeg
Schou, Werner för Coronell Electro A/S, fönsterlampor, 3 st, "Droppen", koppar och svartlackerad plåt, dekor av iriserande prismor, h 19 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm_36564a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm_36567a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas_36568a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm_36569a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
 Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, koppar och teak, "Orient, Major", design 1957, h 40 cm_36570a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm_36565a_8dc2edbc57e948d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Supsked, silver, renässansstil, stämplad Marius Hammer Bergen 1847-1927, l 19 cm, vikt 55 gram_36566a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål samt vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, dia 15 respektive h 8,5 cm_36517a_8dc2e0e6c23e514_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål samt vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, dia 15 respektive h 8,5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wallin, Ester för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods på träsockel, fiskar, modellnummer 9087, design 1969-70, etikettmärkt, total l 21 cm_36518a_8dc2e0e5679f240_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK