Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

De Wit, Frederick, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Insularum Danicarum...",  Amsterdam cirka 1685, synlig pappersstorlek 48 x 58 cm_37840a_8dc4f3123d71ab4_lg.jpeg
771
De Wit, Frederick, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Insularum Danicarum...", Amsterdam cirka 1685, synlig pappersstorlek 48 x 58 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Schedel, Hartmann, träsnitt, Siena ur Weltchronik 1493, synlig pappersstorlek 40 x 24 cm_37841a_8dc4f3152ed4f15_lg.jpeg
Schedel, Hartmann, träsnitt, Siena ur Weltchronik 1493, synlig pappersstorlek 40 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aveelen, Jan van der efter Dahlbergh, Erik, kopparstick, "Insigne Ducatus Scaniae" (Skånes vapen) 1712, synlig pappersstorlek 25 x 16 cm_37830a_8dc4f32e743e595_lg.jpeg
Aveelen, Jan van der efter Dahlbergh, Erik, kopparstick, "Insigne Ducatus Scaniae" (Skånes vapen) 1712, synlig pappersstorlek 25 x 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 150 x 95 cm_37746a_8dc4f3549832618_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 150 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Afghan galleri, 300 x 80 cm_37747a_8dc4f34e7a04898_lg.jpeg
775
Matta, old Afghan galleri, 300 x 80 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rubankar, 3 st samt kanthyvel_37828a_8dc4f33bd6bee16_lg.jpeg
Rubankar, 3 st samt kanthyvel
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Münster, Sebastian, träsnitt, "Gotland oder Gothen" ur "Cosmographia" cirka 1540, synlig pappersstorlek 27 x 16 cm_37831a_8dc4f3379ff84c4_lg.jpeg
Münster, Sebastian, träsnitt, "Gotland oder Gothen" ur "Cosmographia" cirka 1540, synlig pappersstorlek 27 x 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvestre, Israël, kopparstick "Prosp(ect) du Château de Villeroy" 1655, synlig pappersstorlek 16 x 29 cm_37832a_8dc4f334d66575a_lg.jpeg
Silvestre, Israël, kopparstick "Prosp(ect) du Château de Villeroy" 1655, synlig pappersstorlek 16 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Manesson Malle, Allain, kopparstick, Karl XI, ur "Description de l'Univers" 1683, synlig pappersstorlek 17 x 12 cm_37833a_8dc4f33b04f367e_lg.jpeg
Manesson Malle, Allain, kopparstick, Karl XI, ur "Description de l'Univers" 1683, synlig pappersstorlek 17 x 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
De L'isle, Guillaume, karta, kopparstucken, "Carte des Antilles Françoises..." 1717, synlig pappersstorlek 49 x 33 cm_37842a_8dc4f33e7de3c25_lg.jpeg
De L'isle, Guillaume, karta, kopparstucken, "Carte des Antilles Françoises..." 1717, synlig pappersstorlek 49 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Söderling, Johan, karta, handritad, cirka 1691, synlig pappersstorlek 109 x 42 cm, Söderling var lantmätare i Halland_37843a_8dc4f342fe188da_lg.jpeg
781
Söderling, Johan, karta, handritad, cirka 1691, synlig pappersstorlek 109 x 42 cm, Söderling var lantmätare i Halland
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Keere, Pieter van den Kærius, karta, kopparstucken och handkolorerad, Daniae Regnum 1632, synlig pappersstorlek 19 x 26 cm_37859a_8dc4f3668c85796_lg.jpeg
Keere, Pieter van den Kærius, karta, kopparstucken och handkolorerad, Daniae Regnum 1632, synlig pappersstorlek 19 x 26 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Medaljer, 2 st, silver respektive brons, Kungliga Västgöta Dals Regemente 300 år,1924 dia 44 mm_37846a_8dc4f3464b19693_lg.jpeg
Medaljer, 2 st, silver respektive brons, Kungliga Västgöta Dals Regemente 300 år,1924 dia 44 mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti militära medaljer och plaketter från Hallands regemente, dokumentation medföljer_37847a_8dc4f352eb770b9_lg.jpeg
Parti militära medaljer och plaketter från Hallands regemente, dokumentation medföljer
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampor, 2 st, glas, klar samt orange resp blå glasmassa, högsta höjd 30 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem_37856a_8dc4f3837a64d1c_lg.jpeg
Bordslampor, 2 st, glas, klar samt orange resp blå glasmassa, högsta höjd 30 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, silver (?) med turkoser, 6 x 5 cm_37855a_8dc4f380b1cbc5a_lg.jpeg
Ring, silver (?) med turkoser, 6 x 5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlemor och onyx, l 6,5 cm_37857a_8dc4f38a17eebff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och bärnsten, signerad, l 7 cm_37860a_8dc4f3b64440eb7_lg.jpeg
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och bärnsten, signerad, l 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, semiantik persisk, 205 x 150 cm_37749a_8dc4f394f4896a5_lg.jpeg
789
Matta, semiantik persisk, 205 x 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik, ametistkluster och strass, signerat, h 11 cm_37849a_8dc4f396b02d9c5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och pärlor, signerad, l 5 cm_37850a_8dc4f399105a7f8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och rosenkvarts, signerad, l 5 cm_37852a_8dc4f390ed3f8d7_lg.jpeg
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och rosenkvarts, signerad, l 5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlor, bärnsten och ammonit, signerad, l  cm_37853a_8dc4f3954fe408d_lg.jpeg
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlor, bärnsten och ammonit, signerad, l cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gehrke, Peter, utställningsaffisch, Diesel 2016-2017, 50 x 70 cm_37844a_8dc4f3a8a3a4e4b_lg.jpeg
Gehrke, Peter, utställningsaffisch, Diesel 2016-2017, 50 x 70 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Assur, Jens, utställningsaffisch, Hishultl 2000, 50 x 70 cm_37848a_8dc4f3b0978a320_lg.jpeg
795
Assur, Jens, utställningsaffisch, Hishultl 2000, 50 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kåks, Olle, färglito, komposition, signerad och numrerad 56/180, daterad 1975, synlig pappersstorlek 60 x 45 cm_37858a_8dc4f3acac361ba_lg.jpeg
796
Kåks, Olle, färglito, komposition, signerad och numrerad 56/180, daterad 1975, synlig pappersstorlek 60 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gehrke, Peter, utställningsaffisch, Diesel 2016-2017, 50 x 70 cm_37845a_8dc4f3aa8b7cc7a_lg.jpeg
797
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nykvist/Petersen, utställningsaffisch, 1991, 50 x 70 cm_37851a_8dc4f3b246dce79_lg.jpeg
798
Nykvist/Petersen, utställningsaffisch, 1991, 50 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Utställningsaffisch, Louisiana, 1988, pappersstorlek 84 x 62 cm_37864a_8dc4f3ae25fa997_lg.jpeg
799
Utställningsaffisch, Louisiana, 1988, pappersstorlek 84 x 62 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med monterade strasstenar, pyritkluster, konstpärlor och hajskinn, h 26 cm_37863a_8dc4f3b7eb7d81e_lg.jpeg
800
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matsui, Kezio, utställningsaffisch, Hamburg, 1999, 80 x 60 cm_37854a_8dc4f3c99a6940a_lg.jpeg
801
Matsui, Kezio, utställningsaffisch, Hamburg, 1999, 80 x 60 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade stenar, l 6 cm_37862a_8dc4f3bc4b641ca_lg.jpeg
802
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade stenar, l 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Léon, May K, färglito, Barscen, signerad och numrerad 21/260, synlig pappersstorlek 74 x 55 cm_37877a_8dc4f3da96b40f4_lg.jpeg
803
Léon, May K, färglito, Barscen, signerad och numrerad 21/260, synlig pappersstorlek 74 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Utställningsaffisch, Magnum Cinema, 1995, 80 x 60 cm_37861a_8dc4f3e9621e089_lg.jpeg
804
Utställningsaffisch, Magnum Cinema, 1995, 80 x 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Utställningsaffisch, Segelbåtens dag, 1993, pappersstorlek 100 x 70 cm_37869a_8dc4f3cdf1c65d3_lg.jpeg
805
Utställningsaffisch, Segelbåtens dag, 1993, pappersstorlek 100 x 70 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Utställningsaffisch, Sigrid & Isaac, 2002, pappersstorlek 100 x 70 cm_37866a_8dc4f3d27cb7443_lg.jpeg
806
Utställningsaffisch, Sigrid & Isaac, 2002, pappersstorlek 100 x 70 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Utställningsaffisch, Segelbåtens dag, 1987, pappersstorlek 100 x 70 cm_37870a_8dc4f3d0c619b81_lg.jpeg
807
Utställningsaffisch, Segelbåtens dag, 1987, pappersstorlek 100 x 70 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Syltkrus, 3 st, glaserat stengods, 1900-talets 1 hälft, bland annat Arabia, h 8,5 - 29 cm_37871a_8dc4f3a0ee892fe_lg.jpeg
808
Syltkrus, 3 st, glaserat stengods, 1900-talets 1 hälft, bland annat Arabia, h 8,5 - 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väska, Dolce & Gabbana, bredd 56 cm, slitage_37872a_8dc4f3d4a1044a3_lg.jpeg
809
Väska, Dolce & Gabbana, bredd 56 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Opiumpipa, konstmassa och metall, modern tillverkninig, l 46 cm_37873a_8dc4f39eea226ab_lg.jpeg
810
Opiumpipa, konstmassa och metall, modern tillverkninig, l 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Léon, May K, färglito, Kurtiserande par, signerad och numrerad 17/120, synlig pappersstorlek 31 x 26 cm_37874a_8dc4f3d8316f4e3_lg.jpeg
811
Léon, May K, färglito, Kurtiserande par, signerad och numrerad 17/120, synlig pappersstorlek 31 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Léon, May K, färglito, Madonna, signerad och numrerad 12/99, synlig pappersstorlek 41 x 28 cm_37875a_8dc4f3d99fc8962_lg.jpeg
812
Léon, May K, färglito, Madonna, signerad och numrerad 12/99, synlig pappersstorlek 41 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pall, svarvad och bonad ek med brun konstläderklädsel, 1800-talets slut, lägsta h 75 cm_37876a_8dc4f3dd2b8a564_lg.jpeg
813
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, golvlampa, aluminium och palisander, justerbar höjd_37878a_8dc4f3dc43dc358_lg.jpeg
814
Okänd dansk designer, 1960-tal, golvlampa, aluminium och palisander, justerbar höjd
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jensen, Gunnar för IKEA, golvlampa, vit plast och aluminium, "Fillsta", design 1990, h cirka 70 cm_37879a_8dc4f3f0023b4cb_lg.jpeg
815
Jensen, Gunnar för IKEA, golvlampa, vit plast och aluminium, "Fillsta", design 1990, h cirka 70 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halsband/kors, keramik med röd korall och strasstenar, kors h 17 cm_37865a_8dc4f402002a999_lg.jpeg
816
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halsband/kors, keramik med röd korall och strasstenar, kors h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK