Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Smyckegarnityr, 3 delar, 8(!) karat vitguld med 76 åttkantslipade diamanter och facettslipade mörkblå safirer, modern tillverkning, halsband samt 2 örhängen, total l 40 cm, total vikt 13,3 gram_37118b_8dc3eb33474664d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70), _37080a_8dc3d28d08e0c01_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Zorn, Anders, etsning, "Svanen" état 3, 1915, signerad, synlig pappersstorlek 280 x 215 mm, bildyta 248 x 197 cm, litteratur: Hjert&Hjert 276, Asplund 269_37056a_8dc3c58311017d2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Par/duellpistoler i låda, 1 par, flintlås, England, 17-1800-tal, valnötskolv, bälteshake, signerade I Brazier respektive London, medföljer kultång mm, l 31 cm, låda med skada_37068a_8dc3d0d5d2feb6f_lg.jpeg
Par/duellpistoler i låda, 1 par, flintlås, England, 17-1800-tal, valnötskolv, bälteshake, signerade I Brazier respektive London, medföljer kultång mm, l 31 cm, låda med skada
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Herrarmbandsur, stål, Cartier Roadster, Automatic_37059a_8dc3c5187f55d2c_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål, Cartier Roadster, Automatic
Slutpris15 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Flintlåspistoler, 1 par, silver och stål, 1700-tal, graverad akantusdekor, oidentifierad signatur Gille Cente, l 16 cm, 1 hane defekt_37064a_8dc3d02f859d505_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Herrarmbandsur/kronograf, förgyllt stål, Hanhart Super Chronograph, kaliber 120, med Omega länk, dia 36 mm, komplett genomgången av Frank Roesky, Karlsruhe 2021_37061a_8dc3d295bc8b50f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Knivpistol, slaglås, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla o/u pipor med utfällbart knivblad mellan, l 43 cm, något anlupen, enstaka orhål_37063a_8dc3c63259fdaf5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 14 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, blomsterstilleben, signerad och numrerad 87/210, ed Mourlot, papper med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 43 x 30 cm_37057a_8dc3c57a7f00347_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglito, blomsterstilleben, signerad och numrerad 87/210, ed Mourlot, papper med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 43 x 30 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Pistoler, 1 par, flintlås, så kallade "Queen Anne Pistols", valnötskolv med silverintarsia, dekor av militära troféer, graverade (James) Barbar, London (verksam  1714-1773) omkring 1740, l 29 cm_37065a_8dc3d031ef0ff41_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Värja i balja, US Civil War, m/1840 för underofficer, stål med mässingsfäste, balja i mässingsbeslaget läder, stämplad Ames Chicopee, Massachusetts samt daterad 1863, total l 90 cm, bruksslitage_37072a_8dc3d0e288aa18f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, Henry Moser & Cie, 1950-tal, rem i alligatorimiterande läder, dia 32 mm_37060a_8dc3d29428f4558_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Pistoler, 1 par, flintlås (1 omändrad till slaglås), stål med nätskuren valnötskolv, signerade Durs Egg (1748-1831), l 36 cm_37066a_8dc3d03458ddb1f_lg.jpeg
Pistoler, 1 par, flintlås (1 omändrad till slaglås), stål med nätskuren valnötskolv, signerade Durs Egg (1748-1831), l 36 cm
Slutpris13 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Bröstplåt, smide, europeisk, 17-1800-tal, h 34 cm, bruksslitage_37051a_8dc3c58583403fd_lg.jpeg
Bröstplåt, smide, europeisk, 17-1800-tal, h 34 cm, bruksslitage
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick_37092a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Larson, Lisa för Galerie Scandia, skulptur, brons, ”Tonåring”, signerad och numrerad No 502, h 27 cm_37093a_lg.jpeg
Slutpris14 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Miró, Joan, färglito, "Arlequin Circonscrit" 1973, signerad och numrerad 55/75, pappersstorlek 75,5 x 52 cm, litteratur: Mourlot 887_37094a_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Miró, Joan, färglito, "Grand Palais" 1974, signerad och numrerad 82/100, pappersstorlek 64,5 x 51 cm, litteratur: Mourlot 942_37095a_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, olja, "The Garden of Love", efter original på Gemäldegalerie Alte Meister, a tergo stämplad Dresden och daterad 1922, 95 x 123 cm_37096a_lg.jpeg
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, ostämplad, 1840-tal, 6-pipig, längd 20 cm_37062a_8dc3c63139d81ca_lg.jpeg
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, ostämplad, 1840-tal, 6-pipig, längd 20 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm_37049a_8dc50014889dfe8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 380 x 100 cm_37047a_8dc3540c7432b28_lg.jpeg
Matta, old Pakistan galleri, 380 x 100 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old Pakistan Bokhara, signerad, 155 x 90 cm_37048a_8dc3540e6df6795_lg.jpeg
Matta, old Pakistan Bokhara, signerad, 155 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skrin, 2 st, 1 1800-talets slut, märkt Dalarne, lock med kurbitsmåleri, 1 valnötsfanerat, senempire, 1800-talets mitt märkt Anna, detta med smärre fanérdefekt samt 1 kulfot saknad, l 20 cm_37104a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Docka, sekelskiftet 1900, bisquithuvud, broderad klädsel, bl a rysk så kallad kokoshnik, h 48 cm_37106a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm_37091a_8dc3e978cf9cc2c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Salamon, Hanne, emalj på plåt, komposition, signerad, dia 61 cm_37088a_8dc3dd3ec0d09e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm,  vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm_37054a_8dc3c5845a6e434_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jambiya i balja, helstål, Qajar-stil, Persien, 1900-tal, etsad dekor av skrivtecken, människor, växter mm med silverinkrusteringar, total l 44 cm_37070a_8dc3d0de57102c0_lg.jpeg
Jambiya i balja, helstål, Qajar-stil, Persien, 1900-tal, etsad dekor av skrivtecken, människor, växter mm med silverinkrusteringar, total l 44 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mouly, Marcel, färglito, "Barques de pêche dans un port", signerad och numrerad 7/51, synlig pappersstorlek 36 x 47 cm_37107a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ragnar "RP", olja, tågkupé, signerad, 48 x 36 cm_37108a_lg.jpeg
Persson, Ragnar "RP", olja, tågkupé, signerad, 48 x 36 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Dayez, Georges, färglitografier, 2 st, kvinnor respektive båt, signerade, synlig pappersstorlek 11 x 15 cm vardera_37109a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armband, ebenholz (?) med 22 karat förgyllda beslag och rubinögon, Franklin Mint, "The Duchess of Windsor Double Head Panther Bracelet", stämplat 1987, l 9 cm_37103a_8dc3dd4904920de_lg.jpeg
Armband, ebenholz (?) med 22 karat förgyllda beslag och rubinögon, Franklin Mint, "The Duchess of Windsor Double Head Panther Bracelet", stämplat 1987, l 9 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Rosenthal-Netter, vas, brons, delvis försilvrad och patinerad, geometrisk dekor, etikettmärkt och numrerad 11/111, höjd 25 cm_37101a_8dc3dd44d3a8f92_lg.jpeg
Okänd designer för Rosenthal-Netter, vas, brons, delvis försilvrad och patinerad, geometrisk dekor, etikettmärkt och numrerad 11/111, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Agnell, Olle, etsning, "Gammal galt", signerad HC, konstnärens blindtryck, 37 x 43 cm_37099a_8dc3dd4131f57fc_lg.jpeg
Agnell, Olle, etsning, "Gammal galt", signerad HC, konstnärens blindtryck, 37 x 43 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dumouthier (Dumontier), Joseph-Celestin, knivpistol, mässing och smide, 1800-talets mitt, dubbeleggad klinga med blodrand, fäste med dubbla slaglåspistoler, signerad "Dumontier & _37110a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Jonson, Sven, olja, "Gotiska formelement", signerad och daterad 1952, 49 x 20 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj_37112a_lg.jpeg
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Flintlåspistol med fjäderbajonett, 17-1800-tal, rik dekor i silver och guld, total längd 50 cm_37111a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Warhol, Andy, efter honom, gicléetryck (?), Marilyn Monroe, pappersstorlek 99 x 99 cm_37085a_8dc3dd7e46682ac_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter honom, gicléetryck (?), Marilyn Monroe, pappersstorlek 99 x 99 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Billgren, Ola, färglito, komposition, signerad, daterad 1983 och numrerad 146/200, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm_37097a_8dc3dd3af01dc89_lg.jpeg
Billgren, Ola, färglito, komposition, signerad, daterad 1983 och numrerad 146/200, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Flowers, a tergo stämplad "Fill in your own signature" samt Sunday B Morning, papperstorlek 91 x 91 cm_37086a_8dc3dd83b8f197b_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Flowers, a tergo stämplad "Fill in your own signature" samt Sunday B Morning, papperstorlek 91 x 91 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Müller, Thomas, blandteknik med collage, "Jordens mittpunkt" signerad, pappersstorlek 38 x 28 cm, totalt mått 52 x 42 cm, proveniens: Galleri Black & White_37058a_8dc3c5792dd345f_lg.jpeg
Müller, Thomas, blandteknik med collage, "Jordens mittpunkt" signerad, pappersstorlek 38 x 28 cm, totalt mått 52 x 42 cm, proveniens: Galleri Black & White
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten, Allhems 1966-71, 3 bd (av 18); Östergötland I-II samt Småland/Öland/Gotland_37880a_8dc4f423e96d58a_lg.jpeg
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten, Allhems 1966-71, 3 bd (av 18); Östergötland I-II samt Småland/Öland/Gotland
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Smådjursfälla, svartlackerad metall, USA, 1800-talets 2 hälft, 2-pipig med slaglås, gjuten signatur F Reuthe's Patent 1857 (Fredrick Reuthe, Hartford Connecticut), _37115a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stridsyxa med stickert och luntlåspistol, stål och mässing, Indo-persisk, 17-1800-tal, dekor av elefanthuvud, , längd 61 cm_37117a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med talrika åttkantslipade diamanter, stämplad Hedbergs Dalsjöfors, innerdiameter 17 mm, vikt 6,9 gram, framstår oanvänd_37114a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Qvarsebo, Mikael, skulptur/relief, epoxyplast, dekor av ingjutna penslar, a tergo signerad och daterad 1989, 93 x 71 cm_37087a_8dc3deff3e56756_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, skulptur/relief, epoxyplast, dekor av ingjutna penslar, a tergo signerad och daterad 1989, 93 x 71 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, betsat trä, hampsnöre samt vegetabiliskt garvat läder, "Larv", design 1986, tillverkad 1990, detta ex nr 157, originalbroschyr medföljer, h 90 cm_37084a_8dc3def65e7d50c_lg.jpeg
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, betsat trä, hampsnöre samt vegetabiliskt garvat läder, "Larv", design 1986, tillverkad 1990, detta ex nr 157, originalbroschyr medföljer, h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK