Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm_37399a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Aspelin, Arne, olja, "Grissleholm", signerad, 50 x 61 cm_37402a_lg.jpeg
Aspelin, Arne, olja, "Grissleholm", signerad, 50 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen_37398a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101_37332a_8dc4c0fbc257413_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj samt fotpall, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101_37333a_8dc4c0fd8b12e20_lg.jpeg
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj samt fotpall, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitos i mapp, 8+2 st ur Alf Hambes Värld, sign o numr xx/290, 33 x 46 cm, (medföljer extra Näckaspel samt ????)_37359a_8dc4cbfbf6f6821_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglitos i mapp, 8+2 st ur Alf Hambes Värld, sign o numr xx/290, 33 x 46 cm, (medföljer extra Näckaspel samt ????)
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Raatevaara, Jussi, olja, "Sjöutsikt", signerad och daterad 2007, 55 x 46_37360a_8dc4cbfdcf3e32d_lg.jpeg
Raatevaara, Jussi, olja, "Sjöutsikt", signerad och daterad 2007, 55 x 46
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, fotbollsmatch, såld till förmån för Falkenbergs Fotbolls Förening, signerad och numrerad 13/290, 38 x 48 cm,_37365a_8dc4cc0151ecfe6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm_37338a_8dc4c1ef0c7c690_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm_37340a_8dc4c1f170181fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm_37881a_8dc4fec19fab151_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 210 x 135 cm_37417a_8dc4cd5db25e954_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Isphahan, 210 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar_37435a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm_37439a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm_37434a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffekanna  med lock, porslin, Koka Blå, design 1953, h 18 cm_37437a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm_37441a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, kaffeservisdelar, porslin, Composition Gold, 1960-tal, 15 delar_37438a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm_37436a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st_37440a_lg.jpeg
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor samt 6 stolar, ek, "Solna", plakett/etikettmärkta, bord totalt 260 x 90 cm_37287a_8dc4ce22036ec85_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor samt 6 stolar, ek, "Solna", plakett/etikettmärkta, bord totalt 260 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffekoppar med underfat, 13 + 13 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde_37324a_8dc4c0897cb593f_lg.jpeg
Kaffekoppar med underfat, 13 + 13 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952_37327a_8dc4a8a7d3c0c2d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Assietter, 13 st, gräddkanna och sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, dia 16 respektive 17 cm_37325a_8dc4ce278a401a4_lg.jpeg
Assietter, 13 st, gräddkanna och sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, dia 16 respektive 17 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med handmålad dekor av  kvinnoansikte mm, "open Mind", design 1986, signerad, h exklusive sockel 27 cm_37331a_8dc4cc45e9f8e9f_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med handmålad dekor av kvinnoansikte mm, "open Mind", design 1986, signerad, h exklusive sockel 27 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skåp med överskåp, skuret och gråmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, lådor med rombdekor, höjd 202 cm_37334a_8dc4c192cd138d9_lg.jpeg
Skåp med överskåp, skuret och gråmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, lådor med rombdekor, höjd 202 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar_37448a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg_37449a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Quénvil, Henri, vas, delvis emaljerat glas, art-déco, 1920-tal, cylindrisk med stiliserad blomdekor, signerad, h 13 cm_37451b_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900_37452a_lg.jpeg
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm_37453a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning_37450a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm_37454a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._37456a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._37457a_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._37458a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm_37459a_lg.jpeg
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm_37460a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm_37461a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_37462a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Okänd designer, antagligen för Tenzo, skåp, lackerad MDF på benställning i lackerad bok,, bredd 80 cm, i knopp saknas_37335a_8dc4cacee10247e_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen för Tenzo, skåp, lackerad MDF på benställning i lackerad bok,, bredd 80 cm, i knopp saknas
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Paillard, Michel, pall, orangeglaserad keramik och svartlackerat trä, höjd 44 cm_37341a_8dc4c1f26c9c4da_lg.jpeg
Paillard, Michel, pall, orangeglaserad keramik och svartlackerat trä, höjd 44 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm_37342a_8dc4c1f3757c408_lg.jpeg
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ekström, Jan för Conform, fåtölj, kromad metall med röd läderklädsel, "Gyro"_37343a_8dc4c2177fc955b_lg.jpeg
Ekström, Jan för Conform, fåtölj, kromad metall med röd läderklädsel, "Gyro"
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm_37344a_8dc4c219b37efdd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vapensköld, skuret, bemålat och förgyllt trä, otydligt signerad och daterad -79, h 78 cm_37464a_8dc4d88b83a3435_lg.jpeg
Vapensköld, skuret, bemålat och förgyllt trä, otydligt signerad och daterad -79, h 78 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador_37465a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kronberg, Julius, akvarellerad teckning, mytologisk scen, sannolikt skiss till takmålning, osignerad, mått inklusive ram 46 x 46 cm_37468a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK