Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick_37210a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm_37211a_lg.jpeg
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm_37212a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad_37213a_lg.jpeg
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, föreställande Oba av Benin, 1900-tal, h 22 cm_37172a_8dc4763e43352c9_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm_37175a_8dc47635f55d188_lg.jpeg
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Campbell, Louise för Louis Poulsen, taklampa, trycksvarvad och pulverlackerad aluminium, LC Shutters, design 2012, dia 45 cm_37173a_8dc476348fc49e7_lg.jpeg
Campbell, Louise för Louis Poulsen, taklampa, trycksvarvad och pulverlackerad aluminium, LC Shutters, design 2012, dia 45 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm_37169a_8dc4755df11f920_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Vägglampa, teak, så kallad saxlampa, 1950-60-tal, justerbar längd_37170a_8dc482215cbac21_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hjälm, smide och mässing, så kallad Great Helm, 11-1300-talsmodell, modern tillverkning, h 29 cm_37215a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd ungersk konstnär, 1920-30-tal, olja, interiör med sittande dam, otydlig signatur, 80 x 60 cm_37216a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm_37217a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_37214a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm_37219a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm_37218a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Atelier, vas, gul glasmassa, signerad och daterad -98, h 32 cm_37132a_8dc3f8966645be3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skulptur, bemålat och förgyllt glas, äggformad med dekor av kycklingar, signerad, h 13 cm_37131a_8dc3f895429308a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dessertskedar, 6 st, silver, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, total vikt 145 gram_37174a_8dc4763d478e7fd_lg.jpeg
Dessertskedar, 6 st, silver, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, total vikt 145 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953_37224a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydlig signatur, a tergo betecknad JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm_37226a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm_37225a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm_37227a_lg.jpeg
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, blåglaserat flintgods med slipad dekor, "Sgrafitto", dekor av stiliserade växter, signerad och daterad 1923, h 8 cm_37228a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sörensen, Wilhelm, akvarell, porträtt av Greta Garbo, signerad och daterad 1924, a tergo dedikation, Garbo och Sörensen hade en flerårig relation såväl i Sverige som i Hollywood, _37229a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher_37230a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm_37206a_8dc482db0fd5e5e_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm_37205a_8dc482d8b934a02_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Design Studio Copenhagen för IKEA, sideboard, ljus björk, "Pelto" design 1999, front med skjutdörrar, l 150 cm_37207a_8dc482e548bb92d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Gärsnäs, soffbord, 1 par, bok, stämpelsignerade, 73 x 73 cm_37208a_8dc482de0fdca7f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, 21 x 23 cm, någon fläck_37240a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900, _37239a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lundahl, Mats, färglitografi, kvinna med clownnäsa, signerad och numrerad 198/390, 44 x 32 cm_37242a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm_37243a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Högfeldt, Robert, blandteknik, Slottsherrskap, signerad, synlig pappersstorlek 24 x 30 cm_37244a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö, bordslampor, 1 par, mässing med gulgröna glaskupor, etikettsignerade, h 45 cm_37241a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sabel, helstål, antagligen dansk M/1839 för kavalleri, l 98 cm_37050a_8dc3e976d66a5a1_lg.jpeg
Sabel, helstål, antagligen dansk M/1839 för kavalleri, l 98 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Svärd, heslstål, så kallat Zulfikar, indo-persisk,t 1900-tal, etsad dekor av djur i djungel, l 76 cm_37075a_8dc3d0d9bfb264c_lg.jpeg
Svärd, heslstål, så kallat Zulfikar, indo-persisk,t 1900-tal, etsad dekor av djur i djungel, l 76 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Treudd, brons, så kallad Trishula, Indien, 18-1900-tal, dekor av Shiva flankerad av mindre gudomligheter, senare monterat på antilophorn, total l 52 cm_37073a_8dc3d0db9ce96c6_lg.jpeg
Treudd, brons, så kallad Trishula, Indien, 18-1900-tal, dekor av Shiva flankerad av mindre gudomligheter, senare monterat på antilophorn, total l 52 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kniv, så kallad Kris (Keris), Indonesien, 1900-tal, damaskerad klinga, fäste med skuren dekor av Ibu Pertiwi, l 48 cm, anlupen, skador_37074a_8dc3d0dce446d10_lg.jpeg
Kniv, så kallad Kris (Keris), Indonesien, 1900-tal, damaskerad klinga, fäste med skuren dekor av Ibu Pertiwi, l 48 cm, anlupen, skador
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Piranesi, Giovanni Battista & Rossini, Luigi, efter dem, 2 tryck, vyer över Rom, synliga pappersstorlekar 40 x 53 respektive 47 x 68 cm_37052a_8dc3e9d305a401c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm_37246a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar_37249a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer, telefonhylla, teakfaner och bemålad metall, stringliknande modell, bredd 26 cm_37247a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm_37251a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm_37248a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm_37250a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hydman, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av påklippt orm, signerad, dia 21 cm_37128a_8dc3f86445e72e7_lg.jpeg
Hydman, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av påklippt orm, signerad, dia 21 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti modernt glas och keramik; Lena Englund, Tapio Wirkkala, Paul Hoff mm_37133a_8dc3f8976aaf986_lg.jpeg
Parti modernt glas och keramik; Lena Englund, Tapio Wirkkala, Paul Hoff mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK