Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Kungligt flintlåsgesvär, Tyskland/Danmark, 1700-talets mitt eller 2 hälft, brännförgyllda dekorelement, rakräfflat lopp, graverat monogram CA under kunglig krona, sannolikt för Christian_37089a_8dc3df935130136_lg.jpeg
Kungligt flintlåsgesvär, Tyskland/Danmark, 1700-talets mitt eller 2 hälft, brännförgyllda dekorelement, rakräfflat lopp, graverat monogram CA under kunglig krona, sannolikt för Christian
Slutpris28 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Resväska, lackerad papp, 1900-talets 1 hälft eller mitt, framstår oanvänd, längd 60 cm_37138a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, renhorn, så kallad Tupilaq, inuitarbete, 1900-tal, i form av stående demor, h 19 cm_37137a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm_37140a_lg.jpeg
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Medicinsk värmelampa, krom och bakelit, Aeskulaplampan Malm, 1900-talets 1 hälft, h 36 cm_37139a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Minnesmynt, 1000 kronor, vikt 5,8 gr 900/1000 rödguld, Nya Sverige Delaware 1998_37121a_8dc3f7e060c8c70_lg.jpeg
Minnesmynt, 1000 kronor, vikt 5,8 gr 900/1000 rödguld, Nya Sverige Delaware 1998
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Glasögon, 1 par, förgylld metall, modell 140, stämplade Cartier France_37102a_8dc3dd7c4ed7245_lg.jpeg
Glasögon, 1 par, förgylld metall, modell 140, stämplade Cartier France
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i läderbalja, stål och masurbjörk, signerad Iisakki Järvenpää, Finland, 1900-talets 2 hälft, total l 26 cm_37079a_8dc3d28b4e46e7c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas/karaff, glas, "Cleopatra", dekor av violett underfång samt påklippt orm, signerad, h 32 cm_37123a_8dc3f85e59091aa_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas/karaff, glas, "Cleopatra", dekor av violett underfång samt påklippt orm, signerad, h 32 cm
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm_37141a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning_37142a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, semiantik Persisk, 170 x 125 cm_37143a_lg.jpeg
Matta, semiantik Persisk, 170 x 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
5 delar konstglas; Kjell Engman, skål "Swing", Flygsfors, BG Ekeberga mm, l 18 - 30 cm_37144a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 29 cm_37124a_8dc3f868c24c7c0_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 29 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet, polykromt glas, stående figur, antagligen ur serien "Well", signerad, medföljer sockel med belysning, h exklusive sockel 38 cm_37129a_8dc3f8656a3e0d7_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet, polykromt glas, stående figur, antagligen ur serien "Well", signerad, medföljer sockel med belysning, h exklusive sockel 38 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat glas på stensockel, h 33 cm_37130a_8dc3f867187e28a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat glas på stensockel, h 33 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm, medföljer originalförpackning_37127a_8dc3f862ff65ee4_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm, medföljer originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, h 29 cm_37126a_8dc3f861c875244_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, h 29 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 25 cm_37125a_8dc3f860aab0f70_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 25 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Svärdpistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, signerad C (Calvin) Oak & Son (verksamma i Jacksonville, Florida, 1800-talets 2 hälft, längd 63 cm_37145a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 1 000 SEK
Jonson, Sven, kaseintempera, "Vinter", signerad, 72 x 50 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj_37146a_lg.jpeg
Slutpris12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Hirschfänger med slaglåspistol, stål med ebenholtzfäste, 1800-talets 1 hälft, längd 45 cm_37147a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Värjkäpp, Frankrike Régence, 1710-20-tal, fäste/krycka i driven mässing, dubbeleggad klinga, balja/sock i läderklätt trä, total l 100 cm, åldersrelaterat slitage_37148a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901,  4,48 gram 900/1000 guld_37120a_8dc3f7dcf2b078b_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Seamaster Cosmic 2000, brun moccarem_37122a_8dc3f7e9cdd3b20_lg.jpeg
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Seamaster Cosmic 2000, brun moccarem
Slutpris7 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel, olja, "Den lugna hamnen" (Grötviks hamn), signerad, 23 x 38 cm_37119a_8dc3f7db6fb947f_lg.jpeg
Olson, Axel, olja, "Den lugna hamnen" (Grötviks hamn), signerad, 23 x 38 cm
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm_37166a_8dc4438827ff672_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål/skulptur, bemålat glas, "Tiger", design 1990, pålagd dekor i gult på vit glasmassa, etikettmärkt, h 20 cm_37178a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Hellström, Thomas för Nitssjö, fruktassietter, 5 st, glasserat lergods, dia 19,5 cm_37180a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Modellbil, kromad metall, Prämeta, Mercedes-Benz 300, 1950-tal, l 14 cm_37182a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Soff/lampbord, mahogny med mässingslist och vit marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets början, dia 50 cm_37179a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, vas, glaserat stengods, organisk form, signerad och etikettmärkt, h 23 cm_37184a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, svärtat gjutjärn, dia 10,5 cm, i originaletui_37183a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Frandsen, Frands, olja, gatuparti från Middelfart på Fyn, signerad, 30 x 50 cm_37181a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm_37162a_8dc43657fb27110_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, smide med hardwoodbalja och -kavel, Malay, Indonesien/Malaysia, 190-talets 1 hälft eller mitt, total l 65 cm_37069a_8dc3d0d81fb7110_lg.jpeg
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, smide med hardwoodbalja och -kavel, Malay, Indonesien/Malaysia, 190-talets 1 hälft eller mitt, total l 65 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slaglåsgevär, stål med valnötskolv, 1800-talets mitt, scrollgravyr, l 96 cm_37090a_8dc3e97aec31e4f_lg.jpeg
Slaglåsgevär, stål med valnötskolv, 1800-talets mitt, scrollgravyr, l 96 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets mitt, dekor av same i akkja mm, total l 27 cm_37071a_8dc3d0dfa22006e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31  cm_37067a_8dc3d039f43dff5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm_37081a_8dc3d2cf360ca6d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti knivar, mestadels i balja, Indien, Chile mm, 7 st, l 24 - 42 cm_37082a_8dc3d2d0b69b67c_lg.jpeg
Parti knivar, mestadels i balja, Indien, Chile mm, 7 st, l 24 - 42 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Grand Parade de Jazz", signerad och numrerad 54/100, pappersstorlek 77 x 57 cm _37185a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Villeroy & Bosch, kaffe- samt matservisdelar, porslin, "Foglia", design 1989, ca 24 delar_37186a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas samt skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkta, h 9 respektive 20 cm_37187a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av zebror, signerad och daterad -o2, 72 x 80 cm_37189a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Soffa samt fåtölj, skuren valnöt med helstoppad, ananasmönstrad klädsel, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, soffa längd 195 cm_37188a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hovmand Olsen, Arne (hans art?), pallar, 1 par, bok, så kallad mjölkpallar, Danmark 1950-tal, h 49 cm, smärre lagningar_37176a_8dc476336a19f67_lg.jpeg
Hovmand Olsen, Arne (hans art?), pallar, 1 par, bok, så kallad mjölkpallar, Danmark 1950-tal, h 49 cm, smärre lagningar
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm_37209a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK