Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj, _1621a_lg.jpeg
Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj, _1622a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, soffbord, 1 par, teak och böjträ, 1950-tal, _1673a_8d83f88c84bb74b_lg.jpeg
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, soffbord, 1 par, teak och böjträ, 1950-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtölj, ek med brun ylleklädsel, 'Ulfåsa'_1759a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtölj, ek med brun ylleklädsel, 'Ulfåsa'
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffa, skuren mahogny, _1760a_lg.jpeg
Soffa, skuren mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hilton, Matthew för Sheridan Coakley Products (SCP), soffa, ljus läderklädsel, Balzac_1614a_8d845ccabb1ee80_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Okänd designer, bokhylla, valnöt_1545a_8d845e5792bd53e_lg.jpeg
Okänd designer, bokhylla, valnöt
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Väggvitrin med belysning, bonat trä, _1808a_8d845ccc4ba2293_lg.jpeg
Väggvitrin med belysning, bonat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think, _1820a_lg.jpeg
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think, _1821a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar, _1832a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III, _1833a_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
H Engholm & Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, brickbord, teak och svartlackerad bok, design 1958, detta exemplar antagligen från 1960-tal,_1847a_8d8484c524cdbfd_lg.jpeg
H Engholm & Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, brickbord, teak och svartlackerad bok, design 1958, detta exemplar antagligen från 1960-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Volther, Poul M för FDB, dagbädd, ek, modell H9, design 1958, löstagbara ben, _1848a_8d8484c74382002_lg.jpeg
Volther, Poul M för FDB, dagbädd, ek, modell H9, design 1958, löstagbara ben,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Sybord, mahogny och körsbär (?), 1800-talets 2 hälft, uppfällbart lock med intarsiadekor av musikaliska attribut varunder inredning med spegel och små fack,_1872a_8d848591757307d_lg.jpeg
Sybord, mahogny och körsbär (?), 1800-talets 2 hälft, uppfällbart lock med intarsiadekor av musikaliska attribut varunder inredning med spegel och små fack,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Arbets/köksbord, teak på svarlackerat underrede, _1881a_lg.jpeg
Arbets/köksbord, teak på svarlackerat underrede,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Armstolar, 1 par, bonad alm, _1882a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, bonad alm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Wegner, Hans J för CM Madsens Fabriker, Haarby, Danmark, stolar, 4 st, teak med svart läderklädsel, modell W2_1888a_8d848d60dc3504b_lg.jpeg
Wegner, Hans J för CM Madsens Fabriker, Haarby, Danmark, stolar, 4 st, teak med svart läderklädsel, modell W2
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson Vetlanda, matbord, teak, runt med 2 fanerade iläggsskivor_1889a_8d848e06dbb8757_lg.jpeg
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson Vetlanda, matbord, teak, runt med 2 fanerade iläggsskivor
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal, _1959a_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st, _1962a_lg.jpeg
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva, _1970a_lg.jpeg
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stol, ek med läderklädsel, _1971a_lg.jpeg
Stol, ek med läderklädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hansen, Severin för Haslev, sido/lampbord, 1 par, mahogny med mässingsskodda ben, _1978a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Damsekretär, palisander med intarsia och mässingsbeslag, antagligen Frankrike, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900,_2082a_8d849e2f1f0ea66_lg.jpeg
Damsekretär, palisander med intarsia och mässingsbeslag, antagligen Frankrike, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart, _2083a_lg.jpeg
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, vitlackerat trä med lösa dynor, _2095a_lg.jpeg
Fåtölj, vitlackerat trä med lösa dynor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fåtölj samt fotpall, grönlackerat trä med lösa, rutiga dynor,_2096a_lg.jpeg
Fåtölj samt fotpall, grönlackerat trä med lösa, rutiga dynor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Soffbord, idegran (?) med glaskivor, modern tillverkning, _2116a_lg.jpeg
Soffbord, idegran (?) med glaskivor, modern tillverkning,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för IMS, Italien, stolar, 6 st, bonad bok, _2118a_lg.jpeg
Okänd designer för IMS, Italien, stolar, 6 st, bonad bok,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hyllmöbel, pyramidmahogny, _2120a_lg.jpeg
Hyllmöbel, pyramidmahogny,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, _2160a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak, _2162a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,  _2164a_8d84a8c88aadf53_lg.jpeg
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt, _1543a_8d84a666e59cc39_lg.jpeg
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, förvaringsmöbel, valnöt, uppfällbar topp varunder skötbord, _1544a_8d84a84d9a18cef_lg.jpeg
Horn, Simon, egen verkstad, förvaringsmöbel, valnöt, uppfällbar topp varunder skötbord,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Salongsbord, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälf,_2167a_8d84a7600a0d093_lg.jpeg
Salongsbord, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälf,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,_2169a_8d84a75be4add24_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Soffgrupp, 4 delar, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,_2170a_8d84a75ddc12fc2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, buffet med vitrindörrar, fur, _1613a_8d84a8c1b138d79_lg.jpeg
Okänd designer, buffet med vitrindörrar, fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel, _1616a_8d84a8c3378011e_lg.jpeg
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, vitlackerat trä, senempiretyp, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _2218a_8d84aa29275bad2_lg.jpeg
Soffa, vitlackerat trä, senempiretyp, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 1 par, bemålat trä, så kallade Bellmansstolar, sengustavianska/empire, 1800-talets 1 hälft, _2219a_8d84aa279f3dfba_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Byrå, palisander med intarsiadekor och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, _2224a_8d84ab5b549de0c_lg.jpeg
Byrå, palisander med intarsiadekor och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, svarvat och bonat trä, så kallad Windsorstol, sekelskiftet 1900_2228a_8d84ab5c9ecfdd1_lg.jpeg
Fåtölj, svarvat och bonat trä, så kallad Windsorstol, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstolar, 1 par samt soffbord, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, _2229a_8d84aae03d42605_lg.jpeg
Armstolar, 1 par samt soffbord, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, körsbär med intarsia, empiretyp, 1800-tal, flankerande kolonetter, mässingsbeslag, _2230a_8d84abcc1795431_lg.jpeg
Byrå, körsbär med intarsia, empiretyp, 1800-tal, flankerande kolonetter, mässingsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rullklaffsekretär, palisander med intarsia, nyrokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor samt rullklaff, bakom vilken små lådor och rum,_2231a_8d84aacbd0952aa_lg.jpeg
Rullklaffsekretär, palisander med intarsia, nyrokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor samt rullklaff, bakom vilken små lådor och rum,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK