Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band, _1919a_lg.jpeg
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, fotografiram, tenn och mässing, design av zodiaken,_1930a_8d848f6eb17e5c1_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, fotografiram, tenn och mässing, design av zodiaken,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampa/night-light, skuren alabaster, 1910-20-tal, i form av kvinna i klänning,_1934a_8d848f743e70dd1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons, _1937a_lg.jpeg
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, leksaksget, _1939a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, leksaksget,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger, _1940a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar, _1945a_8d84902dce3b061_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,_1946a_8d84902f366e88a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Koppel, Henning för Louis Poulsen, bordsfotogenlampa, mässing med vitopak glasskärm, 'Petronella'_1948a_8d84903221dd153_lg.jpeg
Koppel, Henning för Louis Poulsen, bordsfotogenlampa, mässing med vitopak glasskärm, 'Petronella'
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus, _1956a_8d849045b7756fe_lg.jpeg
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Engström, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver, vas med hänklar, tenn, funkis, slät modell, stämplad Stockholm 1936,_1957a_8d84906593b72df_lg.jpeg
Engström, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver, vas med hänklar, tenn, funkis, slät modell, stämplad Stockholm 1936,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för GAB, lockask, tenn och svart bakelit, funkis, 1930-tal, kvadratiskt, nedåt avsmalnande med uppfällbart lock, _1958a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stort parti modern design; Georg Jensen, Just Andersen, Aluminia mm,_1964a_8d8490cb4ec25aa_lg.jpeg
Stort parti modern design; Georg Jensen, Just Andersen, Aluminia mm,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fiskbestick, 9 + 9 st, nysilverblad med ivorine-skaft, fästen och avslutningar i sterlingsilver, dessa stämplade J Rogers Sheffield 1923,_1966a_8d8490cf45e0619_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Fiskbestick, 6 + 6 st samt uppläggningsbestick, 1 par, nysilverblad med ivorine-skaft och fästen i sterlingsilver, stämplade J Rogers Sheffield mm,_1967a_8d8490d1668f878_lg.jpeg
Fiskbestick, 6 + 6 st samt uppläggningsbestick, 1 par, nysilverblad med ivorine-skaft och fästen i sterlingsilver, stämplade J Rogers Sheffield mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, ek, _1972a_lg.jpeg
Golvur, ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, 1800-talets början, kannelerad dekor,_1973a_8d84913bb08d6a5_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, 1800-talets början, kannelerad dekor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti mynt, spelmarker mm, _1976a_8d8491428171912_lg.jpeg
Parti mynt, spelmarker mm,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter, _1981a_lg.jpeg
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stridsyxa, bergart, lösfynd från Danmark, _1986a_8d8491a4250c540_lg.jpeg
Stridsyxa, bergart, lösfynd från Danmark,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Stenyxor, 3 st, flinta, lösfynd från Danmark, yngre stenålder, 2000- 4000 före Kristus, _1987a_8d8491a32b469e5_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med rödemaljerad insida, 'Krenit', design 1953, _1996a_8d849201ebd7c6d_lg.jpeg
Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med rödemaljerad insida, 'Krenit', design 1953,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av vilande kvinna, urverk signerat Vincenti à Paris, _2000a_8d84920abe828a8_lg.jpeg
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av vilande kvinna, urverk signerat Vincenti à Paris,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken, _2007a_8d8499a11a1b005_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft, _2008a_8d84999a85e8853_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Modellfartyg, 1900-talets mitt_2017a_lg.jpeg
Modellfartyg, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kräftgafflar 12 st samt hummergafflar 6 st, nysilver, kräftgafflarna stämplade Gense,_2021a_8d849a86b880fcf_lg.jpeg
Kräftgafflar 12 st samt hummergafflar 6 st, nysilver, kräftgafflarna stämplade Gense,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 105 delar, nysilver, Drotten, stämplade Guldsmedsaktiebolaget, _2022a_8d849a8536a0908_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 105 delar, nysilver, Drotten, stämplade Guldsmedsaktiebolaget,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn, _2030a_lg.jpeg
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti medicinska instrument; bensåg, reflexhammare mm_2037a_8d849a7743b7d1c_lg.jpeg
Parti medicinska instrument; bensåg, reflexhammare mm
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, _2042a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, gunghäst, bemålat trä och läder, _2044a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Kruka, driven koppar, 17-1800-tal, dekor av festoner mm, _2053a_8d849bd6d2400fa_lg.jpeg
Kruka, driven koppar, 17-1800-tal, dekor av festoner mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Parti mestadels äldre tenn och mässing, 17-1900-tal, fat, skål med hänklar, ljusstakar mm,_2055a_8d849bd9e13f235_lg.jpeg
Parti mestadels äldre tenn och mässing, 17-1900-tal, fat, skål med hänklar, ljusstakar mm,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Skrin, delvis bemålad ek med smidesbeslag, 1700-tal, invändig läddika, initialer APD samt datering 1734,_2056a_8d849bdbca46e78_lg.jpeg
Skrin, delvis bemålad ek med smidesbeslag, 1700-tal, invändig läddika, initialer APD samt datering 1734,
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Inglasat veckoschema (?), trä, Danmark, sekelskiftet 1900, _2071a_8d849c63d1f9c5a_lg.jpeg
Inglasat veckoschema (?), trä, Danmark, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ekman, Birger för Glössner & Co, dubbeldörr, teak med glassektion, etsad dekor av fåglar, växtlighet mm, _2073a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Parti kameror i etui, Kodak, Voigtländer mm, _2085a_lg.jpeg
Parti kameror i etui, Kodak, Voigtländer mm,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,_2109a_8d849f6d7e6ab63_lg.jpeg
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag, _2128a_8d849f3ae42fb4e_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, egen verkstad, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek, _2143a_lg.jpeg
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Uppsatsskålar, 2 st, silver (respektive nysilver?) och slipat glas, Danmark, 1800-tal,_2146a_8d849f7fe10a9c8_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas, _2154a_8d84a72de997822_lg.jpeg
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag, _2158a_lg.jpeg
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _2166a_8d84a848506abe5_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti Grönlandica; miniatyrkajak med tillbehör, skulptur, täljsten, tupilakask mm_2178a_8d84a8450e70241_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rågbrödsskärare, trä och bemålat gjutjärn, Raadvad_2179a_8d84a79534891d3_lg.jpeg
Rågbrödsskärare, trä och bemålat gjutjärn, Raadvad
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 200 SEK
Parti diverse, Ljusstake, smide med färgade glasdelar, ishink, glas med rottinglindat handtag och istång, _2180a_8d84a8ca84a8414_lg.jpeg
Parti diverse, Ljusstake, smide med färgade glasdelar, ishink, glas med rottinglindat handtag och istång,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK