Budgivning online startar Sep 8, 2020 5:00 PM
Budgivning online slutar Sep 27, 2020 7:01 PM
Liveauktionen börjar: Sep 27, 2020 2:00 PM

Titel eller beskrivning
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte,_2357a_8d84f5484d812e1_lg.jpeg
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte,
    Slutpris3 200 SEK
    Utropspris3 000  - 4 000 SEK
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Brains Head blå Karolina, _2358a_8d84f5472360b9d_lg.jpeg
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Brains Head blå Karolina,
    Slutpris1 400 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur,  sandgjutet  glas, Brains, _2359a_8d84f546192009e_lg.jpeg
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, Brains,
    Slutpris700 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,_2366a_lg.jpeg
    Utropspris3 000  - 4 000 SEK
    Colombo, Joe för Oluce, golvlampa, delvis lackerad metall, "Spider", design 1965, _2362a_8d84f5415cf295e_lg.jpeg
    Colombo, Joe för Oluce, golvlampa, delvis lackerad metall, "Spider", design 1965,
    Slutpris2 000 SEK
    Utropspris3 000  - 4 000 SEK
    Colombo, Joe för Oluce, golvlampa, delvis lackerad metall, "Spider", design 1965, _2363a_8d84f540a443bb1_lg.jpeg
    Slutpris2 000 SEK
    Utropspris3 000  - 4 000 SEK
    Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off", _2364a_8d84f53fa0df0e2_lg.jpeg
    Utropspris600  - 800 SEK
    Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off", _2365a_8d84f53dc38ebf9_lg.jpeg
    Utropspris600  - 800 SEK
    Moccaservis, 11 delar, mjukporslin, Gustavsberg Dresden, sekelskiftet 1900, _2367a_lg.jpeg
    Moccaservis, 11 delar, mjukporslin, Gustavsberg Dresden, sekelskiftet 1900,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Rex, Göte, olja, surrealistisk komposition, _2368a_8d8527120cd5f45_lg.jpeg
    Rex, Göte, olja, surrealistisk komposition,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Ordförandeklubba, palisander med silvermontage, stämplad Markströms Uppsala 1971, _2369a_8d8527110d66d23_lg.jpeg
    Slutpris3 600 SEK
    Utropspris200  - 300 SEK
    Månsson, Mats, färglito, "Lockbete", _2370a_8d85270fd60cff0_lg.jpeg
    Månsson, Mats, färglito, "Lockbete",
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild", _2371a_8d85270ead8c8db_lg.jpeg
    Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild",
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Etui med schackpjäser, delvis bonat trä, 1900-talets 2 hälft,_2372a_8d85270d8a3c516_lg.jpeg
    Etui med schackpjäser, delvis bonat trä, 1900-talets 2 hälft,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris200  - 300 SEK
    Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _2373a_8d85270bfa2d77b_lg.jpeg
    Utropspris18 000  - 20 000 SEK
    Lawn Bowlsklot, 1 par, bakelit, Henselite Championship, Australien 1960-tal, _2374b_8d85279b86cf2f8_lg.jpeg
    Lawn Bowlsklot, 1 par, bakelit, Henselite Championship, Australien 1960-tal,
    Slutpris450 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Uppsatsskål, silver, Spanien, nyrokokostil, 1900-talets mitt, _2375a_8d85279d21b5896_lg.jpeg
    Uppsatsskål, silver, Spanien, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
    Slutpris600 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Persson, Ove, olja, "Före hemfärden", _2376a_8d8527bb4a33753_lg.jpeg
    Persson, Ove, olja, "Före hemfärden",
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Jonson, Sven, färglito, Avfärden från Kalypso, _2377a_8d8527b9fd0b775_lg.jpeg
    Jonson, Sven, färglito, Avfärden från Kalypso,
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris400  - 600 SEK
    Parti smycken, klockor, bijouterier mm, delvis silver, _2378a_8d8527b8b8d3fb8_lg.jpeg
    Parti smycken, klockor, bijouterier mm, delvis silver,
    Slutpris1 000 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Kniv i balja, nysilver och smide, Erik Frost Mora, 1900-talets 1 hälft, _2379a_8d8527b6d425d65_lg.jpeg
    Kniv i balja, nysilver och smide, Erik Frost Mora, 1900-talets 1 hälft,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris400  - 600 SEK
    Kunglig medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj, 1870-80-tal, original ripsband, _2380a_8d8527c66bdfb2d_lg.jpeg
    Slutpris250 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Silvermynt, 1 $ 1881, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans, _2381a_8d8527c88fe2db5_lg.jpeg
    Silvermynt, 1 $ 1881, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris200  - 300 SEK
    Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40, _2382a_lg.jpeg
    Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
    Utropspris500  - 600 SEK
    Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, _2383a_lg.jpeg
    Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Susanne, _2384a_lg.jpeg
    Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Susanne,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,_2385b_8d8533c16abac3a_lg.jpeg
    Utropspris400  - 600 SEK
    Äggsax, delvis förgyllt nysilver, 1900-talets 1 hälft, 1 öga med infattad, röd sten, _2386a_8d8533c041e2b36_lg.jpeg
    Äggsax, delvis förgyllt nysilver, 1900-talets 1 hälft, 1 öga med infattad, röd sten,
    Slutpris250 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Romberg, Erik Jacob, minnestavla, akvarell och tusch, Minne av födelsedagen Lotta Iwersson född den 12 Juli 1860, _2387a_8d8533bf1ee77e0_lg.jpeg
    Slutpris1 300 SEK
    Utropspris400  - 600 SEK
    Böcker; Svenska läkare-sällskapets handlingar, tom I-X samt XII, Stockholm 1813-33,_2388a_lg.jpeg
    Böcker; Svenska läkare-sällskapets handlingar, tom I-X samt XII, Stockholm 1813-33,
    Slutpris100 SEK
    Utropspris200  - 300 SEK
    Westberg, Birgitta, färglito, Förvandling II: Röd, signerad och numrerad 151/200, _2389a_lg.jpeg
    Utropspris200  - 30 SEK
    Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,_2390a_lg.jpeg
    Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris200  - 300 SEK
    Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, _2391a_lg.jpeg
    Utropspris200  - 300 SEK
    Skulpturer, 1 par, skuret och delvis bemålat trä, Polynesien (?), 1900-talets 2 hälft,_2392a_8d8533bd674514d_lg.jpeg
    Utropspris200  - 300 SEK
    Lockask (för handskar?) för väggmontage, driven koppar, nyklassicism, 1900-talets början, _2393a_8d8533bbf58db68_lg.jpeg
    Lockask (för handskar?) för väggmontage, driven koppar, nyklassicism, 1900-talets början,
    Slutpris200 SEK
    Utropspris200  - 300 SEK
    EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm_2394a_8d8533ba99e8d8c_lg.jpeg
    EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
    Utropspris400  - 600 SEK
    Parti äldre, svenska kopparmynt, Oskar II och Gustav V,_2395a_8d8533ed78f4020_lg.jpeg
    Parti äldre, svenska kopparmynt, Oskar II och Gustav V,
    Slutpris150 SEK
    Utropspris200  - 300 SEK
    Parti äldre finska mynt och sedlar, tsartid och republik,_2396a_8d8533eb52c58a4_lg.jpeg
    Parti äldre finska mynt och sedlar, tsartid och republik,
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Parti äldre arabiska mynt, bl a 1 Dirham Marocko 1798 (Hijri 1212)_2397a_8d8533e9f147c4f_lg.jpeg
    Parti äldre arabiska mynt, bl a 1 Dirham Marocko 1798 (Hijri 1212)
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar, _2398a_lg.jpeg
    Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
    Utropspris600  - 800 SEK
    Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis, _2399a_lg.jpeg
    Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
    Utropspris300  - 400 SEK
    Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, 1 + 4 + 6 delar;  bricka, plast Teheran, dia 31 cm, _2400a_lg.jpeg
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,_2401a_lg.jpeg
    Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,
    Utropspris600  - 800 SEK
    Aizpiri, Paul, färglito, kanalparti från Venedig med St Markuskatedralen i fonden, _2402a_8d854098aaace3a_lg.jpeg
    Utropspris300  - 400 SEK
    Matheson, Fredrik, olja, Bekken, _2409a_8d85409e99addb1_lg.jpeg
    Matheson, Fredrik, olja, Bekken,
    Utropspris200  - 300 SEK
    Kunglig förordning om de så kallade Nödmynten; Kongl. maj:ts nådige Påbud, om de fem slags myntetekn....., _2410a_8d85409c92bf82e_lg.jpeg
    Kunglig förordning om de så kallade Nödmynten; Kongl. maj:ts nådige Påbud, om de fem slags myntetekn.....,
    Slutpris800 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Bok/brevsprättare, brons, art-déco, 1920-tal, dekor av Hygieia med ormen, _2411a_8d8540a122310e7_lg.jpeg
    Bok/brevsprättare, brons, art-déco, 1920-tal, dekor av Hygieia med ormen,
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Strid, Hardy, epoxiemalj, Händelse i landskap, _2412a_8d8540baeca84e9_lg.jpeg
    Strid, Hardy, epoxiemalj, Händelse i landskap,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris400  - 600 SEK
    48 antal per sida