Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte,_2357a_8d84f5484d812e1_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Brains Head blå Karolina, _2358a_8d84f5472360b9d_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Brains Head blå Karolina,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur,  sandgjutet  glas, Brains, _2359a_8d84f546192009e_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, Brains,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,_2366a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Colombo, Joe för Oluce, golvlampa, delvis lackerad metall, "Spider", design 1965, _2362a_8d84f5415cf295e_lg.jpeg
Colombo, Joe för Oluce, golvlampa, delvis lackerad metall, "Spider", design 1965,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Colombo, Joe för Oluce, golvlampa, delvis lackerad metall, "Spider", design 1965, _2363a_8d84f540a443bb1_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off", _2364a_8d84f53fa0df0e2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off", _2365a_8d84f53dc38ebf9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Moccaservis, 11 delar, mjukporslin, Gustavsberg Dresden, sekelskiftet 1900, _2367a_lg.jpeg
Moccaservis, 11 delar, mjukporslin, Gustavsberg Dresden, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rex, Göte, olja, surrealistisk komposition, _2368a_8d8527120cd5f45_lg.jpeg
Rex, Göte, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ordförandeklubba, palisander med silvermontage, stämplad Markströms Uppsala 1971, _2369a_8d8527110d66d23_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Månsson, Mats, färglito, "Lockbete", _2370a_8d85270fd60cff0_lg.jpeg
Månsson, Mats, färglito, "Lockbete",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild", _2371a_8d85270ead8c8db_lg.jpeg
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild",
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Etui med schackpjäser, delvis bonat trä, 1900-talets 2 hälft,_2372a_8d85270d8a3c516_lg.jpeg
Etui med schackpjäser, delvis bonat trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _2373a_8d85270bfa2d77b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Lawn Bowlsklot, 1 par, bakelit, Henselite Championship, Australien 1960-tal, _2374b_8d85279b86cf2f8_lg.jpeg
Lawn Bowlsklot, 1 par, bakelit, Henselite Championship, Australien 1960-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Uppsatsskål, silver, Spanien, nyrokokostil, 1900-talets mitt, _2375a_8d85279d21b5896_lg.jpeg
Uppsatsskål, silver, Spanien, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ove, olja, "Före hemfärden", _2376a_8d8527bb4a33753_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, "Före hemfärden",
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Jonson, Sven, färglito, Avfärden från Kalypso, _2377a_8d8527b9fd0b775_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, Avfärden från Kalypso,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Parti smycken, klockor, bijouterier mm, delvis silver, _2378a_8d8527b8b8d3fb8_lg.jpeg
Parti smycken, klockor, bijouterier mm, delvis silver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kniv i balja, nysilver och smide, Erik Frost Mora, 1900-talets 1 hälft, _2379a_8d8527b6d425d65_lg.jpeg
Kniv i balja, nysilver och smide, Erik Frost Mora, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Kunglig medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj, 1870-80-tal, original ripsband, _2380a_8d8527c66bdfb2d_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Silvermynt, 1 $ 1881, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans, _2381a_8d8527c88fe2db5_lg.jpeg
Silvermynt, 1 $ 1881, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40, _2382a_lg.jpeg
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, _2383a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Susanne, _2384a_lg.jpeg
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Susanne,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,_2385b_8d8533c16abac3a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Äggsax, delvis förgyllt nysilver, 1900-talets 1 hälft, 1 öga med infattad, röd sten, _2386a_8d8533c041e2b36_lg.jpeg
Äggsax, delvis förgyllt nysilver, 1900-talets 1 hälft, 1 öga med infattad, röd sten,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Romberg, Erik Jacob, minnestavla, akvarell och tusch, Minne av födelsedagen Lotta Iwersson född den 12 Juli 1860, _2387a_8d8533bf1ee77e0_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Böcker; Svenska läkare-sällskapets handlingar, tom I-X samt XII, Stockholm 1813-33,_2388a_lg.jpeg
Böcker; Svenska läkare-sällskapets handlingar, tom I-X samt XII, Stockholm 1813-33,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Westberg, Birgitta, färglito, Förvandling II: Röd, signerad och numrerad 151/200, _2389a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 30 SEK
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,_2390a_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, _2391a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulpturer, 1 par, skuret och delvis bemålat trä, Polynesien (?), 1900-talets 2 hälft,_2392a_8d8533bd674514d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lockask (för handskar?) för väggmontage, driven koppar, nyklassicism, 1900-talets början, _2393a_8d8533bbf58db68_lg.jpeg
Lockask (för handskar?) för väggmontage, driven koppar, nyklassicism, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm_2394a_8d8533ba99e8d8c_lg.jpeg
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Parti äldre, svenska kopparmynt, Oskar II och Gustav V,_2395a_8d8533ed78f4020_lg.jpeg
Parti äldre, svenska kopparmynt, Oskar II och Gustav V,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti äldre finska mynt och sedlar, tsartid och republik,_2396a_8d8533eb52c58a4_lg.jpeg
Parti äldre finska mynt och sedlar, tsartid och republik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre arabiska mynt, bl a 1 Dirham Marocko 1798 (Hijri 1212)_2397a_8d8533e9f147c4f_lg.jpeg
Parti äldre arabiska mynt, bl a 1 Dirham Marocko 1798 (Hijri 1212)
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar, _2398a_lg.jpeg
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis, _2399a_lg.jpeg
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, 1 + 4 + 6 delar;  bricka, plast Teheran, dia 31 cm, _2400a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,_2401a_lg.jpeg
Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Aizpiri, Paul, färglito, kanalparti från Venedig med St Markuskatedralen i fonden, _2402a_8d854098aaace3a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matheson, Fredrik, olja, Bekken, _2409a_8d85409e99addb1_lg.jpeg
Matheson, Fredrik, olja, Bekken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kunglig förordning om de så kallade Nödmynten; Kongl. maj:ts nådige Påbud, om de fem slags myntetekn....., _2410a_8d85409c92bf82e_lg.jpeg
Kunglig förordning om de så kallade Nödmynten; Kongl. maj:ts nådige Påbud, om de fem slags myntetekn.....,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bok/brevsprättare, brons, art-déco, 1920-tal, dekor av Hygieia med ormen, _2411a_8d8540a122310e7_lg.jpeg
Bok/brevsprättare, brons, art-déco, 1920-tal, dekor av Hygieia med ormen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Strid, Hardy, epoxiemalj, Händelse i landskap, _2412a_8d8540baeca84e9_lg.jpeg
Strid, Hardy, epoxiemalj, Händelse i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK