Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, _2391a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulpturer, 1 par, skuret och delvis bemålat trä, Polynesien (?), 1900-talets 2 hälft,_2392a_8d8533bd674514d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Urna, glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus, _2473a_8d854d8d9e6241b_lg.jpeg
Urna, glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Urna, delvis glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus, _2474a_8d854d8eeca44ab_lg.jpeg
Urna, delvis glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Gravfigurin, delvis glaserat lergods, Kina, antagligen Tang (618-907), stående hovdam,_2477a_8d854d9457696e0_lg.jpeg
Gravfigurin, delvis glaserat lergods, Kina, antagligen Tang (618-907), stående hovdam,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
4 del orientaliskt porslin; kopp med fat, Kina, Qianlong, skålfat, Kina 1800-ta samt thekanna, Japan, 1800-tal, _2480a_8d854dbf4e3068d_lg.jpeg
4 del orientaliskt porslin; kopp med fat, Kina, Qianlong, skålfat, Kina 1800-ta samt thekanna, Japan, 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvurna, porslin, Kina, Doauguang (1820-50), blå underglasyrdekor av krigare mm, sidor med hänklar, _2500a_8d8557926d2f2a7_lg.jpeg
Golvurna, porslin, Kina, Doauguang (1820-50), blå underglasyrdekor av krigare mm, sidor med hänklar,
Slutpris24 000 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,_2559a_8d8566034da7128_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj, _2633a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,_2670a_8d85a1edef514e6_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,_2671a_8d85a1f5b101698_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål samt fat, porslin, Kina, Qing-republik, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm i så kallad Kantonemalj,_2676a_8d85a2321e57fe7_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,_2690a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skålfat, cloissonnéarbete, Kina, antagligen republik, 1900-talets 1 hälft, _2721a_8d85b0ed5cdd2cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _2724a_8d85b1d100a272f_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet mm samt dekor av skrivtecken mm i järnoxidrött och sepia, _2725a_8d85b1d557f200c_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Offerskål, porslin, Kina, 18-1900-tal, hexagonal med polykrom emaljdekor av fåglar i landskap, _2726a_8d85b1d6b6ab441_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Thekannor, 2 st, matkärl med lock samt rökelsekar, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _2727a_8d85b1d813c9316_lg.jpeg
Thekannor, 2 st, matkärl med lock samt rökelsekar, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris8 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Kimono, Siden, Japan, 1960-tal,_2754a_8d85be8ee516e26_lg.jpeg
Kimono, Siden, Japan, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jambiyor i balja, 2 st, mässing, smide och ben, arabiskt kulturområde, 1900-tal, _2761a_8d85e2a3c1344d2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)"  daterad 8 november R.S.130(1911)_2789a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Förvaringsmöbel, alm med metallbeslag, Korea, 1900-talets 2 hälft, front med lådor och skåpsdörr_2813a_8d85e43438d5929_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal, _2834a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer, _2847a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken, _2850a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund, _2886a_lg.jpeg
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Skulptur, kolossalformat, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, _2888a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 25 000 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal, _2898a_lg.jpeg
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, _2899a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, _2904a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing, _2906a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft, _2915a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji, _2939a_lg.jpeg
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,_2950a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Vas, porslin, Japan, Edo, _2953a_lg.jpeg
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd afrikansk konstnär, skulptur, serpentinsten, stående familj, _2998a_8d8609f1df27e91_lg.jpeg
Okänd afrikansk konstnär, skulptur, serpentinsten, stående familj,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar, _3032a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer_3062a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,_3075a_lg.jpeg
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsdekorationer, 6 + 6 st samt serviettringar, 15 st, svarvat och lackerat trä, dekor av fåglar mot blå och förgylld fond, _3102a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, kalligrafiska blad, 2 + 1, _3130a_8d860a8badcd104_lg.jpeg
Okänd kinesisk konstnär, kalligrafiska blad, 2 + 1,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant, _3135a_lg.jpeg
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal, _3172a_8d8616ad0ee01c8_lg.jpeg
803
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK