Ordförandeklubba, palisander med silvermontage, stämplad Markströms Uppsala 1971, _2369a_8d8527110d66d23_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Uppsatsskål, silver, Spanien, nyrokokostil, 1900-talets mitt, _2375a_8d85279d21b5896_lg.jpeg
Uppsatsskål, silver, Spanien, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti smycken, klockor, bijouterier mm, delvis silver, _2378a_8d8527b8b8d3fb8_lg.jpeg
Parti smycken, klockor, bijouterier mm, delvis silver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kunglig medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj, 1870-80-tal, original ripsband, _2380a_8d8527c66bdfb2d_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Silvermynt, 1 $ 1881, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans, _2381a_8d8527c88fe2db5_lg.jpeg
Silvermynt, 1 $ 1881, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Susanne, _2384a_lg.jpeg
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Susanne,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,_2390a_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti äldre finska mynt och sedlar, tsartid och republik,_2396a_8d8533eb52c58a4_lg.jpeg
Parti äldre finska mynt och sedlar, tsartid och republik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbestickuppsättning, 36 delar, silver, Prins Albert, 12 + 12 + 12 bordsknivar, -skedar och -gafflar, _2420a_8d85412e2fd38d7_lg.jpeg
Matbestickuppsättning, 36 delar, silver, Prins Albert, 12 + 12 + 12 bordsknivar, -skedar och -gafflar,
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Moccaservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, stämplad GAB Stockholm,_2421a_8d85412c849f0ad_lg.jpeg
Moccaservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, stämplad GAB Stockholm,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Herrfickur, silver och svart emalj, Omega, 1900-talets början, dekor av eklöv samt ryttare och häst i guld, _2445a_8d85416faf04d31_lg.jpeg
Herrfickur, silver och svart emalj, Omega, 1900-talets början, dekor av eklöv samt ryttare och häst i guld,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 200 SEK
Okänd designer för GAB, skål, sterlingsilver, kulhamrad modell, _2458a_8d854ce43bca7c3_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, skål, sterlingsilver, kulhamrad modell,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Matskedar, 1 par, silver, gammalfransk modell, _2551a_8d85647d9f88de7_lg.jpeg
Matskedar, 1 par, silver, gammalfransk modell,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt, _2587a_8d858a40bead162_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Armbandsur, 3 + 1, design Lasse Åberg, 3 st Art-Watch med plastarmband, 1 förgylld mässing med brunt läderarmband,_2588a_8d858a4bbc1c07d_lg.jpeg
Armbandsur, 3 + 1, design Lasse Åberg, 3 st Art-Watch med plastarmband, 1 förgylld mässing med brunt läderarmband,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Supkalkar, 1 par, silver, 1800-talets mitt, slät modell,_2599a_8d858c02bac35b5_lg.jpeg
Supkalkar, 1 par, silver, 1800-talets mitt, slät modell,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Supsked, silver, barock, dubbel kerubknopp, blad med graverad dekor av fleur-de- lys, delvis förgylld, oidentifierade svenska stämplar; _2600a_8d858c03bef05d9_lg.jpeg
Supsked, silver, barock, dubbel kerubknopp, blad med graverad dekor av fleur-de- lys, delvis förgylld, oidentifierade svenska stämplar;
Slutpris7 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti silver, 4 delar; skål, 2 bägare samt (defekt) snusdosa, total vikt 315 gram,_2605a_8d85968b0b4ade8_lg.jpeg
Parti silver, 4 delar; skål, 2 bägare samt (defekt) snusdosa, total vikt 315 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, stämplade Johan Petter Larsson Halmstad 1854 respektive -66, _2606a_8d8596db204b366_lg.jpeg
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, stämplade Johan Petter Larsson Halmstad 1854 respektive -66,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Parti skedar, silver, 18-1900-tal, bl a Lose Malmö 1846, total vikt 420 gram_2607a_8d859700aa6f7f1_lg.jpeg
Parti skedar, silver, 18-1900-tal, bl a Lose Malmö 1846, total vikt 420 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister, _2609a_8d8596b6bf1f702_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, halssmycke, silver med rundslipade koraller, stämplat K&G (?),_2610a_8d8596b09047311_lg.jpeg
Okänd dansk designer, halssmycke, silver med rundslipade koraller, stämplat K&G (?),
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Collier samt örhängen, 1 par, flodpärlor med montage i 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, _2611a_8d8596ab8d38adf_lg.jpeg
Collier samt örhängen, 1 par, flodpärlor med montage i 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silversmycken; 2 broscher med markasiter, 1 brosch med månstenar (nål saknas) samt 1 hänge med kedja, silver och porslin,_2612a_8d8596b24fe413a_lg.jpeg
Parti silversmycken; 2 broscher med markasiter, 1 brosch med månstenar (nål saknas) samt 1 hänge med kedja, silver och porslin,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1920-tal, armband, silver med cabochonslipade månstenar, _2613a_8d859702b280f7c_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-tal, armband, silver med cabochonslipade månstenar,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Halmstadsilver, 2 delar; luktdosa, silver, urboettformad med montage till brosch, originalsvamp, stämplad Johan Petter Larsson 1889, dia 2,5 cm samt brosch/hänge, delvis förgyllt silver, _2622a_8d85974fbe7f653_lg.jpeg
Halmstadsilver, 2 delar; luktdosa, silver, urboettformad med montage till brosch, originalsvamp, stämplad Johan Petter Larsson 1889, dia 2,5 cm samt brosch/hänge, delvis förgyllt silver,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Cigarettetui, 900/1000 silver, 1900-talets 1 hälft, geometrisk dekor, l 13 cm, vikt 160 gram_2623a_8d859750b94d50d_lg.jpeg
Cigarettetui, 900/1000 silver, 1900-talets 1 hälft, geometrisk dekor, l 13 cm, vikt 160 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Herrfickur, vitmetall, Omega, 1900-talets början, _2674a_8d85a2229e36c38_lg.jpeg
Herrfickur, vitmetall, Omega, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Öman, Martin, egen verkstad, halslänk, stämplad Halmstad 1991, _2715a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med pärla, _2716a_lg.jpeg
Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med pärla,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti mynt i album, delvis silver, _2750a_8d85be89bb12ae2_lg.jpeg
Parti mynt i album, delvis silver,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Parti skedar, silver, total vikt 380 gram,_2805a_8d85e440f9f3795_lg.jpeg
Parti skedar, silver, total vikt 380 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _2903a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, _2904a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing, _2906a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,_2933a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 4 navettslipade diamanter om totalt 2,33 carat_2973a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Fickur med slag, silver, antagligen Schweiz, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _3076a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm_3078a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti smycken och bijouterier, _3084a_8d8609c20225898_lg.jpeg
Parti smycken och bijouterier,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti smycken och bijouterier, _3085a_8d8609c34ecaf0a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti smycken och bijouterier, _3086a_8d8609c4511b516_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex, _3108a_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kakspade, silver, nyrokokostil, dekor av rosor mm, _3147a_8d8613acb2a1f42_lg.jpeg
Kakspade, silver, nyrokokostil, dekor av rosor mm,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,_3160a_lg.jpeg
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,_3161a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm_3166a_lg.jpeg
797
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,_3179a_lg.jpeg
810
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK