Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal, _3234a_8d86936c276982a_lg.jpeg
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Skulptur, elfenben på träsockel, Japan Meiji, 1800-talets slut, sittande dam med kärl,_3289a_8d86a14cba42d2a_lg.jpeg
Skulptur, elfenben på träsockel, Japan Meiji, 1800-talets slut, sittande dam med kärl,
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)"  daterad 8 november R.S.130(1911)_3302a_lg.jpeg
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)" daterad 8 november R.S.130(1911)
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vas, stengods, Meiping-formad med dekor i sang-de-boeuf-glasyr, antagligen Kina, _3332a_8d86ac6d481b9be_lg.jpeg
Vas, stengods, Meiping-formad med dekor i sang-de-boeuf-glasyr, antagligen Kina,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Urna, delvis glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus, _3401a_lg.jpeg
Urna, delvis glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Urna, glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus, _3402a_lg.jpeg
Urna, glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vas, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), dekor i Kantonemalj,_3487a_8d86f72413020f2_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), dekor i Kantonemalj,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hokusai, Katsushika, träsnitt, 3 st, shunga, motiv från en så kallad "Pillow Book",_3490a_8d86f7153e50c71_lg.jpeg
Hokusai, Katsushika, träsnitt, 3 st, shunga, motiv från en så kallad "Pillow Book",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal, _3512a_8d86f8ac4848d3f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Thekanna, stengods, sk Banko, Japan, 1900-talets 1 hälft,_3579a_8d8705399a9a3a6_lg.jpeg
Thekanna, stengods, sk Banko, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft, _3587a_8d870544bb38a4e_lg.jpeg
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kindjal i läderbalja, stål med hornfäste, Ryssland/Kaukasus, 1800-tal,_3593a_8d870570e486963_lg.jpeg
Kindjal i läderbalja, stål med hornfäste, Ryssland/Kaukasus, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,_3594a_8d870571f9b2c70_lg.jpeg
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Assietter, 1 par, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), _3601a_8d871057ac63c26_lg.jpeg
Assietter, 1 par, porslin, Kina, Daoguang (1820-50),
Slutpris2 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, _3633a_8d873881180ee49_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,_3662a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal, _3755a_lg.jpeg
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar, _3793a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft, _3828a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,_3832a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vas, porslin, Japan, Edo, _3848a_lg.jpeg
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Yatagan i balja, underhaltigt silver eller försilvrad metall och siden, Osmans, 1900-talets början,_3880a_8d8751c71f75f84_lg.jpeg
Yatagan i balja, underhaltigt silver eller försilvrad metall och siden, Osmans, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Koitsu, Tsuchiya, träsnitt, Mt. Fuji from Lake Kawaguchi 1933,_3912a_8d875b6f3b13b25_lg.jpeg
Koitsu, Tsuchiya, träsnitt, Mt. Fuji from Lake Kawaguchi 1933,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Jambiyor i balja, 2 st, mässing, smide och ben, arabiskt kulturområde, 1900-tal, _3915a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kimono, Siden, Japan, 1960-tal,_3917a_lg.jpeg
Kimono, Siden, Japan, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skålfat, cloissonnéarbete, Kina, antagligen republik, 1900-talets 1 hälft, _3931a_lg.jpeg
Skålfat, cloissonnéarbete, Kina, antagligen republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skåp, lackerat trä med bronsbeslag, Kina, _3978a_8d875de80ed2c51_lg.jpeg
Skåp, lackerat trä med bronsbeslag, Kina,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK