Nipperfat, glas med silvermontage, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat med dekor av blad i grön emalj, _3227a_8d8691a9dfb7995_lg.jpeg
Nipperfat, glas med silvermontage, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat med dekor av blad i grön emalj,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod, _3260a_8d86949aac9ba27_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, brons, barockstil, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft, _3270a_8d86a0edc76c7a4_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, brons, barockstil, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lodregulator, bonad ek och stuck, nyrenässans, sekelskiftet 1900,_3278a_8d86a11d43687b3_lg.jpeg
Lodregulator, bonad ek och stuck, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dockhuvud, celluloidplast med ögon av glas, Schildkröt, 1910-20-tal, _3288a_8d86a15297b81ac_lg.jpeg
Dockhuvud, celluloidplast med ögon av glas, Schildkröt, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _3290a_8d86a1459454499_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,_3301a_lg.jpeg
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,_3303a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bastianelli, Franco för Studio Laurana, skål, emaljerad koppar, polykrom dekor, _3305a_8d86a0e7f7fdadf_lg.jpeg
Bastianelli, Franco för Studio Laurana, skål, emaljerad koppar, polykrom dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",_3318a_8d86aa09310cfae_lg.jpeg
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal, _3322a_8d86a9eaf84c45a_lg.jpeg
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gitarr, Hermann Carlsson Levin, numrerad 406398 (1960),_3325a_8d86a9fd14fbe97_lg.jpeg
Gitarr, Hermann Carlsson Levin, numrerad 406398 (1960),
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic,  medföljer termos Tupperware,_3331a_8d86ac118cb6ff1_lg.jpeg
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic, medföljer termos Tupperware,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda, takkrona till 6 ljus, svärtat smide med glashängen, _3337a_8d86ac045630785_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, takkrona till 6 ljus, svärtat smide med glashängen,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Frimurarekula med châtelaine, 14 k rödguld och förgylld metall/silver, 1900-talets 1 hälft, _3347a_8d86ac8f7ed6f40_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Väggplatta, driven koppar, dekor av Stora Riksvapnet, _3352a_8d87117999d8ddd_lg.jpeg
Väggplatta, driven koppar, dekor av Stora Riksvapnet,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,_3355a_8d86acfc33b902a_lg.jpeg
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Leksaker, 2 st, litograferad plåt, pansarbil, Arnold modell A572 samt fältkanon okänt fabrikat,_3356a_8d86acf1b37f6ad_lg.jpeg
Leksaker, 2 st, litograferad plåt, pansarbil, Arnold modell A572 samt fältkanon okänt fabrikat,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster, _3361a_8d86ad39204cda7_lg.jpeg
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink, _3362a_8d86ad3a14390d9_lg.jpeg
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordsur, delvis svärtat trä med intarsia, 1910-20-tal,_3368a_8d86b714c7b68e9_lg.jpeg
Bordsur, delvis svärtat trä med intarsia, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,_3372a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,_3374a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegelreflexkamera i fodral, Rolleicord,_3377a_8d86b71a7a46141_lg.jpeg
Spegelreflexkamera i fodral, Rolleicord,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Prydnadskanon, gjutjärn och trä, Stavsjö Bruk, _3383a_lg.jpeg
Prydnadskanon, gjutjärn och trä, Stavsjö Bruk,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skrivbordsuppsats, 5 delar mässing, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900, _3384a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bordsfotogenlampa, mässing med etsad glaskupa, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900,_3385a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Starkvinskanna, kristall med silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,_3388a_8d86b82b8c6d1d1_lg.jpeg
Starkvinskanna, kristall med silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Filmkamera, Bolex Paillard L8, 1940-50-tal, _3398a_lg.jpeg
Filmkamera, Bolex Paillard L8, 1940-50-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för ITM Ltd, projektionsskärm, Deltascreen, i originalväska från Saville, l 170 cm,_3408a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, CD-ställ, rostfritt stål på fot i brännlackerad metall, specialbeställd för att matcha Bang & Olufsens 8000-serie,_3409a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aalto, Alvar efter honom/Pentagon Design för iittala, skål, rostfritt stål, Aalto Bowl, _3410a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _3414a_lg.jpeg
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _3415a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,_3416a_8d86b916d16d582_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Arnold MAC700, 1940-50-tal, _3417a_8d86b918737e5c8_lg.jpeg
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Arnold MAC700, 1940-50-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Leksak, litograferad plåt, 1940-50-tal, G.I-Joe Bouncing Jeep, _3418a_8d86b91a0ec1a70_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, 1940-50-tal, G.I-Joe Bouncing Jeep,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,_3483a_8d86ec1541d455f_lg.jpeg
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Spellicans (Plockepinn), elfenben, sekelskiftet 1900,_3488a_8d86f71dcdf7618_lg.jpeg
Spellicans (Plockepinn), elfenben, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,_3489a_8d86f71a2c93f23_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision, _3491a_8d86f71642228e0_lg.jpeg
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, stående häst,_3492a_8d86f7021a9f7dd_lg.jpeg
Skulptur, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, stående häst,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_3493a_8d86f70ebc6d4a6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Krokimodell, delvis bemålat trä, 1900-tal, _3496a_8d86f7e6a47e3df_lg.jpeg
Krokimodell, delvis bemålat trä, 1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_3509a_8d86f8baaaca5fa_lg.jpeg
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal, _3512a_8d86f8ac4848d3f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tazza, serpentinsten och marmor med förgyllda bronsbeslag,_3517a_8d86f8fc698b6cd_lg.jpeg
Tazza, serpentinsten och marmor med förgyllda bronsbeslag,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Eriksson, Erkki, egen verkstad, lockask, tenn, _3580a_8d87053afeeb1d7_lg.jpeg
Eriksson, Erkki, egen verkstad, lockask, tenn,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK