Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,_4085a_8d87f4738bd3ef9_lg.jpeg
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307, _4115a_8d880115e8eb455_lg.jpeg
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_4122a_8d880b2129d45e4_lg.jpeg
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, utomhuslampa, koppar, modell PH 4,5/3,_4153a_8d880dde758e0f1_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, utomhuslampa, koppar, modell PH 4,5/3,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _4197a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Royal-pendel, _4198a_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Royal-pendel,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt, modell PH5, dia 50 cm_4239a_8d884be73fe8e55_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt, modell PH5, dia 50 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods, _4247a_8d884c3854b9e0d_lg.jpeg
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,_4253a_8d884c3c779d19a_lg.jpeg
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,_4271a_8d8863932b3e2fc_lg.jpeg
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar, _4282a_8d8863b80c7b487_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_4284a_8d886565e480ac7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, vägglampett, mässing med bakelitfäste, _4292a_8d88658465ff9f0_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, vägglampett, mässing med bakelitfäste,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall, _4326a_8d887daf99b80d0_lg.jpeg
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,_4350a_8d887eb35eb9eaf_lg.jpeg
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordslampa, aluminium på stålstativ, Trombone,_4353a_8d887ee34bb570d_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordslampa, aluminium på stålstativ, Trombone,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods, _4357a_8d887eec50342e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, så kallad saxlampa, design 1952, _4358a_8d887eedb2230d9_lg.jpeg
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, så kallad saxlampa, design 1952,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, golvlampa, smide, 1910-20-tal, _4372a_8d88a2dc459820c_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, smide, 1910-20-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, mässing, _4383a_8d88a3442dd0882_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage, modellnummer RD1477, _4387a_8d88a3ae57dbd5c_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,_4415a_8d88fac261e8941_lg.jpeg
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Milanda, Havlova för Vest Leuchten, taklampa, vit plast 'Rythmic', _4446a_8d88b12890dde85_lg.jpeg
Milanda, Havlova för Vest Leuchten, taklampa, vit plast 'Rythmic',
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, vitlackerad metall, "Picasso"_4465a_8d88bce4b20cc39_lg.jpeg
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, vitlackerad metall, "Picasso"
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods, _4469a_8d88bd73cae573a_lg.jpeg
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början, _4482a_8d88bd77c930261_lg.jpeg
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam, _4483a_8d88bd7899330f5_lg.jpeg
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397, _4492a_8d88c8ce3527867_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa, _4494a_8d88c8d19693f34_lg.jpeg
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa, _4495a_8d88c8d2bbf189c_lg.jpeg
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,_4499a_8d88c9e52b81f8c_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar, _4501a_8d88c9f4fa49ecb_lg.jpeg
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer, _4502a_8d88c9f7bc957a4_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,_4511a_8d88ca41c688cdb_lg.jpeg
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,_4534a_8d88d5bc03e21ce_lg.jpeg
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475, _4535a_8d88d5bd13e27b9_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,_4544a_8d88facfd6931de_lg.jpeg
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,_4546a_8d88facdc883483_lg.jpeg
Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Cottex, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa, _4547a_8d88fade3da54f8_lg.jpeg
Okänd designer för Cottex, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater, _4548a_8d88fadd0eeec59_lg.jpeg
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, _4552a_8d88f94a4d5f985_lg.jpeg
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Plafondlampa, metall med prismor,_4553a_8d88faacebc98d2_lg.jpeg
Plafondlampa, metall med prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _4576a_8d88fcb22eebf56_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, _4581a_8d88fcd5f4d652e_lg.jpeg
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,_4615a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe, _4618a_8d88fcf86ac3f19_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348_4630a_8d88fd2274250de_lg.jpeg
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal, _4639a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK