- Orientalica, AfricanaRensa filter
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål, porslin, Yongzheng-stil, Kina, Qing eller republik,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Krus, lergods, Kina, neolitikum, cirka 2000 f Kristus,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Karott med lock, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1736-1820),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av växter, drakar mm mot gul fond,
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Anmodersfigur, skuret trä och glaspärlor, så kallad "Nommo", Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK