Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal, _4104a_lg.jpeg
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,_4105a_8d88010fcf923b6_lg.jpeg
Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _4106a_8d880110b6ccc32_lg.jpeg
Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal, _4123a_8d880b5a5a3d07e_lg.jpeg
Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
2 delar porslin, Kina, 17-1800-tal, ljusstake, europeisk silverform samt kanna,_4225a_8d8826ec7dc9193_lg.jpeg
2 delar porslin, Kina, 17-1800-tal, ljusstake, europeisk silverform samt kanna,
Slutpris3 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,_4253a_8d884c3c779d19a_lg.jpeg
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, _4294a_8d8865870e1c392_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, _4301a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,_4303a_lg.jpeg
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft, _4311a_lg.jpeg
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _4321a_8d8872416203bce_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål, porslin, Yongzheng-stil, Kina, Qing eller republik, _4325a_8d887dae378b80d_lg.jpeg
Skål, porslin, Yongzheng-stil, Kina, Qing eller republik,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Krus, lergods, Kina, neolitikum, cirka 2000 f Kristus, _4354a_8d887edcbf979d8_lg.jpeg
Krus, lergods, Kina, neolitikum, cirka 2000 f Kristus,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Karott med lock, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),_4375a_8d88a2d57434b6f_lg.jpeg
Karott med lock, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger,_4401a_8d88a4c98128e97_lg.jpeg
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1736-1820), _4407a_8d88a4ceff79258_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1736-1820),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av växter, drakar mm mot gul fond,_4412a_8d88af976b9b2b6_lg.jpeg
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av växter, drakar mm mot gul fond,
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,_4439a_8d88b121ade21d6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kamferkista med mässingsbeslag, skuret kamferträ, Kina, 1900-tal, _4464a_8d88bcdea893cbd_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Anmodersfigur, skuret trä och glaspärlor, så kallad "Nommo", Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _4486a_8d88c7d51ef7036_lg.jpeg
Anmodersfigur, skuret trä och glaspärlor, så kallad "Nommo", Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt, _4487a_8d88c7d6383741c_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä och metall, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, så kallad Chimpansmask, _4488a_8d88c7d77f8218a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, _4489a_8d88c7d8894f2fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Japan, Edo, _4635a_lg.jpeg
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,_4646a_8d8907a7875c664_lg.jpeg
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer_4770a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal, _4776a_lg.jpeg
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, kolossalformat, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, _4777a_lg.jpeg
Skulptur, kolossalformat, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,
SlutprisInga bud
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal, _4839a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK