Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,
1
Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja,
5
Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,
44
Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,
45
Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,
46
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,
47
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,
48
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Lindman, Axel, olja, skärgårdsvy med fiskebodar,
49
Lindman, Axel, olja, skärgårdsvy med fiskebodar,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Brunoe, Sören, olja, segelfartyg till havs,
50
Brunoe, Sören, olja, segelfartyg till havs,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, Den svarta lastångaren, Halmstad Hamn,
51
Agnell, Olle, olja, Den svarta lastångaren, Halmstad Hamn,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bauer, Ella, olja, mansporträtt, kopia efter Rembrandt,
59
Bauer, Ella, olja, mansporträtt, kopia efter Rembrandt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
67
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Bennedsen, Jens Christian, olja, småländsk skogsväg,
72
Bennedsen, Jens Christian, olja, småländsk skogsväg,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färglito, Gustav Vasa, signerad och numrerad 25/99,
73
Lindström, Bengt, färglito, Gustav Vasa, signerad och numrerad 25/99,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färglito, Gustaf Fröding, signerad och numrerad 25/99,
74
Lindström, Bengt, färglito, Gustaf Fröding, signerad och numrerad 25/99,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leonette, Dan, olja, höna,
75
Leonette, Dan, olja, höna,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Arne, olja, räv i landskap,
76
Andersson, Arne, olja, räv i landskap,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
86
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
87
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",
89
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krogh, Christian, tillskriven, blyertsteckning, regnig gatuscen, pappersstorlek 14 x 21 cm,
101
Krogh, Christian, tillskriven, blyertsteckning, regnig gatuscen, pappersstorlek 14 x 21 cm,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Vorsterman, Lucas Emil, kopparstick, portätt av Jeronimo de Bran 1645,
102
Vorsterman, Lucas Emil, kopparstick, portätt av Jeronimo de Bran 1645,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,
103
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
111
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
119
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
120
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
121
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
122
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
123
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
133
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
136
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
137
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
148
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
154
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
166
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740,
180
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hess, Albert, olja, kustparti med segelfartyg,
181
Hess, Albert, olja, kustparti med segelfartyg,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas,
189
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
222
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
223
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
224
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
225
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
226
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100,
231
Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Normann, Knut, olja, Visby ringmur,
232
Normann, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Robson, Michael, etsningar, 6 st + 1, skulpturer från Beverly Minster,
235
Robson, Michael, etsningar, 6 st + 1, skulpturer från Beverly Minster,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, akryl, "Loppet", signerad,
278
Strid, Hardy, akryl, "Loppet", signerad,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Köks, Endel, gouache, interiör, signerad,
279
Köks, Endel, gouache, interiör, signerad,
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.