Laddar...
Novemberauktion
Visning:
Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,_4081a_8d87f47246c02df_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4081-itemimages/4081a_8d87f47246c02df_med.jpeg)
1
Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja, _4088a_8d87f47d5fca26b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4088-itemimages/4088a_8d87f47d5fca26b_med.jpeg)
5
Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,_4127a_8d880bac6aaef61_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4127-itemimages/4127a_8d880bac6aaef61_med.jpeg)
44
Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
![Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,_4128a_8d880bab877bc08_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4128-itemimages/4128a_8d880bab877bc08_med.jpeg)
45
Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,_4129a_8d880ba92a16adb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4129-itemimages/4129a_8d880ba92a16adb_med.jpeg)
46
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,_4130a_8d880bff4796243_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4130-itemimages/4130a_8d880bff4796243_med.jpeg)
47
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
![Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,_4131a_8d880bfe4ff16ee_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4131-itemimages/4131a_8d880bfe4ff16ee_med.jpeg)
48
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![Lindman, Axel, olja, skärgårdsvy med fiskebodar, _4132a_8d880bfd7f9b8d9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4132-itemimages/4132a_8d880bfd7f9b8d9_med.jpeg)
49
Lindman, Axel, olja, skärgårdsvy med fiskebodar,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Brunoe, Sören, olja, segelfartyg till havs, _4133a_8d880c0aa1d76c9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4133-itemimages/4133a_8d880c0aa1d76c9_med.jpeg)
50
Brunoe, Sören, olja, segelfartyg till havs,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Agnell, Olle, olja, Den svarta lastångaren, Halmstad Hamn, _4134b_8d880c8abcc374c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4134-itemimages/4134b_8d880c8abcc374c_med.jpeg)
51
Agnell, Olle, olja, Den svarta lastångaren, Halmstad Hamn,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Bauer, Ella, olja, mansporträtt, kopia efter Rembrandt,_4142a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4142-itemimages/4142a_med.jpeg)
59
Bauer, Ella, olja, mansporträtt, kopia efter Rembrandt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,_4150a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4150-itemimages/4150a_med.jpeg)
67
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Bennedsen, Jens Christian, olja, småländsk skogsväg,_4157a_8d8816eecd33c40_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4157-itemimages/4157a_8d8816eecd33c40_med.jpeg)
72
Bennedsen, Jens Christian, olja, småländsk skogsväg,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Lindström, Bengt, färglito, Gustav Vasa, signerad och numrerad 25/99,_4158a_8d8818152b226f8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4158-itemimages/4158a_8d8818152b226f8_med.jpeg)
73
Lindström, Bengt, färglito, Gustav Vasa, signerad och numrerad 25/99,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Lindström, Bengt, färglito, Gustaf Fröding, signerad och numrerad 25/99, _4159a_8d88181467095c3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4159-itemimages/4159a_8d88181467095c3_med.jpeg)
74
Lindström, Bengt, färglito, Gustaf Fröding, signerad och numrerad 25/99,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Leonette, Dan, olja, höna, _4160a_8d881813563f90f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4160-itemimages/4160a_8d881813563f90f_med.jpeg)
75
Leonette, Dan, olja, höna,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Andersson, Arne, olja, räv i landskap, _4161a_8d881811e6ec7d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4161-itemimages/4161a_8d881811e6ec7d0_med.jpeg)
76
Andersson, Arne, olja, räv i landskap,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon, _4171a_8d8819b5b667059_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4171-itemimages/4171a_8d8819b5b667059_med.jpeg)
86
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält, _4172a_8d8819b3db8403b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4172-itemimages/4172a_8d8819b3db8403b_med.jpeg)
87
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",_4174a_8d8819b20c0d7f4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4174-itemimages/4174a_8d8819b20c0d7f4_med.jpeg)
89
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Krogh, Christian, tillskriven, blyertsteckning, regnig gatuscen, pappersstorlek 14 x 21 cm, _4184a_8d88258202be619_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4184-itemimages/4184a_8d88258202be619_med.jpeg)
101
Krogh, Christian, tillskriven, blyertsteckning, regnig gatuscen, pappersstorlek 14 x 21 cm,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Vorsterman, Lucas Emil, kopparstick, portätt av Jeronimo de Bran 1645,_4185a_8d88258340b97bd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4185-itemimages/4185a_8d88258340b97bd_med.jpeg)
102
Vorsterman, Lucas Emil, kopparstick, portätt av Jeronimo de Bran 1645,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,_4186a_8d8825809daf153_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4186-itemimages/4186a_8d8825809daf153_med.jpeg)
103
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,_4194a_8d8826a7708ccd0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4194-itemimages/4194a_8d8826a7708ccd0_med.jpeg)
111
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983, _4202a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4202-itemimages/4202a_med.jpeg)
119
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,_4203a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4203-itemimages/4203a_med.jpeg)
120
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,_4204a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4204-itemimages/4204a_med.jpeg)
121
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet, _4205a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4205-itemimages/4205a_med.jpeg)
122
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik, _4206a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4206-itemimages/4206a_med.jpeg)
123
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,_4216a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4216-itemimages/4216a_med.jpeg)
133
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,_4219a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4219-itemimages/4219a_med.jpeg)
136
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa, _4220a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4220-itemimages/4220a_med.jpeg)
137
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott, _4231a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4231-itemimages/4231a_med.jpeg)
148
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,_4237a_8d884be44104d90_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4237-itemimages/4237a_8d884be44104d90_med.jpeg)
154
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
![Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,_4249a_8d884c39a9afd58_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4249-itemimages/4249a_8d884c39a9afd58_med.jpeg)
166
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740,_4263a_8d886398efd778c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4263-itemimages/4263a_8d886398efd778c_med.jpeg)
180
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Hess, Albert, olja, kustparti med segelfartyg, _4264a_8d8863982c236b5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4264-itemimages/4264a_8d8863982c236b5_med.jpeg)
181
Hess, Albert, olja, kustparti med segelfartyg,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas, _4272a_8d8863920428603_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4272-itemimages/4272a_8d8863920428603_med.jpeg)
189
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _4305a_8d8865bd4b32078_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4305-itemimages/4305a_8d8865bd4b32078_med.jpeg)
222
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _4306a_8d8865be6e1e606_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4306-itemimages/4306a_8d8865be6e1e606_med.jpeg)
223
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _4307a_8d8865bf93c0ba4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4307-itemimages/4307a_8d8865bf93c0ba4_med.jpeg)
224
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _4308a_8d8865c0b7b851d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4308-itemimages/4308a_8d8865c0b7b851d_med.jpeg)
225
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _4309a_8d8865c1c3dbfef_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4309-itemimages/4309a_8d8865c1c3dbfef_med.jpeg)
226
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100, _4314a_8d887087f15d28e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4314-itemimages/4314a_8d887087f15d28e_med.jpeg)
231
Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Normann, Knut, olja, Visby ringmur, _4315a_8d887086990bc78_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4315-itemimages/4315a_8d887086990bc78_med.jpeg)
232
Normann, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Robson, Michael, etsningar, 6 st + 1, skulpturer från Beverly Minster, _4318a_8d88723c7c1fd22_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4318-itemimages/4318a_8d88723c7c1fd22_med.jpeg)
235
Robson, Michael, etsningar, 6 st + 1, skulpturer från Beverly Minster,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Strid, Hardy, akryl, "Loppet", signerad, _4361a_8d88a20b4ac6875_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4361-itemimages/4361a_8d88a20b4ac6875_med.jpeg)
278
Strid, Hardy, akryl, "Loppet", signerad,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Köks, Endel, gouache, interiör, signerad, _4362a_8d88a20cda06338_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4362-itemimages/4362a_8d88a20cda06338_med.jpeg)
279
Köks, Endel, gouache, interiör, signerad,
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.