Skänk, avlutad fur, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, _4143a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _4147a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,_4151a_lg.jpeg
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_4156a_8d8819ba27b865e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut_4155a_8d8819c2aaf1340_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva, _4154a_8d8819c4246ad4c_lg.jpeg
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, _4176a_8d8819af69295ed_lg.jpeg
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 2 hälft, intarsiadekor av putti mm, rödmelerad marmorskiva och bronsbeslag, _4177a_8d8819adbaaf5fd_lg.jpeg
Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 2 hälft, intarsiadekor av putti mm, rödmelerad marmorskiva och bronsbeslag,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,_4187a_8d88257eb69bad1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stolar, 1 par, bonat böjträ med rottingklädsel, Thonet, modell 6, sekelskiftet 1900,_4188a_8d88257c898338e_lg.jpeg
Stolar, 1 par, bonat böjträ med rottingklädsel, Thonet, modell 6, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,_4189a_8d88257b901600b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor, _4190a_8d88257a554ea58_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Armstol, järn och fjäderstål, Francois Carré, Paris, 1800-talets 2 hälft,_4191a_8d8825793ed5cf4_lg.jpeg
Armstol, järn och fjäderstål, Francois Carré, Paris, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp, _4195a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,_4200a_8d8826a959ec190_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,_4201a_8d8826aa6a4f881_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbeten, sekelskiftet 1800, ryggbricka i den så kallade "Svenska modellen",_4211a_8d8826ab955b991_lg.jpeg
Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbeten, sekelskiftet 1800, ryggbricka i den så kallade "Svenska modellen",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,_4217a_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,_4218a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960._4221a_8d8826ef9abd5a0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Armstolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä med rottingklädsel, nyklassicism/Swedish Grace, 1910-20-tal, _4224a_8d8826f6072f6b2_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä med rottingklädsel, nyklassicism/Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle,_4234a_8d884be55b79efc_lg.jpeg
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion, _4235a_8d884c35ed3d4a2_lg.jpeg
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion, _4236a_8d884c36a2b5e16_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _4238a_8d884be68e3b3a5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 3-sits, Eva,_4240a_8d884be850a0458_lg.jpeg
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 3-sits, Eva,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 2-sits, Eva, _4241a_8d884be9859749d_lg.jpeg
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 2-sits, Eva,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Fröseke, hallmöbel, 2 delar, fur, 1970-tal,_4259a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, stolar, 6 st, valnöt, "Pyramid",_4260a_8d88639c721dc1e_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, stolar, 6 st, valnöt, "Pyramid",
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för Interstil, pall, aluminium, "Martina", _4269a_8d886394b1a50b9_lg.jpeg
Okänd designer för Interstil, pall, aluminium, "Martina",
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina", _4270a_8d886393d134289_lg.jpeg
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, _4297a_8d88658ca1a8cc7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak, _4298a_8d8865bbe54b191_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd designer, möjligen Kai Kristiansen för Sax Stolefabrik, stolar, 4 st, bonad bok med svart konstläderklädsel, _4324a_8d887da02a9ba45_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Kai Kristiansen för Sax Stolefabrik, stolar, 4 st, bonad bok med svart konstläderklädsel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, stolar, 3 st, svarvat och svartlackerat trä med flätad pappersklädsel, _4327a_8d887e0adc07aca_lg.jpeg
Okänd dansk designer, stolar, 3 st, svarvat och svartlackerat trä med flätad pappersklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, armstol för barn (!), palisander, art-déco, 1920-tal, _4343a_8d887e7b035fdf4_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Klaffbord, så kallat Pembroke, valnöt med flera träslag, antagligen George IV, 1800-talets 1 hälft, _4345a_8d887e735068f7e_lg.jpeg
Klaffbord, så kallat Pembroke, valnöt med flera träslag, antagligen George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, fåtölj, bonad bok med brun, djuphäftad ylleklädsel, _4349a_8d887eb603ca81f_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, fåtölj, bonad bok med brun, djuphäftad ylleklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,_4371a_8d88a2e1b012682_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900, _4373a_8d88a2daa4b8e61_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, _4374a_8d88a2d679a04ed_lg.jpeg
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36, _4380a_8d88a342ed24c90_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36,
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S, _4381a_8d88a2f8ac8aed2_lg.jpeg
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,_4384a_8d88a3afe21edc6_lg.jpeg
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok, _4390a_8d88a40defe473a_lg.jpeg
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor, _4391a_8d88a40f2642f7b_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok, _4392a_8d88a410209c017_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, syvagn, palisander och bonat trä,_4410a_8d88b11ad610077_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK