Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,_4279a_8d8863b59f2ab3c_lg.jpeg
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,_4283a_8d8863b8c387167_lg.jpeg
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence, _4289a_8d88656c9ec5fad_lg.jpeg
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skål, gul glasmassa, _4290a_8d88658108f17d7_lg.jpeg
Okänd designer, skål, gul glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, vitt stengods, reliefdekor,_4291a_8d886583029f5d7_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, vitt stengods, reliefdekor,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 12 st, _4293a_8d886585cee01a8_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 12 st,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, _4294a_8d8865870e1c392_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm, _4300a_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, _4301a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Desiree med kruka,_4302a_lg.jpeg
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Desiree med kruka,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Pepita med sombrero,_4310a_lg.jpeg
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Pepita med sombrero,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft, _4311a_lg.jpeg
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Walther & Söhne, vas, gjutet, gråtonat glas, art-déco, 1920-30-tal,_4312a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas_4313a_lg.jpeg
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kakfat, mjukporslin, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _4319a_8d88723f5038897_lg.jpeg
Kakfat, mjukporslin, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vinprovarset, 5 delar, kristall, Royal Scot Crystal Arts and Crafts, specialedition för Harrods,_4320a_8d8872407a559f9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skål, porslin, Yongzheng-stil, Kina, Qing eller republik, _4325a_8d887dae378b80d_lg.jpeg
Skål, porslin, Yongzheng-stil, Kina, Qing eller republik,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,_4328a_8d887e0c1ee6571_lg.jpeg
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,_4329a_8d887e0cfd58ed6_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen,_4330a_8d887e0dd912853_lg.jpeg
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",_4331a_8d887e0f216bdf4_lg.jpeg
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, röd glasmassa på fotklack i klarglas, nätmönstrad underfångsdekor,_4332a_8d887e2bdf98be3_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, röd glasmassa på fotklack i klarglas, nätmönstrad underfångsdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gefle, blomsteruppsats med galler, celadonglaserat lergods, _4333a_8d887e2d15b19f7_lg.jpeg
Okänd designer för Gefle, blomsteruppsats med galler, celadonglaserat lergods,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare, _4334a_8d887e348a48d84_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Potpourrieurna, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, _4335a_8d887e368ad2fef_lg.jpeg
Potpourrieurna, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal, _4336a_8d887e32f00a48f_lg.jpeg
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Scheurich, 1960-tal, golvvaser 1 par, grönglaserat flintgods, Inka, _4338a_8d887e314114883_lg.jpeg
Okänd designer för Scheurich, 1960-tal, golvvaser 1 par, grönglaserat flintgods, Inka,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,_4341a_8d887e821f607b1_lg.jpeg
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, karaff med propp, glas, "Carneval" (Phantasy), _4346a_8d887ebba38effe_lg.jpeg
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, karaff med propp, glas, "Carneval" (Phantasy),
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Likörservis, 6 delar, optikblåst, opaliscerande glas med tennmontage, antagligen Tyskland, nyrenässans, 1800-talets slut, _4347a_8d887e8b5858fd9_lg.jpeg
Likörservis, 6 delar, optikblåst, opaliscerande glas med tennmontage, antagligen Tyskland, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer i Lauritz Hjorts stil, urnor, 1 par, svartbränd terrakotta, _4348a_8d887eb8c76b5ad_lg.jpeg
Okänd designer i Lauritz Hjorts stil, urnor, 1 par, svartbränd terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,_4350a_8d887eb35eb9eaf_lg.jpeg
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Krus, lergods, Kina, neolitikum, cirka 2000 f Kristus, _4354a_8d887edcbf979d8_lg.jpeg
Krus, lergods, Kina, neolitikum, cirka 2000 f Kristus,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter, _4356a_8d887ee579a249c_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods, _4357a_8d887eec50342e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Karott med lock, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),_4375a_8d88a2d57434b6f_lg.jpeg
Karott med lock, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage, modellnummer RD1477, _4387a_8d88a3ae57dbd5c_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),_4393a_8d88a412c2c9478_lg.jpeg
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Värmeglashållare, 6 st, glas, Ormonde Jayne, sekelskiftet 2000,_4394a_8d88a4140f94ce9_lg.jpeg
Värmeglashållare, 6 st, glas, Ormonde Jayne, sekelskiftet 2000,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Holmgren, Christer för Holmegaard, vas, glas, "Carnaby" design 1968, _4397a_8d88a489846653b_lg.jpeg
Holmgren, Christer för Holmegaard, vas, glas, "Carnaby" design 1968,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Holmgren, Christer för Holmegaard, vas, glas, "Carnaby" design 1968, _4398a_8d88a4888a481b0_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Holmgren, Christer för Holmegaard, vas, glas, "Carnaby" design 1968, _4399a_8d88a487946da22_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas med hänklar, glaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, _4400a_8d88a4c7b9face9_lg.jpeg
Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas med hänklar, glaserat flintgods, art-déco, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger,_4401a_8d88a4c98128e97_lg.jpeg
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, skål, glas, möjligen Böhmen, art-déco, 1920-tal, _4403a_8d88a4cb7a166d2_lg.jpeg
Okänd designer, skål, glas, möjligen Böhmen, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, 1900-talets mitt, anka, _4406a_8d88a4ce27b5bc6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1736-1820), _4407a_8d88a4ceff79258_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1736-1820),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av växter, drakar mm mot gul fond,_4412a_8d88af976b9b2b6_lg.jpeg
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av växter, drakar mm mot gul fond,
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK