Laddar...
Novemberauktion
Visning:
Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Vapen, mynt, medaljerRensa filter
![Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,_4110a_8d880114155159b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4110-itemimages/4110a_8d880114155159b_med.jpeg)
27
Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft, _4118a_8d88013c1fe6c1c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4118-itemimages/4118a_8d88013c1fe6c1c_med.jpeg)
35
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld, _4140a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4140-itemimages/4140a_med.jpeg)
57
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Slaglåsrevolver, mässing med almstock, så kallad Länsmanspistol, _4149a_8d880da5cdf1e98_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4149-itemimages/4149a_8d880da5cdf1e98_med.jpeg)
66
Slaglåsrevolver, mässing med almstock, så kallad Länsmanspistol,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Barngevär (!), slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, _4243a_8d884bf4b97a151_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4243-itemimages/4243a_8d884bf4b97a151_med.jpeg)
160
Barngevär (!), slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Sedel, 10 Yuan, Manchukuo (Manchuriet) 1932,_4262a_8d886399b4fd77c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4262-itemimages/4262a_8d886399b4fd77c_med.jpeg)
179
Sedel, 10 Yuan, Manchukuo (Manchuriet) 1932,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,_4303a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4303-itemimages/4303a_med.jpeg)
220
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok, _4317a_8d88723ab567d12_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4317-itemimages/4317a_8d88723ab567d12_med.jpeg)
234
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC, _4322a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4322-itemimages/4322a_med.jpeg)
239
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Nordstjärneorden, _4379a_8d88a341874e711_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4379-itemimages/4379a_8d88a341874e711_med.jpeg)
296
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Nordstjärneorden,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan _4396a_8d88a48a9d6e922_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4396-itemimages/4396a_8d88a48a9d6e922_med.jpeg)
313
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål, _4404a_8d88a4cc7654305_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4404-itemimages/4404a_8d88a4cc7654305_med.jpeg)
321
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Mynt/medaljkassett, plast, _4429a_8d88bafc6a21053_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4429-itemimages/4429a_8d88bafc6a21053_med.jpeg)
346
Mynt/medaljkassett, plast,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm_4481a_8d88bd7639490b8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4481-itemimages/4481a_8d88bd7639490b8_med.jpeg)
398
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal, _4484a_8d88c7d1967cf49_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4484-itemimages/4484a_8d88c7d1967cf49_med.jpeg)
401
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt, _4487a_8d88c7d6383741c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4487-itemimages/4487a_8d88c7d6383741c_med.jpeg)
404
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld, _4523a_8d88d555508b414_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4523-itemimages/4523a_8d88d555508b414_med.jpeg)
440
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater, _4548a_8d88fadd0eeec59_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4548-itemimages/4548a_8d88fadd0eeec59_med.jpeg)
465
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Kompass i låda, Ejnar Weilbach & Co, Köpenhamn, _4590a_8d88fcf27893238_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4590-itemimages/4590a_8d88fcf27893238_med.jpeg)
507
Kompass i låda, Ejnar Weilbach & Co, Köpenhamn,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Bäringskompass i låda, Zenith, 1900-talets mitt, _4591a_8d88fd1c68fce34_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4591-itemimages/4591a_8d88fd1c68fce34_med.jpeg)
508
Bäringskompass i låda, Zenith, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden_4624a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4624-itemimages/4624a_med.jpeg)
541
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776_4666a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4666-itemimages/4666a_med.jpeg)
583
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,_4667a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4667-itemimages/4667a_med.jpeg)
584
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782, _4668a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4668-itemimages/4668a_med.jpeg)
585
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _4673a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4673-itemimages/4673a_med.jpeg)
590
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Sedel, 32 Riksdaler Banco, Sveriges Rikes Ständers Bank 1850,_4726a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4726-itemimages/4726a_med.jpeg)
637
Sedel, 32 Riksdaler Banco, Sveriges Rikes Ständers Bank 1850,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1868,_4727a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4727-itemimages/4727a_med.jpeg)
638
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1868,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1870,_4728a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4728-itemimages/4728a_med.jpeg)
639
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1870,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Riksbank 1872,_4729a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4729-itemimages/4729a_med.jpeg)
640
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Riksbank 1872,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Sedel, 1 Krona, Sveriges Riksbank 1875,_4730a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4730-itemimages/4730a_med.jpeg)
641
Sedel, 1 Krona, Sveriges Riksbank 1875,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753_4731a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4731-itemimages/4731a_med.jpeg)
642
Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,_4732a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4732-itemimages/4732a_med.jpeg)
643
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer_4770a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4770-itemimages/4770a_med.jpeg)
685
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett, _4774a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4774-itemimages/4774a_med.jpeg)
689
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _4775a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4775-itemimages/4775a_med.jpeg)
690
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,_4845a_8d8921af903ed00_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4845-itemimages/4845a_8d8921af903ed00_med.jpeg)
760
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_4878a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4878-itemimages/4878a_med.jpeg)
793
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,_4879a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4879-itemimages/4879a_med.jpeg)
794
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Parti uniformsknappar mm,_4897a_8d892b5daffbd3f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4897-itemimages/4897a_8d892b5daffbd3f_med.jpeg)
812
Parti uniformsknappar mm,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,_4916a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4916-itemimages/4916a_med.jpeg)
832
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.