Applicquer til 2 ljus, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt, _4087a_8d87f47c300fa55_lg.jpeg
Applicquer til 2 ljus, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Altar/vaxljusstakar, 1 par, tenn, möjligen Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, _4120a_8d880aef292cd48_lg.jpeg
Altar/vaxljusstakar, 1 par, tenn, möjligen Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_4122a_8d880b2129d45e4_lg.jpeg
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal, _4144a_8d880cf2f8aed76_lg.jpeg
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal, _4145a_8d880cf1290fd8b_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,_4148a_lg.jpeg
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, väggplatta med intarsiadekor,_4152a_8d880da4641306d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, utomhuslampa, koppar, modell PH 4,5/3,_4153a_8d880dde758e0f1_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, utomhuslampa, koppar, modell PH 4,5/3,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_4156a_8d8819ba27b865e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ahlberg, Olof för Schreuder & Olsson, fat, tenn, jugendstil,_4162a_8d8818112ecce75_lg.jpeg
Ahlberg, Olof för Schreuder & Olsson, fat, tenn, jugendstil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulptur/brevpress, glas, Spiral, _4167a_8d88180c4e61e5e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lockstop, tenn med tennmontage, Tyskland, Louis XVI, 1800-talets början, slipad dekor av duva vid kärleksaltare, växtrankor samt text "Liebe wohl mein Hertz",_4169a_8d88193dced386b_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Polaroidkamera, modell 800 "The (800",  tillverkad 1957–1962,_4170a_8d88193b887c7d6_lg.jpeg
Polaroidkamera, modell 800 "The (800", tillverkad 1957–1962,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vaxstapelställ, smide, 1700-tal, _4173a_8d88193aa1e9801_lg.jpeg
Vaxstapelställ, smide, 1700-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Litofaniskärmhållare till 2 ljus, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,_4175a_8d881939b69bee6_lg.jpeg
Litofaniskärmhållare till 2 ljus, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva, _4154a_8d8819c4246ad4c_lg.jpeg
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,_4181a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,_4187a_8d88257eb69bad1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,_4189a_8d88257b901600b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Backgammonspel med brickor, valnöt, sekelskiftet 1900,_4192a_8d882577e41fe06_lg.jpeg
Backgammonspel med brickor, valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _4193a_8d88257679bc2ac_lg.jpeg
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,_4196a_lg.jpeg
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Robot, plast, Mister Brain, The Tru-Smoke Robot,_4199a_lg.jpeg
Robot, plast, Mister Brain, The Tru-Smoke Robot,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Tallrik, tenn, stämplad Jonas Sjöberg Varberg 1756, _4207a_lg.jpeg
Tallrik, tenn, stämplad Jonas Sjöberg Varberg 1756,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,_4212a_8d8826ad53aabf9_lg.jpeg
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, skuren valnöt, jugend, sekelskiftet 1900,_4213a_8d8826ae54820b1_lg.jpeg
Väggur, skuren valnöt, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,_4214a_8d8826af7fe1bd5_lg.jpeg
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Krucifix, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900,_4215a_8d8826b18fbcccd_lg.jpeg
Krucifix, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960, _4223a_8d8826ed4ddd86d_lg.jpeg
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Skulpturer, 1 par, bemålad gips, sekelskiftet 1900, sudanesiska vattenbärare, _4226a_8d8826ebca1823a_lg.jpeg
Skulpturer, 1 par, bemålad gips, sekelskiftet 1900, sudanesiska vattenbärare,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre skrivskiva i grönt läder, _4227a_8d8826eb14e1266_lg.jpeg
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre skrivskiva i grönt läder,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Serveringsbricka, valnöt med intarsia och mässingshandtag, 1900-talets 1 hälft, _4228a_8d8826f4fc373a6_lg.jpeg
Serveringsbricka, valnöt med intarsia och mässingshandtag, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsur, marmor med förgyllda mässingelement, Frankrike, sekelskiftet 1900,_4232a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Kjærsgaard, Aksel, tillskriven, väggspegel, teak, 1950-60-tal,_4242a_8d884ca29d77a98_lg.jpeg
Kjærsgaard, Aksel, tillskriven, väggspegel, teak, 1950-60-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 99, _4245a_8d884bf69972fe2_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 99,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsur, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, _4248a_8d884c39000d246_lg.jpeg
Bordsur, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aladåb/kakform, koppar, 1800-talets 1 hälft eller mitt,_4250a_8d884c3a8bb8ce9_lg.jpeg
Aladåb/kakform, koppar, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft, _4251a_8d884c3b0fc4e08_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt, _4252a_8d884c3bb915d04_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, nysilver, segelfartyg, orientaliskt arbete, _4256a_8d884c3da422d7b_lg.jpeg
Skulptur, nysilver, segelfartyg, orientaliskt arbete,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Arström, Folke för GAB, cocktailglas, 6 st, nysilver och bakelit, _4261a_8d88639b0b9aa8d_lg.jpeg
Arström, Folke för GAB, cocktailglas, 6 st, nysilver och bakelit,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vinkanna, pressglas med metallmontage, 1900-talets 1 hälft, _4267a_8d8863963df5e7a_lg.jpeg
Vinkanna, pressglas med metallmontage, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, jardinière, majolika, jugend, sekelskiftet 1900, _4274a_8d88638ff580dc3_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, jardinière, majolika, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kallskålskål, tenn, rund bukig på fot med 2 uppsvängda hänklar, _4280a_8d8863b685f08d8_lg.jpeg
Kallskålskål, tenn, rund bukig på fot med 2 uppsvängda hänklar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar, _4281a_8d8863b74cc369a_lg.jpeg
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_4284a_8d886565e480ac7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900, _4285a_8d886567859827e_lg.jpeg
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggkonsol, bronserad konstmassa, rokokostil, 1900-talets mitt,_4287a_8d88656a52584e8_lg.jpeg
Väggkonsol, bronserad konstmassa, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK