Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, _4288a_8d88656b7d82106_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pipa, skuren valtand, sjömansarbete, så kallad Scrimshaw, England, 1800-talets 2 hälft, _4316a_8d887238b4ccbe7_lg.jpeg
Pipa, skuren valtand, sjömansarbete, så kallad Scrimshaw, England, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok, _4317a_8d88723ab567d12_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _4321a_8d8872416203bce_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_4323a_lg.jpeg
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,_4337a_8d887e2fd4b3522_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _4339a_8d887e86d82fb70_lg.jpeg
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer, skålfat, svart serpentinsten, art-déco, 1920-tal, _4340a_8d887e82f97b4fe_lg.jpeg
Okänd designer, skålfat, svart serpentinsten, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast, _4342a_8d887e7e71d2e49_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, armstol för barn (!), palisander, art-déco, 1920-tal, _4343a_8d887e7b035fdf4_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggspegel, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _4344a_8d887e783dd7894_lg.jpeg
Väggspegel, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Likörservis, 6 delar, optikblåst, opaliscerande glas med tennmontage, antagligen Tyskland, nyrenässans, 1800-talets slut, _4347a_8d887e8b5858fd9_lg.jpeg
Likörservis, 6 delar, optikblåst, opaliscerande glas med tennmontage, antagligen Tyskland, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Leksak, litograferad plåt, Josef Neuhierl, 1900-talets mitt, JNF Condor, medföljer taxi Ichimura, 1960-tal, _4351a_8d887eaf729db2c_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, Josef Neuhierl, 1900-talets mitt, JNF Condor, medföljer taxi Ichimura, 1960-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Champagne/vinkylare, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, _4352a_8d887ebc6f5c3e2_lg.jpeg
Champagne/vinkylare, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Axelremsväska, ljusblått, präglat läder, Valentino Les Sacs, _4355a_8d887ed9bc92ef4_lg.jpeg
Axelremsväska, ljusblått, präglat läder, Valentino Les Sacs,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Herrsavonett, förgylld metall, Columbus Watch Co, Columbus Ohio  serienummer 281844, 1890-tal, boett från Joseph Fahys & Co, serienummer795272._4359a_8d88a2085ba156c_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lego, Black Falcon's Knight's Castle, modellnummer 6073, ursprungsår 1984,_4363a_8d88a20f4d74b76_lg.jpeg
Lego, Black Falcon's Knight's Castle, modellnummer 6073, ursprungsår 1984,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Glas Mäster i Markaryd, väggspegel, ek, 1960-tal,_4369a_8d88a2bc7b1c96a_lg.jpeg
Okänd designer för Glas Mäster i Markaryd, väggspegel, ek, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,_4370a_8d88a2bd90ac9e9_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för GAB, bricka, tenn, slät med graverad dekor av stiliserade växtrankor, _4376a_8d88a2cf65efba0_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, bricka, tenn, slät med graverad dekor av stiliserade växtrankor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt, _4385a_8d88a3b93376904_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Vinkaraffer, 1 par, kristall med nysilvermontage, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _4388a_8d88a3ab998008d_lg.jpeg
Vinkaraffer, 1 par, kristall med nysilvermontage, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Stort parti bikinis (!), cirka 100 st (!),_4395a_8d88a48bee3dcc2_lg.jpeg
Stort parti bikinis (!), cirka 100 st (!),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Reseikon, brons, Ryssland, sekelskiftet 1900, Gudsmodern, _4405a_8d88a4cd58f6564_lg.jpeg
Reseikon, brons, Ryssland, sekelskiftet 1900, Gudsmodern,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, _4408a_8d88a4cfea535df_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vägg/telefonhylla, teak, svart plast och inplastad metall, Stringliknande modell, 1950-60-tal,_4420a_8d88af9f6f3caf2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Telefoner, 2 st, Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _4421a_8d88afa1f1d399a_lg.jpeg
Telefoner, 2 st, Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Astronomiskt armbandsur, förgyllt stål, Citizen Astrofantasy Cosmo Sign,_4438a_8d88b0cfa501161_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ekman, Birger för Glössner & Co, dubbeldörr, teak med glassektion, etsad dekor av fåglar, växtlighet mm, _4441a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Axelremsväska, svart läder med fögyllda mässingsdetaljer, Courrèges Paris,_4447a_8d88b12a023d36c_lg.jpeg
Axelremsväska, svart läder med fögyllda mässingsdetaljer, Courrèges Paris,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kamferkista med mässingsbeslag, skuret kamferträ, Kina, 1900-tal, _4464a_8d88bcdea893cbd_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sjömanskista, teak, England, 1800-talets slut, lock med ägarmärkning,_4466a_8d88bd702d13d63_lg.jpeg
Sjömanskista, teak, England, 1800-talets slut, lock med ägarmärkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kolbehållare, bemålat trä (!), 1800-tal, _4467a_8d88bd713126792_lg.jpeg
Kolbehållare, bemålat trä (!), 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal, _4484a_8d88c7d1967cf49_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda, _4485a_8d88c7d2f7569ef_lg.jpeg
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä och metall, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, så kallad Chimpansmask, _4488a_8d88c7d77f8218a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för HP-sås (!), sterlingsilver, _4490a_8d88c8cb22679f1_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för Heinz Tomatketchup (!), sterlingsilver, _4491a_8d88c8cc74bf62c_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sparbössa, läderklädd metall, Morslands Folkebank nr 101,_4493a_8d88c8cffac5098_lg.jpeg
Sparbössa, läderklädd metall, Morslands Folkebank nr 101,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsur, förgylld metall, Louis XIV-stil, Frankrike, 1800-talets slut, infattad glasplatta med polykrom dekor av  romanticerande par, _4500a_8d88c9e71a9ee76_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, _4503a_8d88c9fcd34f121_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början, _4519a_8d88d54fb4afe29_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gryta, koppar, sekelskiftet 1900,_4520a_8d88d551340223f_lg.jpeg
Gryta, koppar, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vattentunna, koppar, sekelskiftet 1900,_4522a_8d88d55409ba619_lg.jpeg
Vattentunna, koppar, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide._4526a_8d88d55b3a24390_lg.jpeg
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide.
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt trä, facettslipat glas, _4527a_8d88d55ca51d516_lg.jpeg
Väggspegel, förgyllt trä, facettslipat glas,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,_4534a_8d88d5bc03e21ce_lg.jpeg
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475, _4535a_8d88d5bd13e27b9_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK