Klint, Esben för Le Klint/Fyens Glasvaerk, bordslampor, 1 par, vitopak glasmassa med mässingsmontage, modell Le Klint 311,_5689a_8d8b894c3e93c13_lg.jpeg
Klint, Esben för Le Klint/Fyens Glasvaerk, bordslampor, 1 par, vitopak glasmassa med mässingsmontage, modell Le Klint 311,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, möjligen Bernard Bloch & Co, Eichwald, 1910-20-tal, _5728a_8d8bbb44e5c071c_lg.jpeg
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, möjligen Bernard Bloch & Co, Eichwald, 1910-20-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Arbetsbelysning, svartlackerad metall och krom, industridesign, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_5754a_8d8bbcba55540cd_lg.jpeg
Arbetsbelysning, svartlackerad metall och krom, industridesign, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora", _5774a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _5775a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo", _5792a_lg.jpeg
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo",
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo", _5793a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Påskkärringen", 1950-tal,_5806a_8d8bc7859d8cf79_lg.jpeg
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Påskkärringen", 1950-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_5810a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, _5815a_8d8bc8bf95bd087_lg.jpeg
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft, _5841a_lg.jpeg
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas, _5848a_lg.jpeg
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur, _5858a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _5866a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Golvlampor, 1 par, lackerad metall och mässing, Falkenbergs Belysning, modell 7045,_5874a_8d8bdff3d4f28f5_lg.jpeg
Golvlampor, 1 par, lackerad metall och mässing, Falkenbergs Belysning, modell 7045,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa, mässing, empirestil, 1900-talets mitt,_5875a_8d8bdff4ec26d86_lg.jpeg
Golvlampa, mässing, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,_5876a_8d8bdff5fc83c51_lg.jpeg
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,_5894a_lg.jpeg
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm, _5992a_lg.jpeg
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _5997a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _5998a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 800 SEK
Dell, Christian för Kaiser, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, Kaiser Idell, design 1931,_6003a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Dell, Christian för Kaiser, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, Kaiser Idell, _6004a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_6005a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _6009a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_6032a_8d8c2238d2560d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,_6043a_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar, _6048a_lg.jpeg
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer, _6050a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_6061a_8d8c2af736be321_lg.jpeg
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,_6062a_8d8c2af8173ff67_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom, _6070a_lg.jpeg
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _6074a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall, _6092a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods, _6099a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Panton, Verner för Louis Poulsen, golvlampa, metall och plast, Pantella, _6121a_8d8c2feb5725bf5_lg.jpeg
Panton, Verner för Louis Poulsen, golvlampa, metall och plast, Pantella,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, vitlackerad metall och krom,  'Bumling', _6123a_8d8c2ea0937b952_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, vitlackerad metall och krom, 'Bumling',
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin med (senare) förgyllt metallmontage, Royal Copenhagen, 1900-tal, _6167a_8d8c2ff7fe7f7a7_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, porslin med (senare) förgyllt metallmontage, Royal Copenhagen, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal, _6186a_lg.jpeg
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Taklampa, brons, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, 15 ljusarmar,_6205a_8d8c38d1526b3a5_lg.jpeg
Taklampa, brons, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, 15 ljusarmar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods, _6307a_lg.jpeg
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin med bronsmontage, Frankrike, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor mot fond i bleu royale,_6339a_8d8c3c0eb29f9b2_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, bordslampa, glas med mässingsmontage, _6342a_8d8c3c5615768b6_lg.jpeg
Okänd designer, 1940-50-tal, bordslampa, glas med mässingsmontage,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,_6352a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe, _6353a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento, _6363a_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _6364a_lg.jpeg
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, _6366a_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK