Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _5693a_8d8b8a1c2cf4f18_lg.jpeg
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal, _5692a_8d8b888747a0f03_lg.jpeg
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skrin, lackarbete, Kina, 1800-tal, dekor av landskap mm i guld mot svart fond, mässingsbeslag,_5700a_8d8bacfdf17f99a_lg.jpeg
Skrin, lackarbete, Kina, 1800-tal, dekor av landskap mm i guld mot svart fond, mässingsbeslag,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, kvadratisk form med Fo-hundsmaskaroner,_5750a_8d8bbca0612626e_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, kvadratisk form med Fo-hundsmaskaroner,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal, _5753a_8d8bbcb93b39c2f_lg.jpeg
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krut(?)flaska, brons, Indo-persisk, 18-1900-tal, _5691a_8d8b88818484eee_lg.jpeg
Krut(?)flaska, brons, Indo-persisk, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulpturer, 2 st, patinerad och förgylld brons, Suvannamacha samt Apsara, _5680a_8d8b88e8d36006e_lg.jpeg
Skulpturer, 2 st, patinerad och förgylld brons, Suvannamacha samt Apsara,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Buddha, delvis förgylld brons, Thailand, 1900-talets 1 hälft, _5679a_8d8b88e361b82b1_lg.jpeg
Buddha, delvis förgylld brons, Thailand, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gouacher på papper, 4 st, Kina, 18-1900-tal, heliga män, _5678a_8d8b88e1bc209b3_lg.jpeg
Gouacher på papper, 4 st, Kina, 18-1900-tal, heliga män,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra, _5860a_lg.jpeg
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks, _5861a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _5867a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk, _5868a_lg.jpeg
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _5871a_lg.jpeg
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris, _5881a_lg.jpeg
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bälteshake, skuren jade, antagligen Daoguang, Kina, 1800-talets 1 hälft, dekor av frake med drakboarn (qilong), _5915a_8d8bfacdee855b2_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av kvinna och barn i famille-rose-färger, _5931a_8d8bfc34dd7d33d_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av personer i famille-rose-färger, _5932a_8d8bfc33a56cf7a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Bladvändare/brevsprättare, brons, Japan Meiji, 1800-talets slut, _5934a_8d8c13d581f6304_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_5935a_8d8c13da17c5d98_lg.jpeg
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_5936a_8d8c13db0ed7002_lg.jpeg
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _5939a_8d8c13df7fc604e_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _5940a_8d8c144e3042682_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,_5941a_8d8c144d398671c_lg.jpeg
Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer_5946a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,_5967a_8d8c16424e26ba7_lg.jpeg
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, _5986a_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk, _5988a_lg.jpeg
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal, _5990a_lg.jpeg
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, _5996a_lg.jpeg
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _6006a_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900, _6010a_lg.jpeg
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal, _6035a_8d8c2269eb79954_lg.jpeg
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô, _6052a_8d8c2289c2e7c58_lg.jpeg
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_6055a_8d8c22bbcdba0d0_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal, _6164a_8d8c2f8a8f4baea_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal, _6225a_lg.jpeg
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_6248a_8d8c39ff3cb2853_lg.jpeg
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Sköld, bemålat trä och läder, _6292a_8d8c3b4cdf5e87e_lg.jpeg
Sköld, bemålat trä och läder,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _6299a_lg.jpeg
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,_6309a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_6327a_8d8c3c0bb3078e3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,_6439a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK