Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _5693a_8d8b8a1c2cf4f18_lg.jpeg
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,_5716a_8d8bacfc872edfa_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Figurgrupp/vas, bemålat lergod, Bernard Bloch, Eichwald, 1800-talets slut, dekor av Max & Moritz efter Wilhelm Buschs "serieteckningar",_5658a_8d8b6475a7deea3_lg.jpeg
Figurgrupp/vas, bemålat lergod, Bernard Bloch, Eichwald, 1800-talets slut, dekor av Max & Moritz efter Wilhelm Buschs "serieteckningar",
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd konstnär, byst, patinerad gips, Kejsare Konrad (III?) av Hohenstaufen,_5725a_8d8bbb4176f81ee_lg.jpeg
Okänd konstnär, byst, patinerad gips, Kejsare Konrad (III?) av Hohenstaufen,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, säl, _5727a_8d8bbb43829610d_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, säl,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _5760a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _5761a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),_5659a_8d8b70600c67853_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur, _5771a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, brons, 1920-30-tal, knästående kvinna,_5694a_8d8b8a21517eaf7_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, brons, 1920-30-tal, knästående kvinna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skulptur, patinerad brons, sekelskiftet 1900, padda, _5690a_8d8b88ffefaae7a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm, _5787a_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal,_5685a_8d8b88f9c53cbdf_lg.jpeg
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bertetti, Clelia för Le Bertetti, skulptur, glaserat lergods, sittande kvinna med mandloin, "Honolulu", _5802a_8d8bc77f8f4f2b3_lg.jpeg
Bertetti, Clelia för Le Bertetti, skulptur, glaserat lergods, sittande kvinna med mandloin, "Honolulu",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, skulpturbyster, 1 par, förgylld terrakotta, romerskt par,_5804a_8d8bc8c2e53395d_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulpturbyster, 1 par, förgylld terrakotta, romerskt par,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skulpturer, 2 st, patinerad och förgylld brons, Suvannamacha samt Apsara, _5680a_8d8b88e8d36006e_lg.jpeg
Skulpturer, 2 st, patinerad och förgylld brons, Suvannamacha samt Apsara,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Buddha, delvis förgylld brons, Thailand, 1900-talets 1 hälft, _5679a_8d8b88e361b82b1_lg.jpeg
Buddha, delvis förgylld brons, Thailand, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Figurin, porslin, möjligen  Porzellanfabrik Henneberg (Porzellanmaufaktur Gotha) 1802-34, tjädertupp,_5677a_8d8b7cec54fae47_lg.jpeg
Figurin, porslin, möjligen Porzellanfabrik Henneberg (Porzellanmaufaktur Gotha) 1802-34, tjädertupp,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, gips, stående akt,_5816a_8d8bc8c44633400_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, gips, stående akt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",_5834a_lg.jpeg
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,_5836a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _5838a_lg.jpeg
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,_5850a_lg.jpeg
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska, _5854a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,_5863a_8d8bd5ce7d2c46b_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _5867a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk, _5868a_lg.jpeg
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris, _5881a_lg.jpeg
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm_5895a_lg.jpeg
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",_5898a_8d8be1dc203a01a_lg.jpeg
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal, _5921a_8d8bfbb4543b2b4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar, _5926a_8d8bfbfcf342ed4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 800 SEK
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"_5927a_8d8bfbff8c6fef6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _5929a_8d8bfc419553ae0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _5987a_lg.jpeg
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,_5991a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på  relief, 2 st, kompositioner,_5994a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft, _6002a_lg.jpeg
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna"_6018a_8d8c21b170dbfd1_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna"
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),_6038a_8d8c226cd7e0157_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons, _6040a_8d8c2284c8c7313_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt, _6046a_lg.jpeg
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,_6057a_8d8c2a86faaa20a_lg.jpeg
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods, _6090a_lg.jpeg
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse, _6094a_8d8c2c3168cc268_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,_6180a_lg.jpeg
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning, _6204a_lg.jpeg
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,_6217a_lg.jpeg
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK