Skål på fot, silver, stämplad Magnus Aase Bergen omkring 1920, vikt 430 gram,_5717a_8d8bacfbbec371e_lg.jpeg
Skål på fot, silver, stämplad Magnus Aase Bergen omkring 1920, vikt 430 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Okänd designer för NM Thune, Kristiania (Oslo), äggkopp, silver, 1910-20-tal, medföljer skål silver, total vikt 160 gram,_5718a_8d8bacfab0a3a85_lg.jpeg
Okänd designer för NM Thune, Kristiania (Oslo), äggkopp, silver, 1910-20-tal, medföljer skål silver, total vikt 160 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Danmark, 1900-talets mitt, _5688a_8d8b88fc826ed93_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _5669a_8d8b70d4f3d23cf_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_5673a_8d8b710495b4be7_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,_5763a_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Matknivar, 12 + 4 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,_5767a_lg.jpeg
Matknivar, 12 + 4 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _5769a_lg.jpeg
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 400 - 3 800 SEK
Uppsatsskål, rubinglas med silverfot, antgaligen Tyskland, 1800-talets mitt,_5661a_8d8b70636b8826c_lg.jpeg
Uppsatsskål, rubinglas med silverfot, antgaligen Tyskland, 1800-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Medicinsked, silver, 1800-tal, _5665a_8d8b70ce9c303bf_lg.jpeg
Medicinsked, silver, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Smörknivställ, 4 st, sterlingsilver och pärlemor, England, 1900-talets början,_5666a_8d8b70cff2b29d5_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kryddset, 3 delar, sterlingsilver, England, 1900-tal, total silvervikt 110 gram,_5822a_8d8bc9456c5e504_lg.jpeg
Kryddset, 3 delar, sterlingsilver, England, 1900-tal, total silvervikt 110 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4 delar silver, total vikt 270 gram,_5824a_lg.jpeg
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,_5827a_lg.jpeg
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bägare, silver, 17-1800-tal, svagt trumpetformad på låg, godronnerad fot,_5674a_8d8b7bb357b4741_lg.jpeg
Bägare, silver, 17-1800-tal, svagt trumpetformad på låg, godronnerad fot,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,_5671a_8d8b71019614ad3_lg.jpeg
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 14 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,59 carat picqué_5853a_8d8bd5f2eb777d7_lg.jpeg
Ring, 14 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,59 carat picqué
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,_5880a_lg.jpeg
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 6 + 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, _5883a_8d8be174ed89e28_lg.jpeg
Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 6 + 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Fiskknivar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, _5884a_8d8be1761a04e4e_lg.jpeg
Fiskknivar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),_5887a_8d8be17a7bce3d3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram_5891a_lg.jpeg
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti kaffeskedar, total vikt 330 gram,_5900a_8d8be1e0e63d153_lg.jpeg
Parti kaffeskedar, total vikt 330 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Parti silver, total silvervikt exklusive druvsax 175 gram,_5901a_8d8be1e2197b84d_lg.jpeg
Parti silver, total silvervikt exklusive druvsax 175 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, _5902a_8d8be1e340d66c2_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sköld, Per, egen verkstad Stockholm, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad månsten och blå-grön emalj,_5914a_8d8bfad03637605_lg.jpeg
Sköld, Per, egen verkstad Stockholm, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad månsten och blå-grön emalj,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början, _5937a_8d8c13dc9058996_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hänge, silver med infattad porslinsplakett, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor mot svart fond,_5938a_8d8c13ddcc91b3b_lg.jpeg
Hänge, silver med infattad porslinsplakett, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor mot svart fond,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _5944a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram_5948a_8d8c144c21f494d_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, total vikt 21,3 gram,_5949a_8d8c144b09fe1ec_lg.jpeg
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, total vikt 21,3 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm_5953a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Armband med berlock, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 6,9 gram,_5954a_8d8c14e8517ff77_lg.jpeg
Armband med berlock, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 6,9 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ringar, 2 + 1, 18 karat rödguld respektive 23 karat vitguld, total vikt 5,4 gram, _5955a_8d8c14e722b6b0f_lg.jpeg
Ringar, 2 + 1, 18 karat rödguld respektive 23 karat vitguld, total vikt 5,4 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med bergkristall. 1800-talets 1 hälft eller mitt,_5956a_8d8c14e5d68f3c4_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med bergkristall. 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Halslås, silver, Sydsverige, 1800-talets 1 hälft, _5957a_8d8c14e4eef203a_lg.jpeg
Halslås, silver, Sydsverige, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Tärningar, 5 st, sterlingsilver, Mexiko 1900-talets mitt, 1 cm i sida,_5958a_8d8c14e3d4d5297_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Kalevala Korhu, hänge, 916/1000 silver, Tors hammare,_5960a_8d8c153c64c3c15_lg.jpeg
Okänd designer för Kalevala Korhu, hänge, 916/1000 silver, Tors hammare,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Murano, 1950-tal, ring, glas, _5961a_8d8c153eb106ffd_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Murano, 1950-tal, ring, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage, _5962a_8d8c1541127d292_lg.jpeg
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,_5963a_8d8c15424653ff8_lg.jpeg
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halskedja samt 2 hängen, sterlingsilver, total vikt 60 gram,_5964a_8d8c1543710bc27_lg.jpeg
Halskedja samt 2 hängen, sterlingsilver, total vikt 60 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"_5965a_8d8c15447770171_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Broscher, 2 st, förgyllt silver, så kallade bunadsbrocher, Norge, 1900-tal,_5966a_8d8c1640e73a525_lg.jpeg
Broscher, 2 st, förgyllt silver, så kallade bunadsbrocher, Norge, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,_5967a_8d8c16424e26ba7_lg.jpeg
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, kaméskuren snäcka med förgyllt silvermontage, 1920-tal, _5968a_8d8c1643d177b22_lg.jpeg
Brosch, kaméskuren snäcka med förgyllt silvermontage, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,_5969a_8d8c1644f7f12a7_lg.jpeg
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;_5970a_8d8c1646c34754c_lg.jpeg
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK