Laddar...
Januariauktion
Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- Silver, Guld smyckenRensa filter
![Parti smycken och bijouterier, _5971a_8d8c16482c3b39d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5971-itemimages/5971a_8d8c16482c3b39d_med.jpeg)
319
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,_5972a_8d8c1649d206e89_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5972-itemimages/5972a_8d8c1649d206e89_med.jpeg)
320
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal, _6034a_8d8c22666bb8251_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6034-itemimages/6034a_8d8c22666bb8251_med.jpeg)
377
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,_6077a_8d8c2bb234ba187_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6077-itemimages/6077a_8d8c2bb234ba187_med.jpeg)
422
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början, _6080a_8d8c2bd6738ef22_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6080-itemimages/6080a_8d8c2bd6738ef22_med.jpeg)
425
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal, _6084a_8d8c2c607c2a4cb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6084-itemimages/6084a_8d8c2c607c2a4cb_med.jpeg)
429
Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,_6091a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6091-itemimages/6091a_med.jpeg)
436
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Liljedahl, Bengt, egen verkstad Stockholm, armring, sterlingsilver, räfflad dekor, _6096a_8d8c2c88d1a417e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6096-itemimages/6096a_8d8c2c88d1a417e_med.jpeg)
441
Liljedahl, Bengt, egen verkstad Stockholm, armring, sterlingsilver, räfflad dekor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Handspegel samt -borste, silver, 1900-talets 1 hälft,_6283a_8d8c3b1d89dfc75_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6283-itemimages/6283a_8d8c3b1d89dfc75_med.jpeg)
628
Handspegel samt -borste, silver, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Parti smycken, bijouterier mm, _6358a_8d8c43ae22ede3e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6358-itemimages/6358a_8d8c43ae22ede3e_med.jpeg)
703
Parti smycken, bijouterier mm,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Parti kaffeskedar mm, silver, Rosen, total vikt 200 gram_6433a_8d8c475c83a09e9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6433-itemimages/6433a_8d8c475c83a09e9_med.jpeg)
778
Parti kaffeskedar mm, silver, Rosen, total vikt 200 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Coaster, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, profilerat brätte, Kejserlig Hovleverantörsstämpel,_6435a_8d8c47bf67614ae_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6435-itemimages/6435a_8d8c47bf67614ae_med.jpeg)
780
Coaster, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, profilerat brätte, Kejserlig Hovleverantörsstämpel,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![3 delar silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sillgaffel, thesked samt sockertång,_6436a_8d8c47e236f4f43_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6436-itemimages/6436a_8d8c47e236f4f43_med.jpeg)
781
3 delar silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sillgaffel, thesked samt sockertång,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Pris/belöningsbägare, sterlingsilver med emalj, Kungliga Automobilklubben, given godsägaren Gilbert Murray, Råbelöf,_6437a_8d8c47bde6a4b25_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6437-itemimages/6437a_8d8c47bde6a4b25_med.jpeg)
782
Pris/belöningsbägare, sterlingsilver med emalj, Kungliga Automobilklubben, given godsägaren Gilbert Murray, Råbelöf,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![3 delar silver, 1800-talets mitt; matsked, dessertgaffel samt thesked, total vikt 125 gram,_6438a_8d8c47e3aab0175_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6438-itemimages/6438a_8d8c47e3aab0175_med.jpeg)
783
3 delar silver, 1800-talets mitt; matsked, dessertgaffel samt thesked, total vikt 125 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.