Parti frisörmemorabilia; österrikiska medaljer i etui 5 st samt diplom och fotografier,_5732a_8d8bbb4b6d4a4bf_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kanonkula, gjutgods, härrör från svenskarnas bombardemang av Köpenhamn  1658-59, _5735a_8d8bbbb6efde01b_lg.jpeg
Kanonkula, gjutgods, härrör från svenskarnas bombardemang av Köpenhamn 1658-59,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstockad i björk, skuren dekor, _5755a_lg.jpeg
Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstockad i björk, skuren dekor,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, slipat glas, slipad dekor av frimureriska föremål,_5655a_8d8b62d5f9c4d48_lg.jpeg
Vas, slipat glas, slipad dekor av frimureriska föremål,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Krut(?)flaska, brons, Indo-persisk, 18-1900-tal, _5691a_8d8b88818484eee_lg.jpeg
Krut(?)flaska, brons, Indo-persisk, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC, _5837a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra, _5860a_lg.jpeg
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks, _5861a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93, _5862a_lg.jpeg
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,_5893a_lg.jpeg
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början, _5937a_8d8c13dc9058996_lg.jpeg
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _5944a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer_5946a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk, _5988a_lg.jpeg
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,_5993a_lg.jpeg
Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900, _6010a_lg.jpeg
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Morsetelegrafnyckel, bronserad metall på valnötsplatta, _6054a_8d8c22ba61427e1_lg.jpeg
Morsetelegrafnyckel, bronserad metall på valnötsplatta,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_6075a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Medalj, förgylld medalj och emalj, USA, 1900-talets 2 hälft, Purple Heart,_6076a_8d8c2bb0976cd20_lg.jpeg
Medalj, förgylld medalj och emalj, USA, 1900-talets 2 hälft, Purple Heart,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,_6077a_8d8c2bb234ba187_lg.jpeg
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Björnspjut, trä, smide och renhorn, 1900-talets mitt, _6089a_8d8c2c61d1abaaf_lg.jpeg
Björnspjut, trä, smide och renhorn, 1900-talets mitt,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Huggare, smide med mässingsfäste, sannolikt dansk Sidevåben M/1854 för fotfolk,_6108a_8d8c2d71297b3d7_lg.jpeg
Huggare, smide med mässingsfäste, sannolikt dansk Sidevåben M/1854 för fotfolk,
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Storm/fotogenlykta, Optimus, _6154a_8d8c2f5b7aee264_lg.jpeg
Storm/fotogenlykta, Optimus,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Blåslampa, mässing och metall, Optimus, _6160a_8d8c30065da9afd_lg.jpeg
Blåslampa, mässing och metall, Optimus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål, _6256a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan _6257a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _6271a_lg.jpeg
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Plaketter, 4 st, 3 st i så kallat Böttger Steinzeug, Meissen 1900-tal, _6281a_8d8c3b2197ff8fb_lg.jpeg
Plaketter, 4 st, 3 st i så kallat Böttger Steinzeug, Meissen 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sköld, bemålat trä och läder, _6292a_8d8c3b4cdf5e87e_lg.jpeg
Sköld, bemålat trä och läder,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok, _6297a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _6304a_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken, _6332a_lg.jpeg
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stövelblock, trä, England, 1900-talets början,_6341a_8d8c3c5295767ea_lg.jpeg
Stövelblock, trä, England, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kopparmynt, 6 st, 16 - 1900-tal, bland annat Fyrck Gustav II Adolf 1627,_6356a_8d8c43aba5f18cc_lg.jpeg
Kopparmynt, 6 st, 16 - 1900-tal, bland annat Fyrck Gustav II Adolf 1627,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti minnesmedaljer; Påvar, FotbollsVM samt Lettland,_6357a_8d8c43ad0918b52_lg.jpeg
Parti minnesmedaljer; Påvar, FotbollsVM samt Lettland,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 30 SEK
Fotografialbum, 3 st, 1920, -30 och -50-tal, _6419a_8d8c45ca88b22da_lg.jpeg
Fotografialbum, 3 st, 1920, -30 och -50-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK