Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _5939a_8d8c13df7fc604e_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _5940a_8d8c144e3042682_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,_5941a_8d8c144d398671c_lg.jpeg
Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa_5950a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senempire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,_5951a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Tärningar, 5 st, sterlingsilver, Mexiko 1900-talets mitt, 1 cm i sida,_5958a_8d8c14e3d4d5297_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage, _5962a_8d8c1541127d292_lg.jpeg
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,_5963a_8d8c15424653ff8_lg.jpeg
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;_5970a_8d8c1646c34754c_lg.jpeg
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,_5972a_8d8c1649d206e89_lg.jpeg
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,_5978a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _5979a_lg.jpeg
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början, _5985a_lg.jpeg
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _5987a_lg.jpeg
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk, _5988a_lg.jpeg
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,_5989a_lg.jpeg
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,_5991a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny, _5995a_lg.jpeg
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, _5996a_lg.jpeg
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast, _6000a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,_6001a_lg.jpeg
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_6005a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _6006a_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"_6007a_lg.jpeg
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Reklamfigur, bemålat trä, Tuborg/Kongens Bryghus, 1900-talets 1 hälft, _6008a_lg.jpeg
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _6009a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm, _6011a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 600 SEK
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,_6026a_8d8c222b3ce6010_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_6027a_8d8c222c7ecffc5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal, _6035a_8d8c2269eb79954_lg.jpeg
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),_6038a_8d8c226cd7e0157_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Tårtkniv, förgylld brons med celluloidskaft, Cardeilhac Paris, sekelskiftet 1900, _6039a_8d8c226dff4dcb4_lg.jpeg
Tårtkniv, förgylld brons med celluloidskaft, Cardeilhac Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1940-50-tal, dekor av bi,_6041a_8d8c2285fe7856f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,_6042a_8d8c228743379fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti fasadbokstäver, guldfärgad aluminium, "First Hotel Mårtenson"_6044a_lg.jpeg
Parti fasadbokstäver, guldfärgad aluminium, "First Hotel Mårtenson"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,_6045a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6047a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _6051a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal, _6053a_8d8c22b937592c7_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Morsetelegrafnyckel, bronserad metall på valnötsplatta, _6054a_8d8c22ba61427e1_lg.jpeg
Morsetelegrafnyckel, bronserad metall på valnötsplatta,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar, _6056a_8d8c2a8554adf60_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,_6062a_8d8c2af8173ff67_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6067a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft_6069a_lg.jpeg
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Virknål, skuren valnöt, nysilver och smide, 1800-talets 2 hälft,_6071a_8d8c2baf88d661a_lg.jpeg
Virknål, skuren valnöt, nysilver och smide, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början, _6080a_8d8c2bd6738ef22_lg.jpeg
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,_6081a_8d8c2bd7aebbd4f_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Nålhus (?), brännförgylld brons och emalj, antagligen Frankrike, 17-1800-tal, _6082a_8d8c2bd9abee54e_lg.jpeg
Nålhus (?), brännförgylld brons och emalj, antagligen Frankrike, 17-1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK