Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",_6136a_8d8c2ee5b9acf58_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, "Spun", _6137a_8d8c2ee715d0e2e_lg.jpeg
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, "Spun",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för EREF, högtalare, 1 par, aluminium och svart plast, _6138a_8d8c2ee81bad960_lg.jpeg
Okänd designer för EREF, högtalare, 1 par, aluminium och svart plast,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Citrinkluster, 2 st,_6139a_8d8c2ee942c085c_lg.jpeg
Citrinkluster, 2 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Taxiskylt, brännlackerad metall och glas, AB Urfabriken (ABU) Svängsta, 1950-60-tal,_6140a_8d8c2eea7c2feec_lg.jpeg
Taxiskylt, brännlackerad metall och glas, AB Urfabriken (ABU) Svängsta, 1950-60-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Winqvist, Anja för Arabia Ateljé, mattallrikar, samt assietter, 8 + 8 st, stengods, Kalevala,_6141a_8d8c2f2fd50d07b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
4 del stengods, Arabia, Karelia respektive Taika, _6142a_8d8c2f32ca34277_lg.jpeg
4 del stengods, Arabia, Karelia respektive Taika,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, _6143a_8d8c2f2e7fede57_lg.jpeg
Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skylt, emaljerad metall, 1900-talets mitt, "Alfa Laval",_6144a_8d8c2f33cb998c0_lg.jpeg
Skylt, emaljerad metall, 1900-talets mitt, "Alfa Laval",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Siri, _6145a_8d8c2fecade342a_lg.jpeg
Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Siri,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Persson Melin, Signe för Höganäs, stengods, 3 delar,_6146a_8d8c2f35ce677f7_lg.jpeg
Persson Melin, Signe för Höganäs, stengods, 3 delar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fiskfat med silinsats, flintgods, Rörstrand Flora, design 1868 (tillverkad före 1884), _6147a_8d8c2ff1d6ac0c8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Percy, Arthur för Gefle, matservisdelar, flintgods, 'Vinranka Blå', _6148a_8d8c2fee6a152a3_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, matservisdelar, flintgods, 'Vinranka Blå',
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Cöster, Nikolai, olja, interiör med kvinna,_6149a_8d8c2ff09a2cb16_lg.jpeg
Cöster, Nikolai, olja, interiör med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Läkarväska, läder med metallbeslag, _6150a_8d8c2f5e744f819_lg.jpeg
Läkarväska, läder med metallbeslag,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handfat, porslin, Kina, modern tillverkning,_6151a_8d8c2f5fe759607_lg.jpeg
Handfat, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Stort parti kameror mm, bl a Kortex Stereo-Kamera och ell & Howell Filmo Double Run Eight Model 134-G Cine Camera,_6152a_8d8c2ff3339f14e_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Stort parti nysilver, krom mm, samovar, thekanna på ställning mm,_6153a_8d8c2ff4790c491_lg.jpeg
Stort parti nysilver, krom mm, samovar, thekanna på ställning mm,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Storm/fotogenlykta, Optimus, _6154a_8d8c2f5b7aee264_lg.jpeg
Storm/fotogenlykta, Optimus,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft, _6155a_8d8c2f657a7eb97_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft, _6156a_8d8c2f66d26d154_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Wilhelmsson Gnosjö, barockstil, 1900-talets 2 hälft, _6157a_8d8c2f62ac5190b_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Wilhelmsson Gnosjö, barockstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Karbidlampor, 2 st, metall och glas, 1900-talets 1 hälft, _6158a_8d8c2f5d414043e_lg.jpeg
Karbidlampor, 2 st, metall och glas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oljedunk, litograferad plåt, Shell Top Oil, 1920-30-tal,_6159a_8d8c2ff65716462_lg.jpeg
Oljedunk, litograferad plåt, Shell Top Oil, 1920-30-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Blåslampa, mässing och metall, Optimus, _6160a_8d8c30065da9afd_lg.jpeg
Blåslampa, mässing och metall, Optimus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Blåslampa, mässing och metall, Optimus,_6161a_8d8c3003b42950f_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Saltkar, 2 st, fajans, Frankrike eller Italien, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger,_6162a_8d8c2fe9c9459f7_lg.jpeg
Saltkar, 2 st, fajans, Frankrike eller Italien, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tobaks(?)skrin, skuret ben, Ryssland, antagligen Kholmogorydistriktet 1800-talets 2 hälft, _6163a_8d8c2fe6c1f48f5_lg.jpeg
Tobaks(?)skrin, skuret ben, Ryssland, antagligen Kholmogorydistriktet 1800-talets 2 hälft,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal, _6164a_8d8c2f8a8f4baea_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aftonväska, förgylld metall, USA, 1910-20-tal,_6165a_8d8c2f884f67413_lg.jpeg
Aftonväska, förgylld metall, USA, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Tobaksburk, terrakotta, antagligen Tysk and, 1800-talets mitt eller 2 hälft,_6166a_8d8c2f8be042d65_lg.jpeg
Tobaksburk, terrakotta, antagligen Tysk and, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin med (senare) förgyllt metallmontage, Royal Copenhagen, 1900-tal, _6167a_8d8c2ff7fe7f7a7_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, porslin med (senare) förgyllt metallmontage, Royal Copenhagen, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tea-caddy, porslin, Meissen, 1900-tal, _6168a_8d8c300279a70aa_lg.jpeg
Tea-caddy, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tea-caddy, porslin, Meissen, 1900-tal, _6169a_8d8c2ffed5fce0f_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, _6170a_8d8c2fe5689a172_lg.jpeg
Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Sassoferrato, efter honom, oljemålning, 1700-tal, Madonnan,_6171a_8d8c37c482e5b67_lg.jpeg
Sassoferrato, efter honom, oljemålning, 1700-tal, Madonnan,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skålfat, fajans, Delft, 1900-tal, _6172a_8d8c37c5d72113b_lg.jpeg
Skålfat, fajans, Delft, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,_6173a_8d8c37c6e33a931_lg.jpeg
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap, _6174a_8d8c37c7d2f80e0_lg.jpeg
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bodhrán med trumpinne, 1900-talets mitt, _6175a_8d8c37c8a11597b_lg.jpeg
Bodhrán med trumpinne, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggspegel, bonat trä med facettslipat spegelglas, 1950-60-tal,_6176a_8d8c37ca31099d1_lg.jpeg
Väggspegel, bonat trä med facettslipat spegelglas, 1950-60-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sidenscarfs, 3 st, Pierre Cardin, Odile St Gérmain och Francoise Guérin,_6177a_8d8c37cb1592590_lg.jpeg
Sidenscarfs, 3 st, Pierre Cardin, Odile St Gérmain och Francoise Guérin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6178a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
3 delar nysilver, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_6179a_lg.jpeg
3 delar nysilver, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,_6180a_lg.jpeg
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstol, mahogny med ljusbrun läderklädsel, modell PJ 412,_6181a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,_6182a_lg.jpeg
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, _6183a_lg.jpeg
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK