Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",_8163a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,_8164a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, _8161a_lg.jpeg
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,_8165a_lg.jpeg
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,_8168a_8d900e20bd65b06_lg.jpeg
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon_8169a_8d900e22c618e49_lg.jpeg
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar, _8170b_8d900e321b7143d_lg.jpeg
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,_8171a_8d900e34d9deed1_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche, _8172a_8d900e37b29b7ed_lg.jpeg
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,_8173a_8d900e39ad2c079_lg.jpeg
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Lindberg, Robert, olja, interiör,_8174b_8d900e3ee8b8759_lg.jpeg
Lindberg, Robert, olja, interiör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,_8175a_8d900e412abe3c7_lg.jpeg
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,_8176a_8d900e42af13b11_lg.jpeg
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Chagall, Marc, färglito, "Lamentations of Jeremiah", ur Derrière le Miroir 1956,_8212a_8d901889d996bfe_lg.jpeg
Chagall, Marc, färglito, "Lamentations of Jeremiah", ur Derrière le Miroir 1956,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Miro, Juan, efter honom, litograferad poster, "Constellations" 1959_8213a_8d90188a87248bf_lg.jpeg
Miro, Juan, efter honom, litograferad poster, "Constellations" 1959
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lundegård, Justus, tempera på litografi, "Gata i Arild" (St Arilds väg) 1897,_8214a_8d901888549c906_lg.jpeg
Lundegård, Justus, tempera på litografi, "Gata i Arild" (St Arilds väg) 1897,
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,_8224a_8d9018d4614a96a_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Johannesen, Arne, olja, landskap, _8228a_8d90197b651f0c9_lg.jpeg
Johannesen, Arne, olja, landskap,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Krohg, Per, akvarell, "Fangeleiren, Kvenangen", _8233a_8d9019f55e5829b_lg.jpeg
Krohg, Per, akvarell, "Fangeleiren, Kvenangen",
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Petersen-Svendsberg, Knud, olja, motiv från Dinan, Bretagne, _8234a_8d9019f7385d517_lg.jpeg
Petersen-Svendsberg, Knud, olja, motiv från Dinan, Bretagne,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, akvarellerad pennteckning, sittande pojkar,_8235a_8d9019f816be315_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets slut, akvarellerad pennteckning, sittande pojkar,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, stilleben med rosor,_8236a_8d9019fc7e42677_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, stilleben med rosor,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,_8237a_8d901a2890f1020_lg.jpeg
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer, _8247a_8d901a8031d7eb7_lg.jpeg
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",_8256a_lg.jpeg
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,_8262a_lg.jpeg
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bojesen, Claus, färglito, komposition, _8263a_lg.jpeg
Bojesen, Claus, färglito, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,_8264a_lg.jpeg
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Togelius, Lilian, gouache, komposition,_8266a_lg.jpeg
Togelius, Lilian, gouache, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",_8273a_lg.jpeg
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,_8276a_lg.jpeg
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud", _8285a_8d901ba4b2bee04_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadkomposition, _8286a_8d901ba3bc7b7b8_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadkomposition,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,_8294a_lg.jpeg
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,_8295a_lg.jpeg
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap, _8297a_lg.jpeg
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier, _8338a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Henriksen, William, olja, italiensk innergård, _8377a_lg.jpeg
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,_8378a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
O'Klein, Boris, färgakvatint, "Comme mon Maître", ur serien "Dirty dogs of Paris", _8386a_8d9028fdb2dd8c4_lg.jpeg
O'Klein, Boris, färgakvatint, "Comme mon Maître", ur serien "Dirty dogs of Paris",
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,_8387a_8d903189140ecee_lg.jpeg
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft, porträtt av man i uniform, möjligtvis medlem av danska släkten (von ) Haffner,_8388a_8d90318c741e9cc_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft, porträtt av man i uniform, möjligtvis medlem av danska släkten (von ) Haffner,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",  _8396a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,_8397a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,_8400a_lg.jpeg
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",_8399a_lg.jpeg
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv, _8410a_8d90342d4a213f5_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kortspel,_8411b_8d903430b44eb71_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kortspel,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK