Sommarauktion

Sommarauktion
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _10368a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fartygsmodell, trä och textil, _10370a_lg.jpeg
Fartygsmodell, trä och textil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft, _10369a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_10371a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,_10372a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,_10373a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Armsmycke, silver (?) och smält bärnsten, art-nouveau-stil, _10374a_8d930d8ae572d4c_lg.jpeg
Armsmycke, silver (?) och smält bärnsten, art-nouveau-stil,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets slut, oktogonal form, lock med infattad litografi med blommotiv, _10375a_8d930d8bb43af05_lg.jpeg
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets slut, oktogonal form, lock med infattad litografi med blommotiv,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Klackring, 8 karat rödguld med emalj, vikt 6 gram, _10376a_8d930d8c900ca88_lg.jpeg
Klackring, 8 karat rödguld med emalj, vikt 6 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 2 små diamanter och 3 facettslipade smaragder, vikt 2,5 gram_10377a_8d930d8d43f3df6_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 2 små diamanter och 3 facettslipade smaragder, vikt 2,5 gram
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ring, 23 karat rödguld med 3 åttkantslipade diamanter, vikt 3,3 gram, _10378a_8d930d8e175e696_lg.jpeg
Ring, 23 karat rödguld med 3 åttkantslipade diamanter, vikt 3,3 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 3 pärlor, vikt 3,2 gram_10379a_8d930d8ee3ba589_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 3 pärlor, vikt 3,2 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter om totalt 0,15 carat enligt gravyr och 6 navettslipade safirer, vikt 4,8 gram_10380a_8d930d8fd10293d_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter om totalt 0,15 carat enligt gravyr och 6 navettslipade safirer, vikt 4,8 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor eller stenar, total vikt 14,4 gram_10381a_8d930d908f3eba2_lg.jpeg
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor eller stenar, total vikt 14,4 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Frimurarering, 18 karat rödguld och emalj, vikt 6,8 gram, _10382a_8d930d911f88748_lg.jpeg
Frimurarering, 18 karat rödguld och emalj, vikt 6,8 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram_10383a_8d930d92d8c9515_lg.jpeg
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",_10384a_8d9318f032a571a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton", _10385a_8d9318f78413a65_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", _10386a_8d9318f96b9440e_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Oberoende", _10387a_8d9318faff4cc6a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, "Vit vila". _10388a_8d9318fff1b953f_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_10389a_lg.jpeg
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_10391a_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _10392a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil, _10390a_8d934c9a7832aea_lg.jpeg
Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",_10393a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar, _10394a_8d931901b73f1a2_lg.jpeg
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",_10395a_8d9319037a20cbf_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition, _10396a_8d931905aa58acb_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,_10397a_8d9319d494d3e30_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",_10398a_8d9319d67baa989_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben, _10399a_lg.jpeg
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Väggspegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, _10400a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,_10401a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _10402a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag, _10403a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Lodjur,_10404a_8d9319d870b1da3_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Lodjur,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Elefant, _10405a_8d931a0dfe73d9c_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Elefant,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, vitglaserat stengods, guldfasan, _10406a_8d9319dae9552da_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, vitglaserat stengods, guldfasan,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan, _10407a_8d9319dc9b97219_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Picknick", _10408a_8d931a109586d32_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Picknick",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_10409a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _10410a_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _10411a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft, _10412a_lg.jpeg
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut, _10413a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",_10414b_8d9325996e4deaf_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen, _10415a_8d93259c7e3567c_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK