Budgivning online startar Jun 8, 2021 10:00 AM
Liveauktionen börjar: Jun 27, 2021 2:00 PM
Budgivning online slutar Jun 27, 2021 6:58 PM

Sommarauktion

Sommarauktion
Titel eller beskrivning
    Regan, Ken, silvergelatinfoto, "Keith Richard's cooking in Andy Warhol’s kitchen", _9878a_lg.jpeg

    #1 Regan, Ken, silvergelatinfoto, "Keith Richard's cooking in Andy Warhol’s kitchen",

    Slutpris
    5 000 SEK
    Utropspris
    2 600  - 3 000 SEK
    Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",_9879a_8d929c47d92d800_lg.jpeg

    #2 Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",

    Utropspris
    10 000  - 12 000 SEK
    Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 58 delar, Diamant,_9901a_lg.jpeg

    #3 Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 58 delar, Diamant,

    Slutpris
    2 600 SEK
    Utropspris
    2 800  - 3 000 SEK
    Matta, semiantik Keshan figural, _9902a_lg.jpeg

    #4 Matta, semiantik Keshan figural,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 400 SEK
    Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,_9903a_lg.jpeg

    #5 Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,

    Slutpris
    1 700 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden, _9904a_lg.jpeg

    #6 Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,

    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten, _9905a_lg.jpeg

    #7 Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,

    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal, _9906a_lg.jpeg

    #8 Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr, _9908a_lg.jpeg

    #9 Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr,

    Slutpris
    13 000 SEK
    Utropspris
    8 000  - 9 000 SEK
    Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,_9907a_lg.jpeg

    #10 Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,

    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,_9910a_lg.jpeg

    #11 Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,

    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon", _9909a_lg.jpeg

    #12 Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition, _9911a_lg.jpeg

    #13 Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,

    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,_9912a_lg.jpeg

    #14 Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,

    Slutpris
    2 200 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Flavet, Claude, akvarell på pannå, figurkomposition,_9913a_lg.jpeg

    #15 Flavet, Claude, akvarell på pannå, figurkomposition,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader", _9914a_lg.jpeg

    #16 Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader",

    Slutpris
    200 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_9915a_lg.jpeg

    #17 Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,

    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början, _9916a_lg.jpeg

    #18 Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,_9917a_lg.jpeg

    #19 Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,_9918a_lg.jpeg

    #20 Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal, _9919a_lg.jpeg

    #21 Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal,

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    2 600  - 3 000 SEK
    Limvärmare (?), koppar på smidesställning, 1900-talets början,_9920a_lg.jpeg

    #22 Limvärmare (?), koppar på smidesställning, 1900-talets början,

    Slutpris
    250 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,_9922a_lg.jpeg

    #23 Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,

    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal, _9921a_lg.jpeg

    #24 Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal,

    Slutpris
    500 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",_9923a_lg.jpeg

    #25 Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",

    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller, _9924a_lg.jpeg

    #26 Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,

    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Clubfåtöljer, 1 par, bonad ek med grön, mönstrad sammetsklädsel, _9925a_lg.jpeg

    #27 Clubfåtöljer, 1 par, bonad ek med grön, mönstrad sammetsklädsel,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Spegel, mahogny, modern tillverkning,_9926a_lg.jpeg

    #28 Spegel, mahogny, modern tillverkning,

    Slutpris
    100 SEK
    Utropspris
    200  - 300 SEK
    Kaminuppsats, 3 delar, svart och röd marmor och mässing, sekelskiftet 1900, _9927a_lg.jpeg

    #29 Kaminuppsats, 3 delar, svart och röd marmor och mässing, sekelskiftet 1900,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955_9928a_lg.jpeg

    #30 Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955

    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Okänd designer, pall, teak/böjträ på 3 stålben, 1950-tal, _9929a_lg.jpeg

    #31 Okänd designer, pall, teak/böjträ på 3 stålben, 1950-tal,

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Persson, Sigurd, egen verkstad, Stockholm, ring, 18 k rödguld, stiliserad palmettdekor, vikt 8,6 gram_9930a_8d92b4d64b9b83d_lg.jpeg

    #32 Persson, Sigurd, egen verkstad, Stockholm, ring, 18 k rödguld, stiliserad palmettdekor, vikt 8,6 gram

    Slutpris
    2 400 SEK
    Utropspris
    2 400  - 2 600 SEK
    Ring, 18 karat rödguld med markasit, total vikt 8,2 gram,_9931a_8d92b4d8765c0db_lg.jpeg

    #33 Ring, 18 karat rödguld med markasit, total vikt 8,2 gram,

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Ring, 18 karat rödguld med 3 facettslipade vita safirer, vikt 8,6 gram_9932a_8d92b4da0c0d3e1_lg.jpeg

    #34 Ring, 18 karat rödguld med 3 facettslipade vita safirer, vikt 8,6 gram

    Slutpris
    2 400 SEK
    Utropspris
    2 600  - 2 800 SEK
    Manschettknappar, 1 par 18 karat rödguld, vikt 13 gram_9933a_8d92b4dbbe72b37_lg.jpeg

    #35 Manschettknappar, 1 par 18 karat rödguld, vikt 13 gram

    Slutpris
    3 600 SEK
    Utropspris
    3 800  - 4 000 SEK
    Klackring, 18 karat rödguld, vikt 8,5 gram,_9934a_8d92b4dd6cb3b6e_lg.jpeg

    #36 Klackring, 18 karat rödguld, vikt 8,5 gram,

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Armband, 14 karat guld en-trois-couleurs, vikt 13,5 gram_9935a_8d92b4df2b12965_lg.jpeg

    #37 Armband, 14 karat guld en-trois-couleurs, vikt 13,5 gram

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Armbandsur, 14 karat rödguld, länk i 18 karat rödguld, total vikt 30 gram_9936a_8d92b4e1554b0fc_lg.jpeg

    #38 Armbandsur, 14 karat rödguld, länk i 18 karat rödguld, total vikt 30 gram

    Slutpris
    3 000 SEK
    Utropspris
    3 200  - 3 400 SEK
    Fickur, 14 karat rödguld, Eterna, vikt 57,8 gram, _9937a_8d92b4e47c5b1f9_lg.jpeg

    #39 Fickur, 14 karat rödguld, Eterna, vikt 57,8 gram,

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, total vikt 7,7 gram_9938a_8d92b4e657ebae5_lg.jpeg

    #40 Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, total vikt 7,7 gram

    Slutpris
    2 400 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,_9939a_lg.jpeg

    #41 Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,

    Utropspris
    4 200  - 4 400 SEK
    Hyvärinen, Matti, egen verkstad, Åbo, halssmycke, sterlingsilver och planslipad spektrolit, _9940a_lg.jpeg

    #42 Hyvärinen, Matti, egen verkstad, Åbo, halssmycke, sterlingsilver och planslipad spektrolit,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Ring, 18 karat rödguld med 6 briljantslipade diamanter o totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,9 gram_9941a_lg.jpeg

    #43 Ring, 18 karat rödguld med 6 briljantslipade diamanter o totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,9 gram

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    1 400  - 1 600 SEK
    Damarmbandsur, sterlingsilver, Trois Jardin, _9942a_lg.jpeg

    #44 Damarmbandsur, sterlingsilver, Trois Jardin,

    Slutpris
    200 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Sjölund, Sivert för Aros Ädelsmide, ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 5,3 gram,_9943a_lg.jpeg

    #45 Sjölund, Sivert för Aros Ädelsmide, ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 5,3 gram,

    Slutpris
    1 600 SEK
    Utropspris
    1 400  - 1 600 SEK
    Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 3,5 gram,_9944a_lg.jpeg

    #46 Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 3,5 gram,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Ring, 18 karat vitguld med 2 + 1 briljantslipad diamant om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,1 gram_9945a_lg.jpeg

    #47 Ring, 18 karat vitguld med 2 + 1 briljantslipad diamant om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,1 gram

    Slutpris
    2 400 SEK
    Utropspris
    1 800  - 2 000 SEK
    Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,_9946a_lg.jpeg

    #48 Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,

    Utropspris
    400  - 500 SEK
    48 antal per sida

    © Software Copyright 2021 Skeleton. All rights reserved.