Laddar...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Avslutad
Regan, Ken, silvergelatinfoto, "Keith Richard's cooking in Andy Warhol’s kitchen", _9878a_lg.jpeg
1
Regan, Ken, silvergelatinfoto, "Keith Richard's cooking in Andy Warhol’s kitchen",
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",_9879a_8d929c47d92d800_lg.jpeg
2
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 58 delar, Diamant,_9901a_lg.jpeg
3
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 58 delar, Diamant,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Keshan figural, _9902a_lg.jpeg
4
Matta, semiantik Keshan figural,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,_9903a_lg.jpeg
5
Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden, _9904a_lg.jpeg
6
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten, _9905a_lg.jpeg
7
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal, _9906a_lg.jpeg
8
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr, _9908a_lg.jpeg
9
Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr,
Slutpris13 000 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,_9907a_lg.jpeg
10
Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,_9910a_lg.jpeg
11
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon", _9909a_lg.jpeg
12
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition, _9911a_lg.jpeg
13
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,_9912a_lg.jpeg
14
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,
Slutpris2 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Flavet, Claude, akvarell på pannå, figurkomposition,_9913a_lg.jpeg
15
Flavet, Claude, akvarell på pannå, figurkomposition,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader", _9914a_lg.jpeg
16
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_9915a_lg.jpeg
17
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början, _9916a_lg.jpeg
18
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,_9917a_lg.jpeg
19
Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,_9918a_lg.jpeg
20
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal, _9919a_lg.jpeg
21
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Limvärmare (?), koppar på smidesställning, 1900-talets början,_9920a_lg.jpeg
22
Limvärmare (?), koppar på smidesställning, 1900-talets början,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,_9922a_lg.jpeg
23
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal, _9921a_lg.jpeg
24
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",_9923a_lg.jpeg
25
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller, _9924a_lg.jpeg
26
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Clubfåtöljer, 1 par, bonad ek med grön, mönstrad sammetsklädsel, _9925a_lg.jpeg
27
Clubfåtöljer, 1 par, bonad ek med grön, mönstrad sammetsklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny, modern tillverkning,_9926a_lg.jpeg
28
Spegel, mahogny, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kaminuppsats, 3 delar, svart och röd marmor och mässing, sekelskiftet 1900, _9927a_lg.jpeg
29
Kaminuppsats, 3 delar, svart och röd marmor och mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955_9928a_lg.jpeg
30
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, pall, teak/böjträ på 3 stålben, 1950-tal, _9929a_lg.jpeg
31
Okänd designer, pall, teak/böjträ på 3 stålben, 1950-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Persson, Sigurd, egen verkstad, Stockholm, ring, 18 k rödguld, stiliserad palmettdekor, vikt 8,6 gram_9930a_8d92b4d64b9b83d_lg.jpeg
32
Persson, Sigurd, egen verkstad, Stockholm, ring, 18 k rödguld, stiliserad palmettdekor, vikt 8,6 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med markasit, total vikt 8,2 gram,_9931a_8d92b4d8765c0db_lg.jpeg
33
Ring, 18 karat rödguld med markasit, total vikt 8,2 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med 3 facettslipade vita safirer, vikt 8,6 gram_9932a_8d92b4da0c0d3e1_lg.jpeg
34
Ring, 18 karat rödguld med 3 facettslipade vita safirer, vikt 8,6 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 1 par 18 karat rödguld, vikt 13 gram_9933a_8d92b4dbbe72b37_lg.jpeg
35
Manschettknappar, 1 par 18 karat rödguld, vikt 13 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Klackring, 18 karat rödguld, vikt 8,5 gram,_9934a_8d92b4dd6cb3b6e_lg.jpeg
36
Klackring, 18 karat rödguld, vikt 8,5 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armband, 14 karat guld en-trois-couleurs, vikt 13,5 gram_9935a_8d92b4df2b12965_lg.jpeg
37
Armband, 14 karat guld en-trois-couleurs, vikt 13,5 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armbandsur, 14 karat rödguld, länk i 18 karat rödguld, total vikt 30 gram_9936a_8d92b4e1554b0fc_lg.jpeg
38
Armbandsur, 14 karat rödguld, länk i 18 karat rödguld, total vikt 30 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Fickur, 14 karat rödguld, Eterna, vikt 57,8 gram, _9937a_8d92b4e47c5b1f9_lg.jpeg
39
Fickur, 14 karat rödguld, Eterna, vikt 57,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, total vikt 7,7 gram_9938a_8d92b4e657ebae5_lg.jpeg
40
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, total vikt 7,7 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,_9939a_lg.jpeg
41
Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hyvärinen, Matti, egen verkstad, Åbo, halssmycke, sterlingsilver och planslipad spektrolit, _9940a_lg.jpeg
42
Hyvärinen, Matti, egen verkstad, Åbo, halssmycke, sterlingsilver och planslipad spektrolit,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med 6 briljantslipade diamanter o totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,9 gram_9941a_lg.jpeg
43
Ring, 18 karat rödguld med 6 briljantslipade diamanter o totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,9 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, sterlingsilver, Trois Jardin, _9942a_lg.jpeg
44
Damarmbandsur, sterlingsilver, Trois Jardin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sjölund, Sivert för Aros Ädelsmide, ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 5,3 gram,_9943a_lg.jpeg
45
Sjölund, Sivert för Aros Ädelsmide, ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 5,3 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 3,5 gram,_9944a_lg.jpeg
46
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 3,5 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 2 + 1 briljantslipad diamant om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,1 gram_9945a_lg.jpeg
47
Ring, 18 karat vitguld med 2 + 1 briljantslipad diamant om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,1 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,_9946a_lg.jpeg
48
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller.

© Software Copyright 2022 Skeleton. All rights reserved.