Sommarauktion

Sommarauktion
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter, _10142a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,_10143a_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Mattor, 6 st, bland annat Hamadan, _10144a_lg.jpeg
Mattor, 6 st, bland annat Hamadan,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Matta, old Hamadan galleri, _10145a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan galleri,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Matta, old Hamadan, _10146a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Shiraz, _10147a_lg.jpeg
Matta, old Shiraz,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning, _10151a_lg.jpeg
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Beludj galleri, _10150a_lg.jpeg
Matta, old Beludj galleri,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Matta, old Keshan,_10149a_lg.jpeg
Matta, old Keshan,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Matta, old Hamadan, _10152a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, semiantik Täbriz, _10153a_lg.jpeg
Matta, semiantik Täbriz,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, mahogny, 1900-talets slut, _10154a_lg.jpeg
Soffbord, mahogny, 1900-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Hamadan, _10155a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,_10156a_lg.jpeg
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål, _10158a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _10159a_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa, _10160a_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor, _10157a_lg.jpeg
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,_10161a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sundqvist, Kell, färgserigrafi, konkret komposition,_10162a_lg.jpeg
Sundqvist, Kell, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mannervik, Margaretha, blandteknik, sand mm på handgjort papper, "Terrestre", _10163a_lg.jpeg
Mannervik, Margaretha, blandteknik, sand mm på handgjort papper, "Terrestre",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition, _10164a_lg.jpeg
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,_10165a_lg.jpeg
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kattinis, Julianos, etsning, "Lucumone",_10166a_lg.jpeg
Kattinis, Julianos, etsning, "Lucumone",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning, _10168a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, mahogny, 1900-talets början, _10169a_lg.jpeg
Byrå, mahogny, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _10167a_lg.jpeg
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd fransk konstnär, 1960-tal, färglito, komposition, otydligt signerad EA, _10170a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lissegård, etsning med carborundum, handkolorerad, komposition, _10171a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY,  vas, glas, "Pompadour", design 1967, _10172a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas, "Raito", design 1977,_10173a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas, "Raito", design 1977,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Adolfs Gerard Pieter, gouache, balinesisk skönhet,_9880a_8d929c4ba68123f_lg.jpeg
Adolfs Gerard Pieter, gouache, balinesisk skönhet,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,_9881a_8d929c5012a1cd6_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nerman, Einar, efter honom, litografi, "Isadora Duncan",  _9883a_8d929c53ca9d071_lg.jpeg
Nerman, Einar, efter honom, litografi, "Isadora Duncan",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nerman, Einar, efter honom, litografier 5 st, bland annat "Arturo Toscanini",_9884a_8d92aa0621d3a19_lg.jpeg
Nerman, Einar, efter honom, litografier 5 st, bland annat "Arturo Toscanini",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd österrikisk designer, 1910-20-tal, karaff, glas med nysilvermontage,_9885a_8d92a9dc286cf45_lg.jpeg
Okänd österrikisk designer, 1910-20-tal, karaff, glas med nysilvermontage,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,_9886a_8d92a9ddb9e44ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lynggaard, Finn, egen verkstad, Hörsholm, skål, delvis oxblodsglaserat stengods, _9887a_8d92a9debb1fae8_lg.jpeg
Lynggaard, Finn, egen verkstad, Hörsholm, skål, delvis oxblodsglaserat stengods,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Nötknäckare, mässing, antagligen England, sekelskiftet 1900, _9888a_8d92a9e1333d1fe_lg.jpeg
Nötknäckare, mässing, antagligen England, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft, _9891a_8d92a9e4191a3ce_lg.jpeg
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vin- samt snapsglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft, _9892a_8d92a9e4e1ec79a_lg.jpeg
Vin- samt snapsglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kumela, Sirkka-Liisa för Kumelan Lasitehdas, skål, svart glasmassa,_10174a_lg.jpeg
Kumela, Sirkka-Liisa för Kumelan Lasitehdas, skål, svart glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY,  vas, glas, "Pompadour", design 1967,_10175a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad, _10176a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ, _10177a_lg.jpeg
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,_10178a_lg.jpeg
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer_10179a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jancke Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), vas, glaserat lergods, _10180a_lg.jpeg
Jancke Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), vas, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK