Laddar...
Sommarauktion
Visning:
Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter, _10142a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10142-itemimages/10142a_med.jpeg)
244
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,_10143a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10143-itemimages/10143a_med.jpeg)
245
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
![Mattor, 6 st, bland annat Hamadan, _10144a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10144-itemimages/10144a_med.jpeg)
246
Mattor, 6 st, bland annat Hamadan,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Matta, old Hamadan galleri, _10145a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10145-itemimages/10145a_med.jpeg)
247
Matta, old Hamadan galleri,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Matta, old Hamadan, _10146a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10146-itemimages/10146a_med.jpeg)
248
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Matta, old Shiraz, _10147a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10147-itemimages/10147a_med.jpeg)
250
Matta, old Shiraz,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning, _10151a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10151-itemimages/10151a_med.jpeg)
251
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Matta, old Beludj galleri, _10150a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10150-itemimages/10150a_med.jpeg)
252
Matta, old Beludj galleri,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Matta, old Keshan,_10149a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10149-itemimages/10149a_med.jpeg)
253
Matta, old Keshan,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Matta, old Hamadan, _10152a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10152-itemimages/10152a_med.jpeg)
254
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Matta, semiantik Täbriz, _10153a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10153-itemimages/10153a_med.jpeg)
255
Matta, semiantik Täbriz,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Soffbord, mahogny, 1900-talets slut, _10154a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10154-itemimages/10154a_med.jpeg)
256
Soffbord, mahogny, 1900-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Matta, old Hamadan, _10155a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10155-itemimages/10155a_med.jpeg)
257
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,_10156a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10156-itemimages/10156a_med.jpeg)
258
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål, _10158a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10158-itemimages/10158a_med.jpeg)
259
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _10159a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10159-itemimages/10159a_med.jpeg)
260
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa, _10160a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10160-itemimages/10160a_med.jpeg)
261
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor, _10157a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10157-itemimages/10157a_med.jpeg)
262
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,_10161a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10161-itemimages/10161a_med.jpeg)
263
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Sundqvist, Kell, färgserigrafi, konkret komposition,_10162a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10162-itemimages/10162a_med.jpeg)
264
Sundqvist, Kell, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Mannervik, Margaretha, blandteknik, sand mm på handgjort papper, "Terrestre", _10163a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10163-itemimages/10163a_med.jpeg)
265
Mannervik, Margaretha, blandteknik, sand mm på handgjort papper, "Terrestre",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition, _10164a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10164-itemimages/10164a_med.jpeg)
266
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,_10165a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10165-itemimages/10165a_med.jpeg)
267
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Kattinis, Julianos, etsning, "Lucumone",_10166a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10166-itemimages/10166a_med.jpeg)
268
Kattinis, Julianos, etsning, "Lucumone",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning, _10168a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10168-itemimages/10168a_med.jpeg)
269
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Byrå, mahogny, 1900-talets början, _10169a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10169-itemimages/10169a_med.jpeg)
270
Byrå, mahogny, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Papart, Max, färglito, komposition, _10167a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10167-itemimages/10167a_med.jpeg)
271
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd fransk konstnär, 1960-tal, färglito, komposition, otydligt signerad EA, _10170a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10170-itemimages/10170a_med.jpeg)
272
Okänd fransk konstnär, 1960-tal, färglito, komposition, otydligt signerad EA,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lissegård, etsning med carborundum, handkolorerad, komposition, _10171a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10171-itemimages/10171a_med.jpeg)
273
Lissegård, etsning med carborundum, handkolorerad, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, vas, glas, "Pompadour", design 1967, _10172a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10172-itemimages/10172a_med.jpeg)
274
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, vas, glas, "Pompadour", design 1967,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas, "Raito", design 1977,_10173a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10173-itemimages/10173a_med.jpeg)
275
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas, "Raito", design 1977,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Adolfs Gerard Pieter, gouache, balinesisk skönhet,_9880a_8d929c4ba68123f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9880-itemimages/9880a_8d929c4ba68123f_med.jpeg)
276
Adolfs Gerard Pieter, gouache, balinesisk skönhet,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
![Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,_9881a_8d929c5012a1cd6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9881-itemimages/9881a_8d929c5012a1cd6_med.jpeg)
277
Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Nerman, Einar, efter honom, litografi, "Isadora Duncan", _9883a_8d929c53ca9d071_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9883-itemimages/9883a_8d929c53ca9d071_med.jpeg)
278
Nerman, Einar, efter honom, litografi, "Isadora Duncan",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Nerman, Einar, efter honom, litografier 5 st, bland annat "Arturo Toscanini",_9884a_8d92aa0621d3a19_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9884-itemimages/9884a_8d92aa0621d3a19_med.jpeg)
279
Nerman, Einar, efter honom, litografier 5 st, bland annat "Arturo Toscanini",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd österrikisk designer, 1910-20-tal, karaff, glas med nysilvermontage,_9885a_8d92a9dc286cf45_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9885-itemimages/9885a_8d92a9dc286cf45_med.jpeg)
280
Okänd österrikisk designer, 1910-20-tal, karaff, glas med nysilvermontage,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,_9886a_8d92a9ddb9e44ea_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9886-itemimages/9886a_8d92a9ddb9e44ea_med.jpeg)
281
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Lynggaard, Finn, egen verkstad, Hörsholm, skål, delvis oxblodsglaserat stengods, _9887a_8d92a9debb1fae8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9887-itemimages/9887a_8d92a9debb1fae8_med.jpeg)
282
Lynggaard, Finn, egen verkstad, Hörsholm, skål, delvis oxblodsglaserat stengods,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Nötknäckare, mässing, antagligen England, sekelskiftet 1900, _9888a_8d92a9e1333d1fe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9888-itemimages/9888a_8d92a9e1333d1fe_med.jpeg)
283
Nötknäckare, mässing, antagligen England, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft, _9891a_8d92a9e4191a3ce_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9891-itemimages/9891a_8d92a9e4191a3ce_med.jpeg)
284
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Vin- samt snapsglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft, _9892a_8d92a9e4e1ec79a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9892-itemimages/9892a_8d92a9e4e1ec79a_med.jpeg)
285
Vin- samt snapsglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Kumela, Sirkka-Liisa för Kumelan Lasitehdas, skål, svart glasmassa,_10174a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10174-itemimages/10174a_med.jpeg)
286
Kumela, Sirkka-Liisa för Kumelan Lasitehdas, skål, svart glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, vas, glas, "Pompadour", design 1967,_10175a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10175-itemimages/10175a_med.jpeg)
287
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, vas, glas, "Pompadour", design 1967,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad, _10176a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10176-itemimages/10176a_med.jpeg)
288
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ, _10177a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10177-itemimages/10177a_med.jpeg)
289
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,_10178a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10178-itemimages/10178a_med.jpeg)
290
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer_10179a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10179-itemimages/10179a_med.jpeg)
291
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Jancke Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), vas, glaserat lergods, _10180a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10180-itemimages/10180a_med.jpeg)
292
Jancke Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), vas, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.