Sommarauktion

Sommarauktion
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt, _10045a_lg.jpeg
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old persisk,_10044a_lg.jpeg
Matta, old persisk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old persisk,_10046a_lg.jpeg
Matta, old persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Hamadan, _10048a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Hamadan (?)_10049a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan (?)
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil, _10050a_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Hamadan, _10051a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaffeskedar, 10 st silver, "Carmen", total vikt 105 gram_10052a_lg.jpeg
Kaffeskedar, 10 st silver, "Carmen", total vikt 105 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nilsson, Nils-Erik, olja, landskap med bro, _10053a_lg.jpeg
Nilsson, Nils-Erik, olja, landskap med bro,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, antik Teke (?),_10055a_lg.jpeg
Matta, antik Teke (?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mässdräkt för flygkapten, barnmodell (!), _10054a_lg.jpeg
Mässdräkt för flygkapten, barnmodell (!),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1", _10056a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herrock, bomull och polyester, Burberry,_10057a_lg.jpeg
Herrock, bomull och polyester, Burberry,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",_10059a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",_10058a_lg.jpeg
Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm, _10060a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt, _10061a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,_10062a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Käpp, papyrus med elfenbenskrycka, viktoriansk, 1800-talets 2 hälft, _10063a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Handspegel, skuret och bronserat trä, 1900-tal,_10064a_lg.jpeg
Handspegel, skuret och bronserat trä, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, mahogny, högklassigt arbete i empire, Sverige 1920-30-tal,_10065a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, _10066a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),_10067a_lg.jpeg
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut, _10068a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Relikgömma, trä, koppartråd och mässing, Mahongwe, Gabon, 1900-talets 2 hälft, _10069a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa), _10070a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa),
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulpturer, 3 st, skuret trä, Indien respektive Afrika, 1900-talets 2 hälft, 1 med beninläggningar,_10071a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,_10072a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods, _10073a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Matta, antik Ersari (?),_10075a_lg.jpeg
Matta, antik Ersari (?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900, _10076a_lg.jpeg
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, Argenta, _10074a_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, Argenta,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Boda Åfors, miniatyrvas, glas,_10077a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Boda Åfors, miniatyrvas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,_10078a_lg.jpeg
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,_10079a_lg.jpeg
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar", _10080a_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Hålslev, mässing, 17-1800-tal, _10081a_lg.jpeg
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa), _10082a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bok, Contenson, Vincent, Ordinis Praedicatorum, tom II, _10083a_lg.jpeg
Bok, Contenson, Vincent, Ordinis Praedicatorum, tom II,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bok, Dilherr, Johann Michael, "Heilig-Epistolischer Bericht, Licht, Geleit und Freud. Emblematische Fürstellung Das ist der Heiligen Sonn- und Festtägl. Episteln"_10084a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa), _10085a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål glas, "Chicko", design 1996,_10086a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål glas, "Chicko", design 1996,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, val, _10087a_lg.jpeg
Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, val,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, porslin, "Terra",_10088a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, porslin, "Terra",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, färglito, "Monsieur et Madame", _10089a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Monsieur et Madame",
Slutpris1 300 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, chamotterat stengods, "Harlekin",_10090a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, chamotterat stengods, "Harlekin",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vaser, 5 st, glaserat lergods, Nittsjö, _10092a_lg.jpeg
Vaser, 5 st, glaserat lergods, Nittsjö,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Häften, 2 st, IKEA-katalog 1966 samt STIL 1969,_10091a_lg.jpeg
Häften, 2 st, IKEA-katalog 1966 samt STIL 1969,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK