Laddar...
Sommarauktion
Visning:
Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin", _10093a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10093-itemimages/10093a_med.jpeg)
195
Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin",
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, lykta, glas, "Apollo 1960", design 1970, _10094a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10094-itemimages/10094a_med.jpeg)
196
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, lykta, glas, "Apollo 1960", design 1970,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, _10095a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10095-itemimages/10095a_med.jpeg)
197
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,_10096a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10096-itemimages/10096a_med.jpeg)
198
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,_10097a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10097-itemimages/10097a_med.jpeg)
199
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Matta, old Hamadan,_10098a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10098-itemimages/10098a_med.jpeg)
200
Matta, old Hamadan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _10099a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10099-itemimages/10099a_med.jpeg)
201
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor, _10100a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10100-itemimages/10100a_med.jpeg)
202
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi, _10101a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10101-itemimages/10101a_med.jpeg)
203
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,_10102a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10102-itemimages/10102a_med.jpeg)
204
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Hydma-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,_10103a_8d92f384d72a667_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10103-itemimages/10103a_8d92f384d72a667_med.jpeg)
205
Hydma-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Matta, old Persisk, _10104a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10104-itemimages/10104a_med.jpeg)
206
Matta, old Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft, _10105a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10105-itemimages/10105a_med.jpeg)
207
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106, _10106a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10106-itemimages/10106a_med.jpeg)
208
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
![Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),_10107a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10107-itemimages/10107a_med.jpeg)
209
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,_10108a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10108-itemimages/10108a_med.jpeg)
210
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari", _10110a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10110-itemimages/10110a_med.jpeg)
211
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari",
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,_10109a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10109-itemimages/10109a_med.jpeg)
212
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Wärff, Göran för Kosta, skål, glas, _10112a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10112-itemimages/10112a_med.jpeg)
213
Wärff, Göran för Kosta, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat, _10111a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10111-itemimages/10111a_med.jpeg)
214
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,_10113a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10113-itemimages/10113a_med.jpeg)
215
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Blomberg, Kjell för Gullaskruf, karaff, grön glasmassa med original mässig/krom stopper, _10114a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10114-itemimages/10114a_med.jpeg)
216
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, karaff, grön glasmassa med original mässig/krom stopper,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa, _10115a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10115-itemimages/10115a_med.jpeg)
217
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp, _10116a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10116-itemimages/10116a_med.jpeg)
218
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
![Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön, _10117a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10117-itemimages/10117a_med.jpeg)
219
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,_10118a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10118-itemimages/10118a_med.jpeg)
220
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_10119a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10119-itemimages/10119a_med.jpeg)
221
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt, _10121a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10121-itemimages/10121a_med.jpeg)
222
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,_10122a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10122-itemimages/10122a_med.jpeg)
223
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,_10123a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10123-itemimages/10123a_med.jpeg)
224
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,_10120a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10120-itemimages/10120a_med.jpeg)
225
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _10124a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10124-itemimages/10124a_med.jpeg)
226
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 400 - 1 800 SEK
![Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt, _10125a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10125-itemimages/10125a_med.jpeg)
227
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja, _10126a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10126-itemimages/10126a_med.jpeg)
228
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak, _10127a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10127-itemimages/10127a_med.jpeg)
229
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Häverö, Bert-Håge, färglito, Waxholm 1, _10128a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10128-itemimages/10128a_med.jpeg)
230
Häverö, Bert-Håge, färglito, Waxholm 1,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Brännarmunstycke för ogräsbekämpning, _10131a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10131-itemimages/10131a_med.jpeg)
231
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja, _10129a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10129-itemimages/10129a_med.jpeg)
232
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja, _10130a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10130-itemimages/10130a_med.jpeg)
233
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _10132a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10132-itemimages/10132a_med.jpeg)
234
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar, _10133a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10133-itemimages/10133a_med.jpeg)
235
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,_10134a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10134-itemimages/10134a_med.jpeg)
236
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,_10135a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10135-itemimages/10135a_med.jpeg)
237
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Hougaard, Henning, olja, räv vid gärdesgård, _10136a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10136-itemimages/10136a_med.jpeg)
238
Hougaard, Henning, olja, räv vid gärdesgård,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel, _10137a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10137-itemimages/10137a_med.jpeg)
239
Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _10138a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10138-itemimages/10138a_med.jpeg)
240
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, _10140a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10140-itemimages/10140a_med.jpeg)
242
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, _10141a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10141-itemimages/10141a_med.jpeg)
243
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.