Sommarauktion

Sommarauktion
Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin", _10093a_lg.jpeg
Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin",
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, lykta, glas, "Apollo 1960", design 1970, _10094a_lg.jpeg
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, lykta, glas, "Apollo 1960", design 1970,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, _10095a_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,_10096a_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,_10097a_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Hamadan,_10098a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _10099a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor, _10100a_lg.jpeg
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi, _10101a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,_10102a_lg.jpeg
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hydma-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,_10103a_8d92f384d72a667_lg.jpeg
Hydma-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Matta, old Persisk, _10104a_lg.jpeg
Matta, old Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft, _10105a_lg.jpeg
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106, _10106a_lg.jpeg
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),_10107a_lg.jpeg
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,_10108a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari", _10110a_lg.jpeg
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari",
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,_10109a_lg.jpeg
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål, glas, _10112a_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat, _10111a_lg.jpeg
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,_10113a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, karaff, grön glasmassa med original mässig/krom stopper, _10114a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa, _10115a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp, _10116a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön, _10117a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,_10118a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_10119a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt, _10121a_lg.jpeg
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,_10122a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,_10123a_lg.jpeg
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,_10120a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _10124a_lg.jpeg
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 400 - 1 800 SEK
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt, _10125a_lg.jpeg
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja, _10126a_lg.jpeg
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak, _10127a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Waxholm 1, _10128a_lg.jpeg
Häverö, Bert-Håge, färglito, Waxholm 1,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning, _10131a_lg.jpeg
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja, _10129a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja, _10130a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _10132a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar, _10133a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,_10134a_lg.jpeg
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,_10135a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Hougaard, Henning, olja, räv vid gärdesgård, _10136a_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, räv vid gärdesgård,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel, _10137a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _10138a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, _10140a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, _10141a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK