Laddar...
Sommarauktion
Visning:
Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 1140 gram, _9995a_8d92b57f8b1d31e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9995-itemimages/9995a_8d92b57f8b1d31e_med.jpeg)
97
Parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 1140 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 1 gram, _9996a_8d92b580ed9ad4d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9996-itemimages/9996a_8d92b580ed9ad4d_med.jpeg)
98
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 1 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Herrfickur med kedja, silver, Omega, _9997d_8d92b584148df46_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9997-itemimages/9997d_8d92b584148df46_med.jpeg)
99
Herrfickur med kedja, silver, Omega,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,_9998a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9998-itemimages/9998a_med.jpeg)
100
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,_9999a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9999-itemimages/9999a_med.jpeg)
101
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Engström, Ulla, textil, tovad ull med applikation, bagge, _10000a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10000-itemimages/10000a_med.jpeg)
102
Engström, Ulla, textil, tovad ull med applikation, bagge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal, _10001a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10001-itemimages/10001a_med.jpeg)
103
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,_10002a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10002-itemimages/10002a_med.jpeg)
104
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Ramsey, Christopher för Johansfors, vinglas, 8 st, _10003a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10003-itemimages/10003a_med.jpeg)
105
Ramsey, Christopher för Johansfors, vinglas, 8 st,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil, _10004a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10004-itemimages/10004a_med.jpeg)
106
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer, _10005a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10005-itemimages/10005a_med.jpeg)
107
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, _10006a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10006-itemimages/10006a_med.jpeg)
108
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Höglund, Erik för Boda, parti glas, brun glasmassa med luftbubblor,_10007a_8d936619fc30785_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10007-itemimages/10007a_8d936619fc30785_med.jpeg)
109
Höglund, Erik för Boda, parti glas, brun glasmassa med luftbubblor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ahrle, Leif, olja, komposition,_10008a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10008-itemimages/10008a_med.jpeg)
110
Ahrle, Leif, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Barrios, Alvaro, färglito, golfare,_10009a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10009-itemimages/10009a_med.jpeg)
111
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,_10010a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10010-itemimages/10010a_med.jpeg)
112
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,_10011a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10011-itemimages/10011a_med.jpeg)
113
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut, _10012a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10012-itemimages/10012a_med.jpeg)
114
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Salongsmöbel, 6 delar, svarvad valnöt med djuphäftad sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut,_10013a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10013-itemimages/10013a_med.jpeg)
115
Salongsmöbel, 6 delar, svarvad valnöt med djuphäftad sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm, _10014a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10014-itemimages/10014a_med.jpeg)
116
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900, _10015a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10015-itemimages/10015a_med.jpeg)
117
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal, _10017a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10017-itemimages/10017a_med.jpeg)
118
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,_10016a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10016-itemimages/10016a_med.jpeg)
119
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,_10018a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10018-itemimages/10018a_med.jpeg)
120
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,_10019a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10019-itemimages/10019a_med.jpeg)
121
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak, _10020a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10020-itemimages/10020a_med.jpeg)
122
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar, _10021a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10021-itemimages/10021a_med.jpeg)
123
Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby, _10022a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10022-itemimages/10022a_med.jpeg)
124
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _10024a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10024-itemimages/10024a_med.jpeg)
125
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, bordslampa, ljus björk med intarsia och metalldetaljer, _10025a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10025-itemimages/10025a_med.jpeg)
126
Okänd designer, bordslampa, ljus björk med intarsia och metalldetaljer,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par, _10023a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10023-itemimages/10023a_med.jpeg)
127
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa, _10026a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10026-itemimages/10026a_med.jpeg)
128
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _10027a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10027-itemimages/10027a_med.jpeg)
129
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, björk och palisander med metallmontage,_10028a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10028-itemimages/10028a_med.jpeg)
130
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, björk och palisander med metallmontage,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
![Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,_10029a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10029-itemimages/10029a_med.jpeg)
131
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan, _10030a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10030-itemimages/10030a_med.jpeg)
132
Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Remmare, 5 st, grön glasmassa, 1900-talets mitt, _10031a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10031-itemimages/10031a_med.jpeg)
133
Remmare, 5 st, grön glasmassa, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,_10032a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10032-itemimages/10032a_med.jpeg)
134
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända, _10033a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10033-itemimages/10033a_med.jpeg)
135
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä, _10034a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10034-itemimages/10034a_med.jpeg)
136
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Cittra i låda, Baranoli, _10035a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10035-itemimages/10035a_med.jpeg)
137
Cittra i låda, Baranoli,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,_10036a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10036-itemimages/10036a_med.jpeg)
138
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Matservis, 35 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, _10038a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10038-itemimages/10038a_med.jpeg)
139
Matservis, 35 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor, _10039a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10039-itemimages/10039a_med.jpeg)
140
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier, _10040a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10040-itemimages/10040a_med.jpeg)
142
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Soffbord, palisander med intarsia och bronsbeslag, _10041a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10041-itemimages/10041a_med.jpeg)
143
Soffbord, palisander med intarsia och bronsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, _10042a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10042-itemimages/10042a_med.jpeg)
144
Kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,_10043a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10043-itemimages/10043a_med.jpeg)
145
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.