Sommarauktion

Sommarauktion
Parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 1140 gram, _9995a_8d92b57f8b1d31e_lg.jpeg
Parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 1140 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 1 gram, _9996a_8d92b580ed9ad4d_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 1 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrfickur med kedja, silver, Omega, _9997d_8d92b584148df46_lg.jpeg
Herrfickur med kedja, silver, Omega,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,_9998a_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,_9999a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Engström, Ulla, textil, tovad ull med applikation, bagge, _10000a_lg.jpeg
Engström, Ulla, textil, tovad ull med applikation, bagge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal, _10001a_lg.jpeg
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,_10002a_lg.jpeg
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Ramsey, Christopher för Johansfors, vinglas, 8 st, _10003a_lg.jpeg
Ramsey, Christopher för Johansfors, vinglas, 8 st,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil, _10004a_lg.jpeg
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer, _10005a_lg.jpeg
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, _10006a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda, parti glas, brun glasmassa med luftbubblor,_10007a_8d936619fc30785_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, parti glas, brun glasmassa med luftbubblor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ahrle, Leif, olja, komposition,_10008a_lg.jpeg
Ahrle, Leif, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,_10009a_lg.jpeg
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,_10010a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,_10011a_lg.jpeg
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut, _10012a_lg.jpeg
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Salongsmöbel, 6 delar, svarvad valnöt med djuphäftad sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut,_10013a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm, _10014a_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900, _10015a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal, _10017a_lg.jpeg
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,_10016a_lg.jpeg
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,_10018a_lg.jpeg
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,_10019a_lg.jpeg
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak, _10020a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar, _10021a_lg.jpeg
Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby, _10022a_lg.jpeg
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _10024a_lg.jpeg
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, bordslampa, ljus björk med intarsia och metalldetaljer, _10025a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par, _10023a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa, _10026a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _10027a_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, björk och palisander med metallmontage,_10028a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,_10029a_lg.jpeg
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan, _10030a_lg.jpeg
Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Remmare, 5 st, grön glasmassa, 1900-talets mitt, _10031a_lg.jpeg
Remmare, 5 st, grön glasmassa, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,_10032a_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända, _10033a_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä, _10034a_lg.jpeg
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cittra i låda, Baranoli, _10035a_lg.jpeg
Cittra i låda, Baranoli,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,_10036a_lg.jpeg
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matservis, 35 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, _10038a_lg.jpeg
Matservis, 35 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor, _10039a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier, _10040a_lg.jpeg
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord, palisander med intarsia och bronsbeslag, _10041a_lg.jpeg
Soffbord, palisander med intarsia och bronsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, _10042a_lg.jpeg
Kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,_10043a_lg.jpeg
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK