Sommarauktion

Sommarauktion
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater, _10416a_8d9326632d468f8_lg.jpeg
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _10417a_8d9325a1009532d_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a, _10418a_8d9325a338bea4a_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt, profilerat brätte,_10419a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal, _10420a_lg.jpeg
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bricka, koppar med mässingshandtag, Fr. Müller Nürnberg, jugend, sekelskiftet 1900,_10421a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gorånjärn, smide, 1800-tal, _10422a_lg.jpeg
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Reseur, förgylld metall i skyddsfodral, Mauthe,_10423a_lg.jpeg
Reseur, förgylld metall i skyddsfodral, Mauthe,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Medalj, silver; Kungliga Svärdsordens Svärdsmedalj, _10424a_8d9325a5f28e666_lg.jpeg
Medalj, silver; Kungliga Svärdsordens Svärdsmedalj,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Herrarmbandsur, 18 k rödguld, Certina New Art, _10425a_8d9325a86e3bb9c_lg.jpeg
Herrarmbandsur, 18 k rödguld, Certina New Art,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ordförandeklubba, svärtat trä med silvermontage,_10426a_8d9325aad1776cf_lg.jpeg
Ordförandeklubba, svärtat trä med silvermontage,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, "Ax",_10427a_8d9325acd9538a0_lg.jpeg
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, "Ax",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti kakgafflar, kaffeskedar mm, Rosen, total vikt 270 gram,_10428a_8d9325afa3bfb02_lg.jpeg
Parti kakgafflar, kaffeskedar mm, Rosen, total vikt 270 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä, _10429a_lg.jpeg
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn, _10432a_lg.jpeg
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _10431a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,_10433a_8d934c30acf9f36_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik Turkmen (?), _10430a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur, _10434a_8d932664abbd79f_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur, _10435b_8d932666d6919ba_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, skäggdopping, _10436a_8d93269e9053780_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, skäggdopping,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Englund, Eva för Bergdala, skål,  blågrön glasmassa, Malakit, _10437a_8d9326a04afe5e4_lg.jpeg
Englund, Eva för Bergdala, skål, blågrön glasmassa, Malakit,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, _10438a_8d9326a0d206b3b_lg.jpeg
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag, _10439a_lg.jpeg
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden, _10440a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan, _10442a_lg.jpeg
Matta, old Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",_10441a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,_10443a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, _10444a_8d932669c22e8b1_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara, _10445a_8d93266bc3101d1_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbrädor 2 st, porslin, Eden, _10446a_8d93266d84f8888_lg.jpeg
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbrädor 2 st, porslin, Eden,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med fat och assietter skålar mm, ornamin, 'Balett', _10447a_8d93266f34427e3_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med fat och assietter skålar mm, ornamin, 'Balett',
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, väggplatta, glaserat lergods, Flicka,_10448a_8d93269f720bddc_lg.jpeg
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, väggplatta, glaserat lergods, Flicka,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser, _10449a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, smyckeset, 3 delar, sterlingsilver, total vikt 65 gram, i form av Antikärnvapenmärken ("Peace"-märken),_10450a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck,_10451a_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, skulptur, sterlingsilver, i form av blomma, vikt 25 gram,_10452a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig, _10453a_lg.jpeg
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",_10454a_8d9326a3222c9d6_lg.jpeg
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures", _10455a_8d9326a3885fa83_lg.jpeg
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/ljusstake, blåglaserat stengods, fågel,_10456a_8d9326a43009c30_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/ljusstake, blåglaserat stengods, fågel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage,_10457a_8d9326a4ddcc83c_lg.jpeg
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, sandgjutet glas, "Archipelago", _10458a_8d9326a5656f6a5_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, sandgjutet glas, "Archipelago",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
4 delar porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, _10459a_8d933dd1031d6b4_lg.jpeg
4 delar porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar 1 par, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond, _10460a_8d933dd1cbf522f_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond, _10461a_8d933dd286f31c0_lg.jpeg
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bricka/fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,_10462a_8d933dd34da9e20_lg.jpeg
Bricka/fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskål samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, _10463a_8d933dd425c3429_lg.jpeg
Sockerskål samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK