Ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna Bruk nr 22,_12310a_8d96726f8a4739f_lg.jpeg
Ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna Bruk nr 22,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, _12311a_lg.jpeg
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer i William Morris art, skänk, skuren ek, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm samt datering Anno 1900,_12312a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja, _12313a_lg.jpeg
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,_12314a_lg.jpeg
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä, _12315a_lg.jpeg
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 7 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer, _12316a_8d96726ce818e7c_lg.jpeg
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 7 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, _12317a_8d96727144f6a4d_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, orange glas, _12318a_8d9672ad3a060ac_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, orange glas,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nattygsbord, bonad björk med marmorskiva, 1920-30-tal, _12319a_8d9672ae5ae6a5a_lg.jpeg
Nattygsbord, bonad björk med marmorskiva, 1920-30-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Armstolar, 1 par, björk, högklassiga Lindomearbeten, 1800-talets 1 hälft,_12320a_8d9672aaa5f4a98_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt, _12321a_lg.jpeg
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Herrock, bomull och polyester, Burberry,_12322a_lg.jpeg
Herrock, bomull och polyester, Burberry,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt, _12323a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,_12324a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),_12325a_lg.jpeg
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,_12326a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods, _12327a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hålslev, mässing, 17-1800-tal, _12328a_lg.jpeg
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt, _12329a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hurtsskrivbord, mahogny med delvis läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, _12330a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering60 - 700 SEK
Lindström, Kaj Alexander, akryl på papp, figurkomposition, _12331a_lg.jpeg
Lindström, Kaj Alexander, akryl på papp, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 204 (!) delar, silver, modell "Empire", silvervikt cirka 8000 gram, _12332a_8d967a44f9e1cb5_lg.jpeg
Slutpris20 000 SEK
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Matbesticksuppsättning, 51 delar, silver,  svensk spetsig, total vikt 3030 gram_12333a_8d967a4e97646e5_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 51 delar, silver, svensk spetsig, total vikt 3030 gram
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 11 000 SEK
Toikka, Oiva för Iittala, förrättstallrikar, 15 st, blå glasmassa, "Kastehelmi", _12334a_8d967a477d2de39_lg.jpeg
Toikka, Oiva för Iittala, förrättstallrikar, 15 st, blå glasmassa, "Kastehelmi",
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Toikka, Oiva för Iittala, mattallrikar, 16 st, blå glasmassa, "Kastehelmi", _12335a_8d967a4695a4937_lg.jpeg
Toikka, Oiva för Iittala, mattallrikar, 16 st, blå glasmassa, "Kastehelmi",
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Uppläggningsskedar, 3 st, silver, total vikt 185 gram, _12336a_8d967a48cc81ccf_lg.jpeg
Uppläggningsskedar, 3 st, silver, total vikt 185 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Pedersen, Thomas för Fredericia, gungstol, vit polykarbonat på kromat underrede, "Stingray", _12337a_8d967a500c01a42_lg.jpeg
Pedersen, Thomas för Fredericia, gungstol, vit polykarbonat på kromat underrede, "Stingray",
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Panton, Verner för Fritz Hansen, snurrstolar, 1 par, vit textilklädsel på aluminiumfot, "1-2-3" serien,_12338a_8d967a753d5c0bb_lg.jpeg
Panton, Verner för Fritz Hansen, snurrstolar, 1 par, vit textilklädsel på aluminiumfot, "1-2-3" serien,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt, _12339a_8d967a784211111_lg.jpeg
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,  _12340a_8d967a7a8d0e30a_lg.jpeg
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,  _12341a_8d967a80b8a89ba_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på träsockel, _12342a_8d967a932e0b688_lg.jpeg
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på träsockel,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,  _12343a_8d967a9827d502c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt, _12344a_8d967a9c791d7a0_lg.jpeg
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Biblioteksbord, valnöt, 1900-talets 1 hälft, _12345a_lg.jpeg
Biblioteksbord, valnöt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,_12346a_lg.jpeg
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),_12347a_lg.jpeg
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106, _12348a_lg.jpeg
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Matta, old Persisk, _12349a_lg.jpeg
Matta, old Persisk,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi, _12350a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _12351a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa, _12352a_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål, _12353a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor, _12354a_lg.jpeg
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kaffeskedar, 6 st, silver, 1800-tal, gammalfransk modell, total vikt 75 gram,_12355a_8d967b7f7718e0e_lg.jpeg
Kaffeskedar, 6 st, silver, 1800-tal, gammalfransk modell, total vikt 75 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skedar, 1 par, sterlingsilver, renässansstil, total vikt 50 gram, _12356a_8d967b8077f2edd_lg.jpeg
Skedar, 1 par, sterlingsilver, renässansstil, total vikt 50 gram,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kuvertaskkoppar, 6 st, silver, total vikt 85 gram, _12357a_8d967b81784edee_lg.jpeg
Kuvertaskkoppar, 6 st, silver, total vikt 85 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK