Falk, Kjell, olja, kustparti, _11927a_lg.jpeg
Falk, Kjell, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa, _11928a_lg.jpeg
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,_11929a_lg.jpeg
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, "Barney Granit", _11930a_lg.jpeg
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, "Barney Granit",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hoff, Paul för Kosta, skål, bruntonad glasmassa, _11931c_8d9618c834489c0_lg.jpeg
Hoff, Paul för Kosta, skål, bruntonad glasmassa,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross, _11932a_8d9618c9684f35d_lg.jpeg
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stoopendahl, Mosse, olja, räv i snö, _11933a_8d9618ca5be6645_lg.jpeg
Stoopendahl, Mosse, olja, räv i snö,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gevär, flintlås, 17-1800-tal, helstockat, kolv med fack för flintor, _11934a_8d9618cb4ea5f0f_lg.jpeg
Gevär, flintlås, 17-1800-tal, helstockat, kolv med fack för flintor,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _11935a_8d9618e52e9c38f_lg.jpeg
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Bordsur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, _11936a_8d9618e87d669c6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _11937a_8d9618ebba3f798_lg.jpeg
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Spegel, förgyllt. bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,_11938a_8d9624838a599c8_lg.jpeg
Spegel, förgyllt. bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, så kallad Diamantboll,_11939a_8d96252eb19b453_lg.jpeg
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, så kallad Diamantboll,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fat, tenn, djupt, slät modell, _11940a_8d96248861490a7_lg.jpeg
Fat, tenn, djupt, slät modell,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Samovar med bricka, mässing med trähandtag, Pavel Gudkov, Tula, sekelskiftet 1900,_11941a_8d96248a4ef5d41_lg.jpeg
Samovar med bricka, mässing med trähandtag, Pavel Gudkov, Tula, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, _11942a_8d9624926608c4b_lg.jpeg
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilsson, Vera, pastell, taktäckning, _11943a_lg.jpeg
Nilsson, Vera, pastell, taktäckning,
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Käpp, bemålat trä och horn med mässingsbeslag, 1800-talets mitt,_11944a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram_11945a_lg.jpeg
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form, _11946a_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hermelin, Olof, olja, hus i landskap,_11947a_lg.jpeg
Hermelin, Olof, olja, hus i landskap,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,_11948a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skoglund, Jean, olja, vinterlandskap med rimfrost,_11949a_lg.jpeg
Skoglund, Jean, olja, vinterlandskap med rimfrost,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _11950a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,_11951a_lg.jpeg
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Weisbusch, Claude, färglito, man med häst,_11952a_8d962493fc96e74_lg.jpeg
Weisbusch, Claude, färglito, man med häst,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel, _11953a_8d96249514a6851_lg.jpeg
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordslampa, alabaster med mässingsmontage. _11954a_8d9624961d66dee_lg.jpeg
Bordslampa, alabaster med mässingsmontage.
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nerman, Einar, tusch, "Min kära på Stadt",_11955a_8d962497376ba04_lg.jpeg
Nerman, Einar, tusch, "Min kära på Stadt",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Djurberg, Elisabeth, sepiateckning med täckvitt, bukett med smultron, sädesax och ängsblommor, _11956a_8d9624b0f53e9ac_lg.jpeg
Djurberg, Elisabeth, sepiateckning med täckvitt, bukett med smultron, sädesax och ängsblommor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Astronomiskt teleskop i låda, COCO, _11957a_lg.jpeg
Astronomiskt teleskop i låda, COCO,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bok, Chifflet, Philippe; "Sacrosancti et Oegumenici Consilio Tridentinii", _11958a_lg.jpeg
Bok, Chifflet, Philippe; "Sacrosancti et Oegumenici Consilio Tridentinii",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Järv, _11959a_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Järv,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,_11960a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matgrupp, 7 delar, ek, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar,_11961a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft, _11962a_lg.jpeg
Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, bord, bonat trä med tonad glasskiva, "Falcon",_11963a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _11964a_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",_11965a_lg.jpeg
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, färgoffset, trollslända,_11966a_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, färgoffset, trollslända,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,_11967a_lg.jpeg
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Juul Petersen, Anton, olja, "Blå maske",_11968a_8d9624b2619720d_lg.jpeg
Juul Petersen, Anton, olja, "Blå maske",
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salto, axel, linoleumsnitt, komposition, _11969a_8d9624b39b1ff06_lg.jpeg
Salto, axel, linoleumsnitt, komposition,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersen, Mogens, färglito, komposition, _11970a_8d96252fafcedb3_lg.jpeg
Andersen, Mogens, färglito, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsur, koppar, Luxor, 1920-30-tal, i form av järnvägssignal, _11971c_8d9625326beb858_lg.jpeg
Bordsur, koppar, Luxor, 1920-30-tal, i form av järnvägssignal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke, _11972a_8d962533af7a9c2_lg.jpeg
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, _11973a_8d96253530f80bf_lg.jpeg
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel, _11974a_8d962536523e36d_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK