Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Svensson, Birgitta, skulptur, stengods, "Båt", i form av båtskrov med lösa luckor, _11830a_8d9566d98c74d87_lg.jpeg
49
Svensson, Birgitta, skulptur, stengods, "Båt", i form av båtskrov med lösa luckor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, golvvas, glaserat stengods, _11831a_8d9566da4dbeecd_lg.jpeg
50
Nylund, Gunnar för Rörstrand, golvvas, glaserat stengods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bertel-Nordström, Bertel, olja, clown, _11832a_8d9566d8debeda6_lg.jpeg
51
Bertel-Nordström, Bertel, olja, clown,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hellsing, Dag Björn, olja, landskap, _11833a_8d9566db47128c7_lg.jpeg
52
Hellsing, Dag Björn, olja, landskap,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, "Domino",_11834a_lg.jpeg
53
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, "Domino",
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skålfat, delvis glaserat lergods, "Beata", _11835a_lg.jpeg
54
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skålfat, delvis glaserat lergods, "Beata",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lynggaard, Finn, egen verkstad, Hörsholm, skål, delvis oxblodsglaserat stengods, _11836a_lg.jpeg
55
Lynggaard, Finn, egen verkstad, Hörsholm, skål, delvis oxblodsglaserat stengods,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,_11837a_lg.jpeg
56
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal, _11838a_lg.jpeg
57
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,_11839a_lg.jpeg
58
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Pietilä, Tuulikki, akvatint, "Incendie de Forêt", _11840a_8d956830dd69142_lg.jpeg
59
Pietilä, Tuulikki, akvatint, "Incendie de Forêt",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, "September",_11841a_8d956831d520845_lg.jpeg
60
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, "September",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bäckström, Barbro, efter henne, silkscreen på glas, "Affisch # 4",_11842a_8d956834047c985_lg.jpeg
61
Bäckström, Barbro, efter henne, silkscreen på glas, "Affisch # 4",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, sannolikt för Salviati, Murano, pokalglas, _11843a_8d956835412a9fa_lg.jpeg
62
Okänd designer, sannolikt för Salviati, Murano, pokalglas,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods,_11844a_lg.jpeg
63
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Tekla", _11845a_lg.jpeg
64
Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Tekla",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, "KPA-hunden",_11846a_lg.jpeg
65
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, "KPA-hunden",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna", _11847a_lg.jpeg
66
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vaser 2 st, glaserat stengods, _11848a_lg.jpeg
67
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vaser 2 st, glaserat stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Häst, _11849a_lg.jpeg
68
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Häst,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Eriksson, Siv E M, olja, komposition, _11850a_8d9568f87d2182d_lg.jpeg
69
Eriksson, Siv E M, olja, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsson, Hans, olja, stilleben, _11851a_8d9568f7be7df08_lg.jpeg
70
Larsson, Hans, olja, stilleben,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm,_11852a_8d95759e44f18d9_lg.jpeg
71
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap, _11853b_8d95759fa936162_lg.jpeg
72
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Soppslev, silver med svarvat och svärtat trähandtag, _11854c_8d9575a2c2a7c9f_lg.jpeg
73
Soppslev, silver med svarvat och svärtat trähandtag,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bältespänne, förgyllt silver och cloissonné, högklassigt Moskvaarbete av Feodor Rückert (1840-1917), sekelskiftet 1900, _11855a_8d9631fc8bd63ad_lg.jpeg
74
Bältespänne, förgyllt silver och cloissonné, högklassigt Moskvaarbete av Feodor Rückert (1840-1917), sekelskiftet 1900,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, dekor av Oskars II krönta monogram, _11856a_8d95820ffa3ced0_lg.jpeg
75
Brosch, 18 karat rödguld och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, dekor av Oskars II krönta monogram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Halslås, förgyllt silver, allmogearbete, 18-1900-tal, _11857a_8d9582116920f91_lg.jpeg
76
Halslås, förgyllt silver, allmogearbete, 18-1900-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti skrotguld, 14 karat, total vikt 3,7 gram, _11858a_8d9582127313124_lg.jpeg
77
Parti skrotguld, 14 karat, total vikt 3,7 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti skrotguld mm, 18 karat, total vikt 15,7 gram,_11859b_8d958216ee3e238_lg.jpeg
78
Parti skrotguld mm, 18 karat, total vikt 15,7 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Eldh, Tore för Cesons, ljusstake, stelingsilver, vikt 135 gram, _11860a_8d9582189ae2b27_lg.jpeg
79
Eldh, Tore för Cesons, ljusstake, stelingsilver, vikt 135 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti silver och skrotguld mm, bland annat defekt fickur 14 karat rödguld,_11861b_8d95821b1ca3f6e_lg.jpeg
80
Parti silver och skrotguld mm, bland annat defekt fickur 14 karat rödguld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jardinière, flintgods, Eduard Eichler, Dux (Duchow - sedermera Royal Dux), _11862a_8d95821d0ca1592_lg.jpeg
81
Jardinière, flintgods, Eduard Eichler, Dux (Duchow - sedermera Royal Dux),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bordsuppsasts, porslin, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av putti, blommor mm,_11863c_8d95821f763584c_lg.jpeg
82
Bordsuppsasts, porslin, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av putti, blommor mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kaminuppsats, 3 delar, mässing och brokig marmor, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _11864b_8d958222d758acb_lg.jpeg
83
Kaminuppsats, 3 delar, mässing och brokig marmor, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Parti bestick, silver, total vikt 330 gram, _11865a_8d95821ab6b8916_lg.jpeg
84
Parti bestick, silver, total vikt 330 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor, _11866a_8d958232f76d55e_lg.jpeg
85
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, paraplyställ, svartlackerat smide och mässing,_11867a_lg.jpeg
86
Ander, Gunnar för Ystad Metall, paraplyställ, svartlackerat smide och mässing,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, kromat stativ med canvasklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",_11868a_lg.jpeg
87
Okänd designer, fåtölj, kromat stativ med canvasklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fasadskylt, bemålat gjutjärn och koppar (?), 1900-talets 1 hälft, _11869a_lg.jpeg
88
Fasadskylt, bemålat gjutjärn och koppar (?), 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,_11870a_lg.jpeg
89
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond, _11871a_lg.jpeg
90
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900, _11872a_lg.jpeg
91
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny, senemspire, 1800-talets mitt, 4 lådor_11873a_lg.jpeg
92
Byrå, mahogny, senemspire, 1800-talets mitt, 4 lådor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Byrå, palisander med intarsia , antagligen Frankrike, Louis XVI-stil, 1900-talets början, oval form, _11874a_lg.jpeg
93
Byrå, palisander med intarsia , antagligen Frankrike, Louis XVI-stil, 1900-talets början, oval form,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 750/1000 silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt cirka 1300 gram, _11875a_8d95821617d48b6_lg.jpeg
94
Kaffeservis, 750/1000 silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt cirka 1300 gram,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, pastell, utsikt över Arilds hamn,_11876a_8d958219ee9d1af_lg.jpeg
95
Okänd konstnär, pastell, utsikt över Arilds hamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 50 SEK
Avslutad
Locher, Carl, etsning, fiskare sätter garn, _11877a_8d958217fe47cc4_lg.jpeg
96
Locher, Carl, etsning, fiskare sätter garn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.