Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,_15108a_8d9b80806d662df_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15108-itemimages/15108a_8d9b80806d662df_med.jpeg)
105
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition, _15114a_8d9b8092a5b13b3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15114-itemimages/15114a_8d9b8092a5b13b3_med.jpeg)
111
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948, _15115a_8d9b8094c526f2b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15115-itemimages/15115a_8d9b8094c526f2b_med.jpeg)
112
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _15116a_8d9b814cf5ad777_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15116-itemimages/15116a_8d9b814cf5ad777_med.jpeg)
113
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919, _15117a_8d9b8148e82c656_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15117-itemimages/15117a_8d9b8148e82c656_med.jpeg)
114
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna, _15118a_8d9b80b7df48244_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15118-itemimages/15118a_8d9b80b7df48244_med.jpeg)
115
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Netterblad, Per Olof, akvarell,_15119a_8d9b80bb8c4ff9e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15119-itemimages/15119a_8d9b80bb8c4ff9e_med.jpeg)
116
Netterblad, Per Olof, akvarell,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Friberg, Roj, lito, klippa och granar, _15127a_8d9b813895218a5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15127-itemimages/15127a_8d9b813895218a5_med.jpeg)
124
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen, _15129a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15129-itemimages/15129a_med.jpeg)
126
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger, _15131a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15131-itemimages/15131a_med.jpeg)
128
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,_15132a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15132-itemimages/15132a_med.jpeg)
129
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti, _15135a_8d9b89d181e8dbf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15135-itemimages/15135a_8d9b89d181e8dbf_med.jpeg)
132
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn, _15136a_8d9b89d2235132e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15136-itemimages/15136a_8d9b89d2235132e_med.jpeg)
133
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs, _15137a_8d9b89d31dd239c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15137-itemimages/15137a_8d9b89d31dd239c_med.jpeg)
134
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen", _15138a_8d9b89a048951b0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15138-itemimages/15138a_8d9b89a048951b0_med.jpeg)
135
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation, _15139a_8d9b89a2413ac99_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15139-itemimages/15139a_8d9b89a2413ac99_med.jpeg)
136
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _15144a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15144-itemimages/15144a_med.jpeg)
139
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur, _15150a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15150-itemimages/15150a_med.jpeg)
147
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel, _15151a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15151-itemimages/15151a_med.jpeg)
148
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur, _15152a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15152-itemimages/15152a_med.jpeg)
149
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken, _15153a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15153-itemimages/15153a_med.jpeg)
150
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen, _15154a_8d9b8a5e5e210d7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15154-itemimages/15154a_8d9b8a5e5e210d7_med.jpeg)
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör, _15174a_8d9b8b4b27edc19_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15174-itemimages/15174a_8d9b8b4b27edc19_med.jpeg)
171
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti, _15175a_8d9b8ae96e1d650_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15175-itemimages/15175a_8d9b8ae96e1d650_med.jpeg)
172
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland, _15176a_8d9b8b4d0a3598c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15176-itemimages/15176a_8d9b8b4d0a3598c_med.jpeg)
173
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Agnell, Olle, olja, kustklippor,_15180a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15180-itemimages/15180a_med.jpeg)
177
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund", _15181a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15181-itemimages/15181a_med.jpeg)
178
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg", _15182a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15182-itemimages/15182a_med.jpeg)
179
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"_15183a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15183-itemimages/15183a_med.jpeg)
180
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar, _15184a_8d9b8b4774d1cef_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15184-itemimages/15184a_8d9b8b4774d1cef_med.jpeg)
181
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök, _15185a_8d9b8b389606ec3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15185-itemimages/15185a_8d9b8b389606ec3_med.jpeg)
182
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Fridell, Axel, etsning, Stadsgården, _15187a_8d9b8b37bfdc1b1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15187-itemimages/15187a_8d9b8b37bfdc1b1_med.jpeg)
184
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in, _15192a_8d9b8b3607f384b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15192-itemimages/15192a_8d9b8b3607f384b_med.jpeg)
189
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964, _15193a_8d9b8b351b51404_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15193-itemimages/15193a_8d9b8b351b51404_med.jpeg)
190
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral, _15194a_8d9b8b33d7d98bf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15194-itemimages/15194a_8d9b8b33d7d98bf_med.jpeg)
191
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap, _15195a_8d9b8bb57e7ba39_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15195-itemimages/15195a_8d9b8bb57e7ba39_med.jpeg)
192
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter, _15196a_8d9b8bb478cf84b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15196-itemimages/15196a_8d9b8bb478cf84b_med.jpeg)
193
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap, _15198a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15198-itemimages/15198a_med.jpeg)
195
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap, _15201a_8d9b8b3ae3819de_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15201-itemimages/15201a_8d9b8b3ae3819de_med.jpeg)
198
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt, _15202a_8d9b8bb1824d327_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15202-itemimages/15202a_8d9b8bb1824d327_med.jpeg)
199
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers, _15203a_8d9b8bb270e7313_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15203-itemimages/15203a_8d9b8bb270e7313_med.jpeg)
200
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben, _15205a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15205-itemimages/15205a_med.jpeg)
202
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,_15207a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15207-itemimages/15207a_med.jpeg)
203
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 800 SEK
![Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna, _15206a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15206-itemimages/15206a_med.jpeg)
204
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 800 SEK
![Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön, _15208a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15208-itemimages/15208a_med.jpeg)
205
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
![Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter, _15209a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15209-itemimages/15209a_med.jpeg)
206
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
![Krumlinde, Olof, olja, landskap, _15226a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15226-itemimages/15226a_med.jpeg)
211
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia", _15228a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15228-itemimages/15228a_med.jpeg)
213
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.