Laddar...
Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens, _19723a_8da511733b8f201_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19723-itemimages/19723a_8da511733b8f201_med.jpeg)
241
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Wallace Hester, Robert efter Lawrence, Sir Thomas, roulettegravyr och pochoir, "King of Rome", (Napoléon François Joseph Charles Bonaparte var son till Napoleon ! och Marie Louise av Österrike), _19724a_8da51230324be52_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19724-itemimages/19724a_8da51230324be52_med.jpeg)
242
Wallace Hester, Robert efter Lawrence, Sir Thomas, roulettegravyr och pochoir, "King of Rome", (Napoléon François Joseph Charles Bonaparte var son till Napoleon ! och Marie Louise av Österrike),
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur, _19725a_8da512316af62fa_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19725-itemimages/19725a_8da512316af62fa_med.jpeg)
243
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866, _19726a_8da512333261bdc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19726-itemimages/19726a_8da512333261bdc_med.jpeg)
244
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, "THe Bar Room", - interiör med skålade herre i kilt, _19727a_8da512347cb31a8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19727-itemimages/19727a_8da512347cb31a8_med.jpeg)
245
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, "THe Bar Room", - interiör med skålade herre i kilt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679, _19728a_8da5123641a04dd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19728-itemimages/19728a_8da5123641a04dd_med.jpeg)
246
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
![Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB, _19729a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19729-itemimages/19729a_med.jpeg)
247
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt, _19736a_8da512376d9b521_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19736-itemimages/19736a_8da512376d9b521_med.jpeg)
254
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _19737a_8da51238e2073a0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19737-itemimages/19737a_8da51238e2073a0_med.jpeg)
255
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?), _19738a_8da5123a4ce261a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19738-itemimages/19738a_8da5123a4ce261a_med.jpeg)
256
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm, _19739a_8da5123c32aab7e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19739-itemimages/19739a_8da5123c32aab7e_med.jpeg)
257
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar, _19740a_8da5123e8a952dc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19740-itemimages/19740a_8da5123e8a952dc_med.jpeg)
258
Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka, _19746a_8da512a1286e670_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19746-itemimages/19746a_8da512a1286e670_med.jpeg)
264
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn, _19747a_8da512a254ab4cb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19747-itemimages/19747a_8da512a254ab4cb_med.jpeg)
265
Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Wedel, Helene, gouache, komposition, _19755a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19755-itemimages/19755a_med.jpeg)
273
Wedel, Helene, gouache, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg, _19757a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19757-itemimages/19757a_med.jpeg)
275
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565, _19759a_8da513080ee4db9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19759-itemimages/19759a_8da513080ee4db9_med.jpeg)
277
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen, _19760a_8da5130aa58d8b2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19760-itemimages/19760a_8da5130aa58d8b2_med.jpeg)
278
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao", _19761a_8da51370bc04546_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19761-itemimages/19761a_8da51370bc04546_med.jpeg)
279
Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil, _19762a_8da5130c28db9c5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19762-itemimages/19762a_8da5130c28db9c5_med.jpeg)
280
Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750, _19763a_8da5130e03e2e2d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19763-itemimages/19763a_8da5130e03e2e2d_med.jpeg)
281
Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm, _19764a_8da51371e814383_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19764-itemimages/19764a_8da51371e814383_med.jpeg)
282
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", _19766a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19766-itemimages/19766a_med.jpeg)
284
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition, _19769a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19769-itemimages/19769a_med.jpeg)
287
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus, _19771a_8da51372e2a47be_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19771-itemimages/19771a_8da51372e2a47be_med.jpeg)
289
Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634, _19772a_8da513741462032_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19772-itemimages/19772a_8da513741462032_med.jpeg)
290
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen), _19773a_8da5137544d14c9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19773-itemimages/19773a_8da5137544d14c9_med.jpeg)
291
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn, _19774a_8da513769f14f67_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19774-itemimages/19774a_8da513769f14f67_med.jpeg)
292
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _19798a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19798-itemimages/19798a_med.jpeg)
316
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _19799a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19799-itemimages/19799a_med.jpeg)
317
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition, _19804a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19804-itemimages/19804a_med.jpeg)
322
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Paupard, Marion, olja, hus i landskap, _19806a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19806-itemimages/19806a_med.jpeg)
323
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald", _19805a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19805-itemimages/19805a_med.jpeg)
324
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _19807a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19807-itemimages/19807a_med.jpeg)
325
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Rosberg, Carlo, olja, Fisken sorteres, _19810a_8da51ebff0b4dde_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19810-itemimages/19810a_8da51ebff0b4dde_med.jpeg)
328
Rosberg, Carlo, olja, Fisken sorteres,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kustparti i skymning, _19811a_8da51ec2dcb6dcd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19811-itemimages/19811a_8da51ec2dcb6dcd_med.jpeg)
329
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kustparti i skymning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833, _19812a_8da51ec504db0cc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19812-itemimages/19812a_8da51ec504db0cc_med.jpeg)
330
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833, _19813a_8da51ec61436832_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19813-itemimages/19813a_8da51ec61436832_med.jpeg)
331
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare, _19814a_8da51ec7ab05743_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19814-itemimages/19814a_8da51ec7ab05743_med.jpeg)
332
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Danneskiold-Samsöe, Sophus Adam, olja, skogsparti, _19815a_8da51ec904af06e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19815-itemimages/19815a_8da51ec904af06e_med.jpeg)
333
Danneskiold-Samsöe, Sophus Adam, olja, skogsparti,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,_19816a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19816-itemimages/19816a_med.jpeg)
335
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition, _19835a_8da51f8784b4b8c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19835-itemimages/19835a_8da51f8784b4b8c_med.jpeg)
353
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Johansen, Victor, olja, insjölandskap med hästar - motiv från Tissö, Själland, _19836a_8da51f893b06a03_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19836-itemimages/19836a_8da51f893b06a03_med.jpeg)
354
Johansen, Victor, olja, insjölandskap med hästar - motiv från Tissö, Själland,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt, _19837a_8da52019495995e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19837-itemimages/19837a_8da52019495995e_med.jpeg)
355
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Borchsenius, Knud Aage, olja, "Hirtshals - stormflod", _19838a_8da5201ac222d03_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19838-itemimages/19838a_8da5201ac222d03_med.jpeg)
356
Borchsenius, Knud Aage, olja, "Hirtshals - stormflod",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, _19839a_8da5201bd8f944a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19839-itemimages/19839a_8da5201bd8f944a_med.jpeg)
357
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667, _19840a_8da5201cdff0231_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19840-itemimages/19840a_8da5201cdff0231_med.jpeg)
358
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran, _19841a_8da5201e3b5ccc5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19841-itemimages/19841a_8da5201e3b5ccc5_med.jpeg)
359
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.