Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens, _19723a_8da511733b8f201_lg.jpeg
241
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wallace Hester, Robert efter Lawrence, Sir Thomas, roulettegravyr och pochoir, "King of Rome", (Napoléon François Joseph Charles Bonaparte var son till Napoleon ! och Marie Louise av Österrike), _19724a_8da51230324be52_lg.jpeg
242
Wallace Hester, Robert efter Lawrence, Sir Thomas, roulettegravyr och pochoir, "King of Rome", (Napoléon François Joseph Charles Bonaparte var son till Napoleon ! och Marie Louise av Österrike),
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur, _19725a_8da512316af62fa_lg.jpeg
243
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866, _19726a_8da512333261bdc_lg.jpeg
244
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, "THe Bar Room", - interiör med skålade herre i kilt, _19727a_8da512347cb31a8_lg.jpeg
245
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, "THe Bar Room", - interiör med skålade herre i kilt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679, _19728a_8da5123641a04dd_lg.jpeg
246
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB, _19729a_lg.jpeg
247
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt, _19736a_8da512376d9b521_lg.jpeg
254
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _19737a_8da51238e2073a0_lg.jpeg
255
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?), _19738a_8da5123a4ce261a_lg.jpeg
256
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm, _19739a_8da5123c32aab7e_lg.jpeg
257
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar, _19740a_8da5123e8a952dc_lg.jpeg
258
Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka, _19746a_8da512a1286e670_lg.jpeg
264
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn, _19747a_8da512a254ab4cb_lg.jpeg
265
Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wedel, Helene, gouache, komposition, _19755a_lg.jpeg
273
Wedel, Helene, gouache, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg, _19757a_lg.jpeg
275
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565, _19759a_8da513080ee4db9_lg.jpeg
277
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen, _19760a_8da5130aa58d8b2_lg.jpeg
278
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao", _19761a_8da51370bc04546_lg.jpeg
279
Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil, _19762a_8da5130c28db9c5_lg.jpeg
280
Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750, _19763a_8da5130e03e2e2d_lg.jpeg
281
Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm, _19764a_8da51371e814383_lg.jpeg
282
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", _19766a_lg.jpeg
284
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition, _19769a_lg.jpeg
287
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus, _19771a_8da51372e2a47be_lg.jpeg
289
Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634, _19772a_8da513741462032_lg.jpeg
290
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen), _19773a_8da5137544d14c9_lg.jpeg
291
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn, _19774a_8da513769f14f67_lg.jpeg
292
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _19798a_lg.jpeg
316
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _19799a_lg.jpeg
317
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition, _19804a_lg.jpeg
322
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Paupard, Marion, olja, hus i landskap, _19806a_lg.jpeg
323
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald", _19805a_lg.jpeg
324
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _19807a_lg.jpeg
325
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rosberg, Carlo, olja, Fisken sorteres, _19810a_8da51ebff0b4dde_lg.jpeg
328
Rosberg, Carlo, olja, Fisken sorteres,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kustparti i skymning, _19811a_8da51ec2dcb6dcd_lg.jpeg
329
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kustparti i skymning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833, _19812a_8da51ec504db0cc_lg.jpeg
330
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833, _19813a_8da51ec61436832_lg.jpeg
331
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare, _19814a_8da51ec7ab05743_lg.jpeg
332
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Danneskiold-Samsöe, Sophus Adam, olja, skogsparti, _19815a_8da51ec904af06e_lg.jpeg
333
Danneskiold-Samsöe, Sophus Adam, olja, skogsparti,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,_19816a_lg.jpeg
335
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition, _19835a_8da51f8784b4b8c_lg.jpeg
353
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Johansen, Victor, olja, insjölandskap med hästar - motiv från Tissö, Själland, _19836a_8da51f893b06a03_lg.jpeg
354
Johansen, Victor, olja, insjölandskap med hästar - motiv från Tissö, Själland,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt, _19837a_8da52019495995e_lg.jpeg
355
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Borchsenius, Knud Aage, olja, "Hirtshals - stormflod", _19838a_8da5201ac222d03_lg.jpeg
356
Borchsenius, Knud Aage, olja, "Hirtshals - stormflod",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, _19839a_8da5201bd8f944a_lg.jpeg
357
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667, _19840a_8da5201cdff0231_lg.jpeg
358
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran, _19841a_8da5201e3b5ccc5_lg.jpeg
359
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller.

© Software Copyright 2023 Skeleton. All rights reserved.