Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Bengtsson, Walter, skulptur, aluminium, stående kvinnogestalt, signerad, daterad -60 och numrerad 7/10, h 24 cm_25940a_8db091d2e05d540_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, skulptur, aluminium, stående kvinnogestalt, signerad, daterad -60 och numrerad 7/10, h 24 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Åberg, Jan, skulptur, delvis patinerad brons, mor med barn, signerad, daterad 1967 (?) och numrerad 1/10, h 25 cm _25943a_8db091f850f4edb_lg.jpeg
Åberg, Jan, skulptur, delvis patinerad brons, mor med barn, signerad, daterad 1967 (?) och numrerad 1/10, h 25 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Houdon, Jean Antoine, efter, 1900-tal, byst, bemålat gjutjärn, Diana/Artemis, höjd 63 cm, slitage_26063a_8db0b7554fe6f05_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Joseph Simon för Söholm, skulptur, glaserat stengods, ”Bröllopsresan”, signerad, h 27 cm_26019a_8db0ab34beace7c_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm_26021a_8db0aa88b4ac53b_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hjorth, Bror, skulptur/filmpris, patinerad gips, Charlie Chaplin, signerad, h 25,5 cm, skulpturen utformades först som en av fyra figurer till "Vishetens Brunn" _26080a_8db0d011c68314c_lg.jpeg
Hjorth, Bror, skulptur/filmpris, patinerad gips, Charlie Chaplin, signerad, h 25,5 cm, skulpturen utformades först som en av fyra figurer till "Vishetens Brunn"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fischer, Adam, skulptur, patinerad brons på svart stensockel, kvinnobyst, signerad och daterad 1951, gjutarstämpel H Husted Cire Perdue, höjd 53 cm_26091a_8db0dbb8f901676_lg.jpeg
Fischer, Adam, skulptur, patinerad brons på svart stensockel, kvinnobyst, signerad och daterad 1951, gjutarstämpel H Husted Cire Perdue, höjd 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Möllerberg, Nils, skulptur, patinerad brons på svart stensockel, , mansbyst (Erik Berggren ?), signerad och daterad 1953, h 54 cm_26090a_8db0dbb7efc3c17_lg.jpeg
Möllerberg, Nils, skulptur, patinerad brons på svart stensockel, , mansbyst (Erik Berggren ?), signerad och daterad 1953, h 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, skulpturer, 1 par, glaserat stengods, pudlar, ur serien Minikennel, etikettsignerade, h 9 cm_26102a_8db0dd91251fa2e_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur, _26162a_lg.jpeg
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel vänster", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm _26207a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _26212a_8db10da169a0358_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad gips, egyptisk kvinna, oidentifierad signatur, h 40 cm, smärre nagg_26215a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fischer, Adam, skulptur, glaserat stengods, kvinna med kruka, signerad, h 14 cm_26221a_8db10da859df41b_lg.jpeg
Fischer, Adam, skulptur, glaserat stengods, kvinna med kruka, signerad, h 14 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Anatchkov, Gregory, skulptur, förgylld konstmassa, stående figur, signerad, h 50 cm_26268a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, akrobat, stämplat utan år, h 9 cm, medföljer kedja vitmetall_26274a_8db132f5e106130_lg.jpeg
Tonnby, Christer, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, akrobat, stämplat utan år, h 9 cm, medföljer kedja vitmetall
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik_26327a_lg.jpeg
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Walter, väggskulptur, "Bollek", monterad på träplatta, a tergo signerad, 40 x 79 cm_26329a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
¨Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat och chamotterat lergods, eskimå, modell 4097, design 1957, h 7 cm_26337a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nordin-Söderqvist, Ebba, mosaikrelief, polykromt glas, komposition, signerad, 67 x 62 cm_26548a_8db164db0483129_lg.jpeg
Nordin-Söderqvist, Ebba, mosaikrelief, polykromt glas, komposition, signerad, 67 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Duskova, Jana, tillskriven, relief, skinn(?) monterat på skifferplatta, ansikte,, 40 x 20 cm_26560a_8db16589ca335ba_lg.jpeg
Duskova, Jana, tillskriven, relief, skinn(?) monterat på skifferplatta, ansikte,, 40 x 20 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK